Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie zapłaciłam podatku, co mnie czeka?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 18.05.2019

Sprzedałam mieszkanie po śmierci rodziców przed upływem 5 lat i wiem, że powinnam zapłacić 19% podatku od otrzymanej kwoty. Nie zapłaciłam podatku, co mnie czeka? Dodam też, że aktualnie mieszkam z partnerem, który przelał na moje konto pieniądze. Czy urząd skarbowy może wejść na to konto i zabrać pieniądze partnera? Czy można taką sprawę polubownie rozwiązać i spłacać zaległy podatek w ratach?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nastąpiło w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Podatek zgodnie z art. 30e ustawy PIT wynosi 19%. Podatnik zobowiązany jest złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następnego zeznanie podatkowe PIT-39, w którym wykaże wartość opodatkowanej sprzedaży.

 

W opisie problemu podała Pani, że pomimo dokonanej sprzedaży nie zgłosiła tego faktu do urzędu skarbowego. Nie przeznaczyła Pani również otrzymanych ze sprzedaży mieszkania środków na własne cele mieszkaniowe, co powoduje, że nie może też Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.

 

Zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przykładowo, jeżeli sprzedaż mieszkania nastąpiła w 2014 r. to terminem płatności podatku jest 30 kwietnia 2015 r. W rezultacie zobowiązanie podatkowe przedawni się z dniem 31.12.2020 r.

 

Do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży mieszkania urząd skarbowy może wszcząć wobec Pani czynności sprawdzające oraz postępowanie podatkowe mające na celu wymierzenie podatku od dokonanej sprzedaży. Podatek zostanie wymierzony wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki liczone są od dnia upływu terminu płatności podatku, tj. od 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym mieszkanie sprzedano.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Nie zapłaciłam podatku, co mnie czeka?

 

Jeżeli chodzi o kwestie odpowiedzialności majątkowej należy sięgnąć do treści art. 26 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. W świetle natomiast art. 29 Ordynacji podatkowej w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

 

Jak zatem z powyższych przepisów widać ewentualna odpowiedzialność majątkowa dotyczy wyłącznie podatnika oraz małżonka. Wskazała Pani, że mieszka z partnerem. Zakładam zatem, że nie macie Państwo ślubu. W związku z czym partner nie odpowiada za Pani długi podatkowe. Pieniądze, które przelał na Pani konto są bezpieczne.

 

Odnośnie natomiast kolejnego pytania – tak, istnieje możliwość wnioskowania do naczelnika urzędu skarbowego o rozłożenie podatku na raty. Wniosek taki należy jednak uzasadnić np. trudną sytuacją finansową czy zdrowotną. Decyzja, czy podatek zostanie rozłożony na raty należy do naczelnika. Można również wnioskować o całkowite umorzenie zaległości podatkowej. W tym przypadku również konieczne jest uzasadnienie takiego wniosku ważnym interesem podatnika. Przez ważny interes rozumie się najczęściej problemy życiowe, zdrowotne, finansowe itp.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odr

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłac
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »