Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Negatywne ustosunkowanie się do wypowiedzenia umowy przez pracownika za porozumieniem stron

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.05.2019

Pracownika obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia (zatrudnienie powyżej 6 miesięcy). Dwa dni temu wręczył mi wypowiedzenie – rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem miesiąca, czyli za 2 dni. Podpisałam mu odbiór pisma, ale w swojej pisemnej odpowiedzi ustosunkowałam się do tego negatywnie. Napisałam, że nie wyrażam zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik twierdzi, że przyjmując jego pismo już wyraziłam zgodę na jego warunki. Przy tym odmówił przyjęcia mojej odpowiedzi. Co w takim przypadku powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Negatywne ustosunkowanie się do wypowiedzenia umowy przez pracownika za porozumieniem stron

W przypadku porozumienia stron rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić jedynie za zgodą obu stron. Przyjęcie pisma nie jest wyrażeniem zgody, bowiem zgoda nie może zostać wyrażona w sposób dorozumiany. Skoro więc Pani wprost oznajmiła pracownikowi, że nie przyjmuje jego porozumienia stron, to powinien on złożyć tradycyjne wypowiedzenie (o ile pismo nie zawierało zapisu, że w razie nieprzyjęcia porozumienia należy je traktować jako wypowiedzenie).

 

Jeśli pracownik nie uzna Pani argumentów i przestanie pojawiać się w pracy, powinna Pani rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika – na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).

 

Oświadczenie o takim zakończeniu stosunku pracy należy pracownikowi doręczyć albo osobiście, albo pocztą, a następnie – gdy już odbierze pismo – wystawić świadectwo pracy z odpowiednią adnotacją.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 3 =

»Podobne materiały

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy rozwiązaniu umow

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

Lojalka dotycząca szkolenia

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pracę co na miejscu w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »