.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nawiązanie stosunku pracy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.12.2012

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Szkoła, w której pracuję, zostanie formalnie zlikwidowana, natomiast faktycznie wszystkie oddziały zostaną przeniesione do innej placówki. Nauczyciele dostaną wypowiedzenia, lecz z dniem 1 września zostaną nawiązane nowe stosunki pracy. Ja będę wówczas na urlopie macierzyńskim. Czy nowy dyrektor może nawiązać ze mną stosunek pracy, mimo że będę na urlopie? Czy w związku z tym, że będę przebywać na macierzyńskim również w trakcie wakacji, dostanę ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy mogę wnioskować o dodatkowe 4 tygodnie macierzyńskiego, jeśli nie będę zatrudniona od 1 września? Dodam tylko, że na urlopie macierzyńskim będę od 7 czerwca*.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu wynika, iż jest Pani nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na podstawie mianowania.

 

Co do zasady, nie ma przeszkód, aby podpisać z Panią umowę w trakcie urlopu macierzyńskiego. Nie sprzeciwiają się temu ani przepisy Kodeksu pracy, ani Karty nauczyciela.

 

Żaden przepis ustawy Karta nauczyciela nie wskazuje, że stosunek pracy musi zostać nawiązany z dniem 1 września.

 

Zgodnie z art. 13 Karty nauczyciela stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się z dniem określonym w akcie mianowania, a jeżeli tego dnia nie określono, to z dniem dostarczenia tego aktu.

 

Akt mianowania to jednostronna czynność prawna, a co za tym idzie, podmiot mianujący określa termin rozpoczęcia pracy.

 

Zatem w ramach nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania mogą Państwo ustalić termin rozpoczęcia pracy na dzień powrotu z macierzyńskiego.

 

Jako nauczycielka będzie Pani pozostawać w zatrudnieniu, natomiast ze względu na przebywanie na urlopie macierzyńskim nie będzie Pani świadczyć pracy.

 

Wystarczy taką ewentualność przewidzieć w akcie mianowania.

 

Oczywiście musi być tu zgoda pracodawcy. Bowiem nie można go zmusić do nawiązania z Panią stosunku pracy w nowej placówce.

 

Zgodnie z Kartą nauczyciela w razie niewykorzystania przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:

 

  1. niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
  2. urlopu macierzyńskiego,
  3. odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego

    – nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego w wymiarze do 8 tygodni (art. 66 ust. 1).

 

Gdy urlop macierzyński obejmuje okres wakacji, nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w trakcie roku szkolnego w wymiarze do 8 tygodni.

 

Jeśli umowa z Panią rozwiąże się z końcem sierpnia, z chwilą ustania zatrudnienia pracodawca powinien obliczyć i wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 66 ust. 2 Karty nauczyciela).

 

Jeśli już nie będzie Pani zatrudniona, o dodatkowe tygodnie zasiłku na warunkach macierzyńskiego występuje Pani bezpośrednio do ZUS-u.

 

 

*Stan prawny z dnia 20.04.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »