Mamy 7306 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nauczyciel, odprawa i likwidacja szkoły

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 20.06.2008

Moja żona jest nauczycielem mianowanym w szkole, która ma być zlikwidowana. Ma otrzymać propozycję pracy w przedszkolu, ale wiązać się to będzie się z mniejszą pensją i koniecznością podjęcia studiów podyplomowych. To nie wszystko – przedszkole też zostanie zlikwidowane w niedalekiej przyszłości. Jeśli żona nie przyjmie propozycji może dostać sześciomiesięczną odprawę lub przejść w stan nieczynny. Czy otrzyma odprawę, jeśli zdecyduje się na pracę w przedszkolu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Przedstawiona przez Pana sytuacja była już wielokrotnie zarzewiem konfliktów pomiędzy nauczycielami, a ich pracodawcami stąd przed udzieleniem odpowiedzi muszę przedstawić stan prawny w tym zakresie. Stosownie do art. 20 ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.):

 

„Dyrektor szkoły w razie:

  1. całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
  2. częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2”.

 

Słusznie zauważył Pan, że nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy (art. 20 K.N.) przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania zostaje przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko, w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko (art. 18 K.N.). Przy czym ilekroć Karta Nauczyciela mówi o szkołach bez bliższego określenia rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne (wymienione w art. 1 ustawy, 1 i 1a K.N.), a także odpowiednio ich zespoły.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Innymi słowy, nauczycielowi mianowanemu, przeniesionemu na własną prośbę lub za jego zgodą do innej szkoły, nie przysługuje odprawa, o której mowa w art. 20 K.N., także wówczas gdy szkoła, w której był zatrudniony przed przeniesieniem uległa likwidacji (wyrok SN z 12 XII 2001 r., I PKN 712/00 – OSNAPiUS 2003 nr 23, poz. 564). Podobne stanowisko sąd zajął w wyroku z 22 XI 2001 r., I PKN 701/00 (OSNAPiUS 2003 nr 21, poz. 518), w którym stwierdził, że nauczycielowi przeniesionemu do innej szkoły na jego wniosek, uzasadniony likwidacją dotychczasowego pracodawcy, nie przysługuje odprawa przewidziana w art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela.

 

Przeniesienie nauczyciela mianowanego do innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela nie powoduje bowiem rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Równocześnie jednak sytuację zgody nauczyciela na przeniesienie do innej szkoły (tu rozumianej jako przedszkole), przy kontynuowaniu dotychczasowego stosunku pracy, należy odróżnić od sytuacji nawiązania przez nauczyciela nowego stosunku pracy po rozwiązaniu dotychczasowej umowy o pracę. Zgodnie z wyrokiem SN z 13 VI 1995 r., I PRN 29/95 (OSNAPiUS 1995 nr 22, poz. 277) nauczyciel, z którym rozwiązano stosunek pracy w trybie art. 20 ust. 1 K.N., ma prawo do odprawy pieniężnej przewidzianej w ust. 2 tego artykułu, choćby niezwłocznie podjął inne zatrudnienie. Brak jest zatem podstaw do odmowy wypłaty odprawy, jeżeli dyrektor posiada informację o zatrudnieniu nauczyciela w innej szkole po rozwiązaniu z nim stosunku pracy w trybie art. 20 K.N.

 

Jak Pan widzi odpowiedź na zadane pytanie zależy od kilku istotnych szczegółów (w tym określenia daty nawiązania nowego stosunku pracy przez żonę oraz relacji tej daty do daty ewentualnego rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy), które zna tylko Pana żona.

 

Niezależnie od powyższego, w moim przekonaniu, pracodawca żony dąży najpewniej do uniknięcia w miarę możliwości wypłaty odprawy (stąd oferta pracy). Przed wyborem którejkolwiek z opcji dalszego postępowania proponuję by żona wybrała się do dyrektora i uświadomiła mu okoliczności prawne, by poznać jego stanowisko oraz zapobiec ewentualnym sporom w przyszłości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 1 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana stanowiska pracy a nauczyciel mianowany

W tym roku moja mała wiejska szkoła podstawowa, w której pracuję od przeszło 20 lat, zostanie zlikwidowana. Jestem nauczycielem mianowanym. Mam wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, uczyłam w klasach łączonych. Zostałam poinformowana, że planowane jest przeniesienie mnie do pracy w nowo otwieranym punkcie przedszkolnym w budynku likwidowanej szkoły. Do oddziału, który miałabym prowadzić, uczęszczałyby dzieci od lat 3 do 6 (do jednej grupy). Praca w przedszkolu nie stoi w sprzeczności z moim wykształceniem. Pierwotnie jednak punkt przedszkolny miał podlegać szkole w sąsiedniej miejscowości, ale ostatnio dowiedziałam się, że będzie podlegał przedszkolu w mieście – to mnie zaniepokoiło.

Obawiam się, że zmiana stanowiska pracy pozbawi mnie niektórych uprawnień. Proszę o wyjaśnienie, jeśli zostanę w tym przedszkolu, czy będę nadal miała wypłacany dodatek wiejski oraz za pracę w warunkach trudnych tzn. nauczanie w klasach łączonych? Jak wyglądałoby to przeniesienie: czy powinnam dostać wypowiedzenie i odprawę, czy przeniesienie bez odprawy? Kiedy powinnam uzyskać dokumenty w tej sprawie, bo na razie wszystko ustalane jest ustnie? Czy w ogóle powinnam zgodzić się na takie przeniesienie? Proszę o poradę, która pozwoli mi podjąć korzystne dla mnie decyzje.

Praca w zespole szkół

Jestem nauczycielem mianowanym, pracuję w zespole szkół. Mojej części zespołu grozi likwidacja. Czy dyrektor zespołu szkół powinien mnie zatrudnić na innym etacie, czy może mnie zwolnić?

Wypowiedzenie dla nauczyciela na zwolnieniu lekarskim

Jestem nauczycielką. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu złamania nogi. W czasie jego trwania otrzymałam pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Jako jego przyczyny zostały podane zmiany organizacyjne planu nauczania. Dotychczas uczyłam dwóch przedmiotów. Zmniejsza się liczba godzin nauczania pierwszego z nich, ale jednocześnie zwiększa się liczba godzin drugiego. Problem w tym, że dyrektor uważa, że nie posiadam odpowiednich kwalifikacji do jego nauczania. Czy zwolnienie w czasie trwania zwolnienia lekarskiego jest zgodne z prawem? Czy mogę wystąpić do sądu pracy?

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela

Czy przełożony może ograniczyć zatrudnienie nauczyciela (psychologa szkolnego) bez jego zgody? Dyrektor szkoły podstawowej, w której pracuję, chce zredukować mój etat z całego do połowy. Dodam, że jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony.

 

wizytówka Szukamy prawników »