Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nasyłanie policji przez byłego partnera

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.04.2019

Były partner ciągle nasyła na mnie policję, twierdząc, że dziecku dzieje się krzywda i że jestem pod wpływem alkoholu. Jakie mam prawa? Czy mogę się jakoś bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuje, że żadna z interwencji nie była uzasadniona, a nadto, że z każdej sporządzona została notatka policyjna potwierdzająca tę bezzasadność.

 

Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, winna Pani złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 234 Kodeksu karnego.  Zgodnie z art. 234 „kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Zasadne jest wskazanie na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 maja 2011 r., sygn. akt SNO 6/11, zgodnie z którym „typ przestępstwa określonego w art. 234 k.k. nie charakteryzuje się celowym działaniem, ani nawet zamiarem bezpośrednim a dla jego bytu wystarczające jest godzenie się sprawcy na fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa”.

 

Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 10 maja 2006 r. , sygn. akt III KK 61/06: „przestępstwo fałszywego oskarżenia jest przestępstwem formalnym, bezskutkowym. Dokonanie tego przestępstwa następuje w momencie podniesienia przed organem powołanym do ścigania lub orzekania nieprawdziwego zarzutu, że inna osoba popełniła przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne. Nie oznacza to jednak, że ponowne podniesienie przed organem powołanym do ścigania lub orzekania, wobec tej samej osoby tego samego nieprawdziwego zarzutu, jest czynem bezkarnym. Bez wątpienia jednym ze znamion określających czynność sprawczą jest skierowanie oskarżenia (zawierającego zarzut nieprawdziwy) do jednego z organów wymienionych w art. 234 k.k., ale wymóg oskarżenia »przed organem powołanym do ścigania lub orzekania« nie ma charakteru skutku. Dla bytu przestępstwa fałszywego oskarżenia określonego w art. 234 k.k. obojętne jest także to, czy przeciwko osobie fałszywie oskarżonej wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne, względnie, czy została skazana lub ukarana”.

 

Dla bytu przestępstwa konieczna jest fałszywość oskarżenia. Skoro jest Pani przekonana, że były partner czynił to świadomie, nie mając na celu ochrony dobra dziecka, celem uprzykrzenia Pani życia, to nie widzę innej drogi jak przerzucenie odpowiedzialności na byłego pracownika z art. 234. W tym przypadku ciężar przeprowadzenia postępowania spoczywa na organach ścigania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 10 =

»Podobne materiały

Prawo dziadka do widywania własnych wnucząt

Z powodu różnych nieporozumień zięć przestał się ze mną kontaktować i odsunął ode mnie całą swoją rodzinę. Ja jednak bardzo kocham dzieci mojej córki, brałem czynny udział w ich wychowywaniu i dlatego zależy mi na tym, aby móc się z nimi spotykać. Czy dziadek ma prawo domagać się widywania własnych

Ulga na dziecko po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »