Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naruszenie praw autorskich w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 23.10.2015

Rok temu zupełnie nieświadomie „ściągnęłam” kilka utworów w Niemczech. Niedawno przez przypadek dowiedziałam się, że jest to karalne w tym kraju, że naruszyłam prawa autorskie. Do dzisiaj nie otrzymałam żadnej kary, nawet dokładnie nie wiem, czy program, z którego „ściągałam”, był nielegalny. Jednak strach pozostał. Znajomi mówią, że przy kontroli granicznej mogę mieć problemy, bo widnieję w bazie. Czy to możliwe? Co mi grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy przypadkiem pobrane utwory nie były udostępniane na tzw. otwartej licencji bądź w inny sposób dozwolony przepisami. Jeżeli tak nie było i pobrała Pani nielegalną kopię, to należy mieć na uwadze potencjalne naruszenie przepisów niemieckiej ustawy o prawie autorskim [„Urheberrechtsgesetz vom 9. September 1965 (BGBl. I S. 1273), das zuletzt durch Artikel 1 des Gesetzes vom 5. Dezember 2014 (BGBl. I S. 1974) geändert worden ist” dalej UrhG.

 

W przypadku naruszenia praw autorskich poprzez nieuprawnione powielanie, czy rozpowszechnianie utworu posiadacz praw do utworu może dochodzić swoich praw w pierwszej kolejności poprzez wezwanie do zaprzestania naruszeń, a w dalszej – na drodze postępowania cywilnego. W takim przypadku w grę wchodzi odszkodowanie oraz zobowiązanie się do zaprzestania dalszych naruszeń.

 

Cały problem wynika z tego, że większość programów służących do wymiany plików w sieci podczas pobierania przez Panią programu również udostępnia fragment innym użytkownikom, czyli dochodzi do rozpowszechniania utworu, czy też powielania. Problem nie leży co do zasady w legalności programu, a sposobie pobierania. W związku z tym pojawiły się wyspecjalizowane kancelarie, które zlecają śledzenie ruchu w sieci i prowadzą zorganizowane akcje skierowane przeciwko osobom wymieniającym się plikami. Istnieje małe prawdopodobieństwo, żeby akurat Pani przypadek został zauważony lub były podejmowane jakieś działania, jeżeli nie dostała Pani żadnych pism w związku z pobraniem i zawierających kierowane pod Pani adresem roszczenia. W praktyce wygląda to tak, że otrzymuje Pani pismo z wezwaniem do zaprzestania naruszeń oraz wzorem oświadczenia o zaprzestaniu naruszeń oraz kwotą do zapłaty tytułem zwrotu kosztów i ewentualnie odszkodowania.

 

Przeważnie akcje masowe dotyczą jednego utworu, może Pani sprawdzić w sieci, czy była prowadzona akcja dotycząca pobranych utworów.

 

Obawia się Pani szczególnie odpowiedzialności karnej. Trzeba zauważyć, że w UrhG zawarto również przepisy karne. Mam tu na myśli § 106 ust. 1 UrhG, w którym przewidziano karę pozbawienia wolności do lat trzech albo grzywnę za powielanie, rozpowszechnianie albo upublicznianie dzieła z naruszenie przypadków dopuszczonych w ustawie bez zgody uprawnionego.

 

Jest to jednak tzw. przestępstwo wnioskowe, oznacza to, że wszczęcie i prowadzenie postępowania wymaga wniosku uprawnionego. Ściganie z urzędu jest możliwe wyłącznie w przypadku istnienia szczególnych publicznych interesów w ściganiu sprawcy. W opisanej przez Panią sprawie jest jednak mało prawdopodobne, aby była Pani ścigana z urzędu. Zatem jeżeli nie został złożony wniosek o ściganie i w związku z tym nie jest Pani poszukiwana, to nie zostanie Pani zatrzymana.

 

Co się tyczy uprawnień Zollamtu, to rzeczywiście UrhG nadaje funkcjonariuszom szczególne uprawnienia, skatalogowane w § 111 b oraz § 111c; dotyczą one jednak odebrania lub zatrzymania rzeczy, co do których istnieje podejrzenie, że ich wyprodukowanie, rozpowszechnianie czy powielanie narusza prawa autorskie. Zatem jeżeli Pani nie wywozi lub wwozi na terytorium Niemiec nielegalnych kopii utworu, to nie powinna się Pani obawiać Zollu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + dziewięć =

»Podobne materiały

Rozwód w Niemczech czy rozwód w Polsce?

Mam pytanie o rozwód w Niemczech, bo tutaj wyszłam za mąż (tylko ślub cywilny) i urodziłam córeczkę. Chciałabym się rozwieść, tylko boję się, że ojciec może mi zabrać dziecko albo sąd przyzna ojcu opiekę nad dzieckiem. Co mogę zrobić? Czy poza tym lepiej wziąć rozwód w N

Firma w Polsce a usługi transgraniczne na terenie Niemiec – jak je opodatkować?

Od maja prowadzę własną działalność gospodarczą w Polsce. Prowadzę również usługi transgraniczne na terenie Niemiec w branży usługi budowlane. Jestem firmą jednoosobową na dzień dzisiejszy. Pytanie jest z prawa podatkowego. Mianowicie czy jestem zobowiązany do składania jakichś wn

Renta po konkubencie – czy jest możliwa w Niemczech?

Mój partner jest Niemcem, otrzymuje rentę. Chciałabym po jego śmierci dostawać te pieniądze. Czy jest taka możliwość skoro nie jesteśmy małżeństwem? Jeżeli ślub jest konieczny, to ile trzeba być w związku małżeńskim przed śmiercią, by druga osoba otrzymała rentę po zmarłym?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »