Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje uderzenia dziecka w przedszkolu przez rodzica

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 02.06.2008

Zostałem podejrzany o dokonanie przestępstwa określonego w art. 157 § 2 i art. 115 § 21 Kodeksu karnego. Pod wpływem alkoholu (0,7‰) wszedłem do przedszkola i uderzyłem po pośladkach dziecko, które wcześniej dwa razy uderzyło mojego syna w nos tak, że poleciała mu krew. O tym, że mój syn został pobity żona informowała dwukrotnie wychowawczynię klasy. Chłopiec ten jest niegrzeczny, o czym świadczą skargi innych rodziców. Jak postąpić w tej sytuacji – poddać się dobrowolnie karze, wziąć adwokata czy dogadać się z matką poszkodowanego dziecka o wycofanie oskarżenia?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Fakt, iż Pana syn został pobity przez to dziecko nie zmienia okoliczności popełnienia przedmiotowego zdarzenia, tzn. faktu, że dokonał Pan tego czynu. To Pan – jako osoba dorosła – powinien był rozumieć i prawidłowo oceniać sytuację, nie dać się ponieść emocjom. Czyn ten jest ścigany z oskarżenia prywatnego, zatem najrozsądniej byłoby poprosić rodziców małoletniego pokrzywdzonego o wycofanie oskarżenia. Postępowanie zostanie wtedy umorzone z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela.

 

Jeśli jednak nie uda się tego zrobić, a nie był Pan wcześniej karany za przestępstwo umyślne, to doradzałabym wniosek o „warunkowe umorzenie postępowania”, tzn. szczegółowe opisanie wszelkich okoliczności, przyznanie się do winy i skruchę. Aby taki wniosek został rozpatrzony pozytywnie powinien zgodzić się na to pokrzywdzony (w tym przypadku przedstawiciele/rodzice małoletniego). Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

 

Jeśli zaś rodzice małoletniego pokrzywdzonego nie zgodzą się na wycofanie oskarżenia ani na warunkowe umorzenie postępowania, to istnieje możliwość dobrowolnego poddania się karze. Przyznanie się do winy, skrucha oraz niewielka szkoda jaka zaistniała w wyniku Pana działania będą miały wpływ na wymiar kary (są to bowiem okoliczności łagodzące).

 

Jeśli zaś nie przyzna się Pan do popełnienia zarzucanego Panu czynu, to najrozsądniej byłoby powierzyć sprawę profesjonalnemu obrońcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Poświadczenie nieprawdy przez tłumacza

Jestem tłumaczem przysięgłym i wykonuję tłumaczenia dokumentów ze scanów nadesłanych przez klientów. Urzędnicy wymagają, aby takie tłumaczenia były wykonywane na podstawie okazanych oryginałów. Są to tłumaczenia dokumentów samochodowych potrzebnych do rejestracji pojazdów i klienci nie są w stanie wysyłać mi oryginałów, ponieważ obawiają się, że przesyłki zginą. Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność karna, jeżeli tłumacząc na podstawie scanu zaznaczę, że przetłumaczyłam dokument zgodnie z przedstawionym mi oryginałem dokumentu? Czy jest to poświadczenie nieprawdy, czy może nieumyślne poświadczenie nieprawdy?

Orzeczony zakaz i prowadzenie samochodu

Trzy miesiące temu zostałem zatrzymany na kontrolę drogową podczas prowadzenia samochodu. Badanie wykazało 0,24 promila alkoholu. Zabrano mi prawo jazdy na 6 miesięcy i orzeczono grzywnę, którą już zapłaciłem. Kilka dni temu na wyraźne polecenie szefa musiałem podwieźć towar 2 km do magazynu, ponieważ kierowca miał wypadek. Niestety zatrzymała mnie policja. Jestem osobą niekaraną, mam stałą pracę, ale boję się, że po wyroku ją utracę. Czy mogę starać się o grzywnę lub lekki wymiar kary? Co robić?

Szantaż byłej kochanki, co robić?

Znajomego szantażuje kobieta, z którą miał romans podczas trwania swojego małżeństwa. Cała sprawa dotyczy okresu sprzed kilku lat. Kobieta ta w międzyczasie trafiła do więzienia za oszustwa i podobno w nim urodziła jego dziecko. Przez lata wpłacał pieniądze w ramach jakby alimentów, chociaż dziecko nie nosi jego nazwiska i nigdy go nie widział. Niedawno kobieta wyszła z więzienia i zaczęła go nękać telefonami, że musi jej oddać pieniądze, które mu niby dawała. Raz żąda 1500 zł i napisze oświadczenie, że już nic od niego nie chce, jeśli jednak nie zapłaci w terminie, to z mecenasem pójdzie do sądu. Innym razem żąda 20 tys. – i temat zostanie zamknięty. Co w takiej sytuacji powinien zrobić?

Podpisanie się za osobę fikcyjną w zleceniu przelewu

Z czystej głupoty w zleceniu przelewu bankowego podpisałam się za osobę fikcyjną. Opłacałam dwie aukcje i jeden przelew wrócił – na kwotę 24 zł. Bank na monitoringu mnie znalazł i wezwał, aby zwrócić pieniądze, ale zwrócić mi nie mógł, bo na przelewie figuruje osoba fikcyjna. Do niczego się nie przyznałam, kazano mi się skontaktować z tą (fikcyjną) osobą. Obawiam się, że mogę mieć kłopoty, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury w związku ze sfałszowaniem podpisu. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Co grozi za podrobienie zaświadczenia o zarobkach?

Dostałam wezwanie na przesłuchanie na komisariat jako podejrzana z art. 270 § 1 K.k. Chodzi o to, że będąc w trudnej sytuacji finansowej i życiowej, mając dostęp do pieczęci firmy, w której sprzątałam, wystawiłam sobie zaświadczenie o wysokości zarobków, celem wykorzystania w postępowaniu pożyczkowym. Podkreślam, że chciałam jedynie ustalić, jaki musiałabym mieć zarobek, aby starać się o pożyczkę w określonej wysokości. Pożyczki nie otrzymałam. Bardzo żałuję swojego postępku. Co mi za ten czyn grozi?

Co mi grozi za kradzieże portfeli?

Poznawałem kobiety na portalu randkowym i zdarzało się, że w trakcie spotkań, wykorzystując ich nieuwagę, kradłem drobne kwoty pieniężne, w tym 3 razy portfel z torebki wraz z dokumentami. W sumie miało to miejsce 5 razy. Chcę dobrowolnie poddać się karze. Prokurator proponuje 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata za kradzież tych portfeli z gotówką i dokumentami. Policja twierdzi, że sprawa jest rozwojowa. Jak długo może trwać dochodzenie? Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że mogę dostać karę bezwzględnego pozbawienia wolności bez zawieszenia? Nadmieniam, że raz byłem skazany przez sąd na grzywnę 200 zł kilka miesięcy temu za kradzież jakiegoś drobiazgu na stacji benzynowej. W trakcie przeszukania został zabezpieczony mój komputer, tel, firmowy palmtop. Są to narzędzia służące do pracy. W jakim terminie mogę je odzyskać z policji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »