Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Narażenie na niebezpieczeństwo

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 04.07.2012

Mój mąż odsiaduje wyrok w zakładzie karnym. Jest mocno schorowany, ale lekarz więzienny właściwie nie podaje mu leków – ponoć więzienie nie ma na nie pieniędzy. Mąż znów miał atak i po raz kolejny nie wezwano pogotowia. Bardzo boję się o jego zdrowie, czuję, że jest narażony na niebezpieczeństwo. Jak mu pomóc?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie należy złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa o którym mowa w art. 160 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. § 2: „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Strona przedmiotowa przestępstwa sprawcy polega na takim zachowaniu, które wywołuje stan bezpośredniego narażenia innego człowieka na utratę życia lub wywołanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Istota przestępstwa tkwi więc w „narażeniu na niebezpieczeństwo” innego człowieka. Jak wskazuje M. Siewierski, narażenie na niebezpieczeństwo polega na przeniesieniu człowieka ze stanu, w którym niebezpieczeństwo mu nie groziło, w stan, w którym grozi mu niebezpieczeństwo (zob. J. Bafia, K. Mioduski, M. Siewierski, Komentarz…, t. II, s. 118). Stan niebezpieczeństwa ma być wywołany zachowaniem się człowieka (sprawcy), który ponosi odpowiedzialność za jego wytworzenie. To przestępne zachowanie przybrać może zarówno postać działania, jak i zaniechania sprawcy. Ponadto niebezpieczeństwo, o którym jest mowa w przepisie, ma mieć charakter bezpośredni, przez co należy rozumieć, iż w każdej chwili może dojść do wystąpienia wskazanych skutków, przy czym „przestępstwo będzie dokonane z chwilą narażenia na niebezpieczeństwo, chociażby osoba narażona nie doznała krzywdy” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 1973 r., sygn. akt IV KR 256/73, „Biuletyn Sądu Najwyższego” 1974, nr 2, poz. 26). Przestępstwo z art. 160 § 1 jest przestępstwem materialnym. Wynika z tego konieczność stwierdzenia związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem się sprawcy a skutkiem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Charakter strony przedmiotowej tego przestępstwa wyjaśnił Sąd Najwyższy, wskazując, że „istotą strony przedmiotowej czynu określonego w art. 160 § 1 k.k. jest stworzenie przez sprawcę takiej sytuacji faktycznej, w której istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo, grożące realnie nastąpieniem skutku w postaci śmierci, ciężkiego uszkodzenia ciała względnie ciężkiego rozstroju zdrowia człowieka. Bezpośredniość realnie grożącego niebezpieczeństwa oznacza, iż w sytuacji przez sprawcę już stworzonej, a więc bez dalszej akcji z jego strony, istnieje duże prawdopodobieństwo nastąpienia w najbliższej chwili wymienionych skutków” (zob. wyrok SN z 29 listopada 1973 r., sygn. akt Rw 902/73, OSNPG 1974, nr 2, poz. 24).

 

W art. 160 § 2 określony został typ kwalifikowany narażenia na niebezpieczeństwo. Znamieniem kwalifikującym w tym przestępstwie jest fakt, że na sprawcy ma ciążyć obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Źródła tego obowiązku mają zróżnicowany charakter. Może być orzeczenie sądowe, umowa o pracę, przepisy prawa czy też określona sytuacja faktyczna (zob. A. Marek, Kodeks…, s. 327, w: O. Górniok, Komentarz…, t. II, Gdańsk 2005, s. 135 i nast.). W tym przypadku jest to opieka ciążąca na zakładzie karnym jako instytucji, która nie tylko wykonuje karę pozbawienia wolności, ale której obowiązkiem jest też zapewnienie odpowiednich warunków bytowych oraz opieki medycznej w razie takiej potrzeby.

 

Umyślne formy tego przestępstwa podlegają ściganiu z urzędu, natomiast w przypadku nieumyślnego popełnienia tych czynów ustawodawca przyjął zasadę ścigania na wniosek pokrzywdzonego.

 

W mojej ocenie winna Pani jednak wskazać mężowi na możliwość złożenia takiego zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa (narażenia na niebezpieczeństwo) do właściwej miejscowo prokuratury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Błąd lekarza i podanie złych leków pacjentowi – czy podanie szpitala do sądu jest zasadne?

Mój mąż przebywa w szpitalu. Z powodu błędu lekarza lub pielęgniarki mąż otrzymał leki, które nie były przeznaczone dla niego! W wyniku tego zajścia mój mąż został przeniesiony na oddział intensywnej terapii – stwierdzono zmiany w zapisie EKG i szereg niepożądanych objawów ze strony układu nerwowego. Teraz stan męża podobno jest stabilny, ale odnoszę wrażenie, że pracownicy oddziału starają się zbagatelizować incydent i zakończyć sprawę (mówią po prostu, że im przykro!). Nie chcę tego tak zostawić. Co mogę zrobić?

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w którym zginął mój tata. Mam status pokrzywdzonego, a sprawca – podejrzanego. Czy powinienem wystąpić z wnioskiem o postępowanie adhezyjne? Czego powinienem domagać się od sprawcy? Dodam, że w samochodzie taty jechała też siostra, która przeżyła, ale straciła nogę. Dodam, że trwa zbieranie dowodów poświadczających wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

 

Zażalenie na opieszałość policji

Pół roku temu złożyłam w komisariacie policji zawiadomienie o przestępstwie polegające na nielegalnej zwałce odpadów budowlanych przez nieznanych sprawców na działce będącej moją własnością. Udało mi się ustalić numery rejestracyjne samochodów, którymi przywieziono odpady i numery te przekazałam policji. Do chwili obecnej policja nie powiadomiła mnie o przyczynach zwłoki w prowadzonej sprawie ani nie wyznaczyła terminu na załatwienie sprawy. Co mogę teraz zrobić? Czy mogę złożyć zażalenie do prokuratury na nieprawidłowe przeprowadzenie przez policję czynności wyjaśniających?

Czy moje wejście było naruszeniem posiadania?

Jestem lekarzem. Pracowałam w pewnej przychodni, ale współpraca jest w okresie wypowiedzenia. Posiadałam klucz do głównych drzwi oraz do bramki budynku. Wczoraj wieczorem chciałam zabrać z gabinetu swoje rzeczy (osobiste, zawodowe, leki – na które mam fakturę na swoje nazwisko). W budynku okazało się, że właściciel założył dodatkowy zamek tylko na mój gabinet. Wezwałam ślusarza, który otworzył drzwi. Zabrałam rzeczy i wyszłam z budynku, dokładnie go zamykając. Czy moje wejście było naruszeniem posiadania? Czy coś mi teraz grozi? Na co się nastawić?

Podejrzana o poświadczenie nieprawdy

Jakiś czas temu miałam klienta, który posłużył się fałszywym dowodem osobistym. Dokumenty zostały podbite przeze mnie za zgodność z oryginałem. Widząc dokument od klienta i ksero dowodu od klienta, ksero odpowiadało oryginałowi. Nie miałam świadomości, że to fałszywy dokument. Po tym zdarzeniu zostałam podejrzana o poświadczenie nieprawdy. Wniosek o kredyt został podpisany poza terenem placówki. Jak z punktu prawnego przedstawia się moja sytuacja?

Zniszczenie wypowiedzenia pracownika przez wspólnika spółki

Czy wspólnik spółki jawnej lub inna osoba ma prawo zniszczyć wypowiedzenie podpisane przez pracownika, dołączone do jego akt? Co powinna zrobić osoba, która ten fakt stwierdziła lub była świadkiem takiego czynu? Co jej grozi gdyby nie złożyła doniesienia o zniszczeniu dokumentów?

Ekstradycja z USA Polaka poszukiwanego listem gończym

Przebywam w USA. W Polsce wydano za mną list gończy. W zeszłym tygodniu starałem się w konsulacie polskim o wydanie paszportu – odmówiono mi wydania. Obecnie urzędnicy czekają na decyzję ze strony prokuratury rejonowej. Czy prokuratura może wystąpić o wydalenie mnie z USA?

Rozgłaszanie plotek o popełnieniu oszczerstwa

Ostatnio podczas turnieju zręcznościowego, w którym brał udział mój syn, zapytałam pewną osobę z jury (niedosłownie i raczej żartobliwie), czy zawodnicy na pewno oceniani są obiektywne. Później wśród znajomych usłyszałam, że osoba, którą o to pytałam, rozgłasza, że dopuściłam się oszczerstwa i mój syn nie ma wobec tego szans na kolejnym turnieju. Czy osoba ta może podać mnie do sądu o oszczerstwo? Czy rozgłaszanie takich plotek jest zgodne z prawem?

Kodeks karny wykonawczy – jak rozumieć przepis art. 116 § 1?

Jak rozumieć przepis art. 116 Kodeksu karnego wykonawczego?

Zgłoszenie wypadku i brak informacji o stanie sprawy

W miejscu zamieszkania zgłosiłem na policji wypadek, w którym uczestniczyłem, a który miał miejsce w innym województwie. Od zgłoszenia upłynąło już sporo czasu, a ja dotąd nie otrzymałem informacji o stanie postępowania. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Czy masaż erotyczny jest legalny?

Skorzystałem z oferty na serwisie zakupów grupowych. Zakupiłem masaż, okazało się, że jest to masaż z elementami masażu erotycznego. Czy to jest legalne w Polsce i czy ja, korzystając z takiej usługi, mogę ponieść jakieś konsekwencje? Czy to sutenerstwo?

Zaniedbanie nauczycieli i narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

Jestem matką 5-letniej dziewczynki uczęszczającej do szkoły. Zawsze odwożę ją i przywożę sama, co zaznaczyłam w oświadczeniu przekazanym dyrektorowi szkoły, ponieważ w gminie funkcjonuje autobus szkolny. Wczoraj spóźniłam się 5 minut po córkę i zrozpaczona nie znalazłam jej na parkingu pod szkołą. Poszukiwania dziecka trwały 2 godziny, aż w końcu okazało się, że została zmuszona, by wsiąść do autobusu szkolnego. Zaznaczam wyraźnie, że nigdy nim nie jechała, nie miała przy sobie żadnego dokumentu ani nie zna naszego adresu zamieszkania. Nauczyciel ignorował jej protesty, a później głośny płacz w autobusie. Jestem załamana sytuacją, bo dziecko przeżyło wielką traumę i stres. Co więcej, dyrektor twierdzi (kłamie!), że przecież odbierałam bilet dla dziecka. Obecnie chcę doprowadzić do przeprosin ze strony dyrekcji i opiekunów. Czy powinnam komuś zgłaszać narażenie dziecka na niebezpieczeństwo? Jak rozwiązać tę sprawę i wyjść z twarzą?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »