Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Narażenie na chorobę podczas praktyk zawodowych

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.11.2016

Jestem pielęgniarką z 30-letnim stażem pracy. Obecnie odbywa się postępowanie w sprawie podejrzenia choroby zawodowej – wirusowe zapalenie wątroby. Z dokumentacji wynika, że prawdopodobnie do zakażenia doszło podczas praktyki zawodowej w trakcie nauki w liceum medycznym. Podczas praktyk nie było żadnej umowy o pracę między szkołą a szpitalem. Czy takie zarażenie się jest chorobą zawodową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Narażenie na chorobę podczas praktyk zawodowych

Fot. Fotolia


Zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 159) w czasach, gdy Pani uczęszczała do szkoły, wyróżniano zasadnicze szkoły zawodowe, które zapewniały przygotowanie zawodowe do wykonywania funkcji kwalifikowanego robotnika, pracownika i rolnika, oraz wykształcenie ogólne niezbędne do dalszego kształcenia się, a także szkoły średnie (wśród których znajdowały się licea zawodowe).

 

Art. 16 ustawy wprost wskazywał, że licea ogólnokształcące, technika zawodowe licea zawodowe (przemysłowe, ekonomiczne, pedagogiczne, artystyczne I innych specjalności) są szkołami średnimi.

 

Zgodnie z art. 2351 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”.

 

Skoro przyjmujemy (za ustawodawcą), że liceum medyczne nie było szkołą zawodową, a prowadzone tam praktyki nie odbywały się na podstawie umowy o pracę, to należy przyjąć, ze narażenie na zachorowanie podczas owych praktyk nie spełnia wymogów stawianych chorobom zawodowym – a wiec nie jest związane z pracą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 7 =

»Podobne materiały

Szczególne warunki pracy – jak je udokumentować?

Pracowałem w latach 1970-1973 jako elektromonter w dawnym zakładzie pracy, który został później zrestrukturyzowany. Zdaniem pracownika kadr praca nie była szkodliwa dla zdrowia. Jeśli jednak była, to jak to można udokumentować na świadectwie pracy?

 

Jak się odwołać od decyzji komisji w sprawie wypadku przy pracy?

Kilka miesięcy temu uległem wypadkowi przy pracy – podnosiłem ciężkie towary i poczułem ostry ból w kręgosłupie. Odwieziono mnie do szpitala, spisano protokół powypadkowy. Komisja jednak uznała, że moje schorzenie nie jest wypadkiem przy pracy, więc odwołałem się od tej decyzji i wci

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »