Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Napastowanie przez męża

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 11.07.2019

Moja znajoma ma 63 lata, niedawno odeszła od swojego męża z powodu przemocy. Zamieszkała w swoim dawnym mieszkaniu. Mąż jednak ją napastuje – nachodzi ją, grozi jej, atakuje (słownie i fizycznie). Jak kobieta może pozbyć się tego natręta? Jest zastraszona i nie bardzo chce to zgłaszać sama na policję, czy ja jako osoba obca mam takie prawo?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Bez wątpienia należy podjąć zgodną z prawem interwencję w tej bardzo przykrej sytuacji. Wprawdzie różne są podejścia do zgłaszania organom państwowym (zwłaszcza organom ścigania) przemocy w rodzinie, ale – przynajmniej moim skromnym zdaniem – należy unikać sytuacji, które mogą skutkować większym złem. Czasami zdarza się opamiętanie (nawet po dopuszczeniu się przemocy fizycznej), więc – szczególnie w relacjach rodzinnych – niekiedy może być uzasadnione wstrzymanie się z powiadomieniem organów ścigania. Z opisu sytuacji wynika, że u sprawcy brakuje przejawów krytycznej refleksji nad swym własnym postępowaniem; co więcej – bierność pokrzywdzonej prawdopodobnie go rozzuchwala – czuje się bezkarny, więc ubzdurał sobie, że „wolno mu wszystko” i „nikt mu nic nie zrobi”. Dalsza bezczynność w związku z przejawami agresji – bo śledzenie (choć dokuczliwe) wydaje się mniej groźne – może mieć skutki dosłownie tragiczne, np. śmierć (nawet śmierć lub kalectwo, np. pokrzywdzonej, sprawcy lub kogoś śpieszącego z pomocą pokrzywdzonej), odpowiedzialność karna (szczególnie dokuczliwa w przypadku wystąpienia skutku śmiertelnego). Zdarzenia nagłe (np. awantury lub bójki) miewają przebieg i skutki trudne do przewidzenia. Także dlatego rozsądek podpowiada spowodowanie interwencji.

 

Jeśli widzimy, że kogoś napadnięto, to nie zawsze trzeba od razu „wkraczać do akcji”; także z uwagi na dobro własne i swych najbliższych. Jednak na ogół (poza zupełnymi odludziami i terenami bez sygnałów telefonii komórkowej) można przynajmniej połączyć się z numerem alarmowym; dopiero po wezwaniu pomocy niekiedy zasadna może okazać się interwencja (a zwłaszcza przydać się może dyskretne nagrywanie przebiegu zdarzenia). Sytuacje są różne, więc jeden wzór reakcji jest wykluczony – chociażby z uwagi na sytuację świadka zdarzania (np. umiejętności, posiadanie przy sobie broni palnej, obowiązek zajmowania się dzieckiem lub kimś innym).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Napastowanie przez męża

 

Doświadczenie (w tym doświadczenie życiowe) oraz rozsądek przemawiają za niezwłocznym (czyli bez zbędnej zwłoki) powiadomieniem o sytuacji organów ścigania (np. prokuratury). Prawo nie zabrania powiadamiania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby postronne lub obce. Niestety, niekiedy w przypadkach przemocy w rodzinie zdarza się, że osoba pokrzywdzona lub małżonek (np. w przypadku krzywdzenia dziecka) nie tylko zataja prawdę, ale nawet kryje sprawcę – różne mogą być motywy takich zachowań. Odpowiadam na Pańskie pytanie, więc moim zadaniem jest zwracanie szczególnej uwagi na Pańską sytuację. Dlatego proponuję w swym ewentualnym powiadomieniu o podejrzeniu popełnienie przestępstwa (a nie o samym popełnieniu) zachować umiar słowny – zwłaszcza w sytuacji braku dowodów (nawet pośrednich, np. korespondencji elektronicznej z pokrzywdzoną lub nagrania dotyczącej owych nagannych zdarzeń rozmowy z nią).

 

Czekanie na kolejną napaść może okazać się bardzo ryzykowne – zwłaszcza bez porozumienia z policjantami (którzy mogliby zorganizować zasadzkę lub zainstalować dyskretny monitoring miejsc, w których dochodzi do napaści). Interwencja osoby prywatnej (np. Pańska interwencja) mogłaby mieć różny przebieg oraz różne skutki, więc wypada unikać takiego ryzyka. Oczywiście, nie można wykluczyć zaskoczenia pokrzywdzonej przez sprawcę, więc przyuczenie tej Pani w zakresie sprawnego włączenia urządzenia nagrywającego (np. przy pomocy opcji na palm topie lub w telefonie komórkowym) mogłoby się przydać (zwłaszcza w aspekcie dowodowym).

 

Przepisy prawne są teraz szeroko dostępne (np. przy pomocy niżej wskazanej sejmowej bazy danych), więc ograniczam się do przykładowego wskazane ewentualnych podstaw prawnych – organa ścigania powinny dokonać właściwej kwalifikacji prawnej. Znęcanie się nad członkiem rodziny (zwłaszcza nad współdomownikiem) jest przestępstwem stypizowanym w art. 207 Kodeksu karnego (skrótowo: K.k.). Groźby bezprawne (art. 190 K.k. i art. 191 K.k.) oraz nękanie (art. 190a K.k.) to również przestępstwa – chociaż są one ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej.

 

Naruszenie nietykalności cielesnej oraz wyzwiska mogą wywoływać skutki nie tylko na podstawie prawa karnego (np. zniewaga, według art. 216 K.k.), ale także w zakresie prawa cywilnego. Chodzi głównie o naruszenie dóbr osobistych – art. 23 oraz art. 24 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.). Jednym z rodzajów roszczeń przewidzianych w artykule 24 K.c. jest zadośćuczynienie pieniężne. Jeżeli Pokrzywdzona doznała szkód, to może domagać się od Sprawcy odszkodowania – art. 415 i następne K.c. (szkód na osobie oraz związanych z tym odszkodowań, np. za koszty leczenia lub terapii, dotyczy art. 444 i następne K.c.); czasami odszkodowania można domagać się w przypadku dochodzenia roszczeń typowych w sytuacjach naruszenia dóbr osobistych. W sprawach cywilnych (w tym związanych z naruszeniem dóbr osobistych) roszczeń dochodzi się przez wytoczenie powództwa – podobnie jest w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego (np. art. 212 i następne K.k.), bo tryb prywatnoskargowy ścigania przestępstw oznacza, że pokrzywdzony (samodzielnie albo z pomocą prawnika) powinien przygotować, wnieść do sądu oraz przed sądem popierać akt oskarżenia (zwany prywatnym aktem oskarżenia).

 

Sprawy zaszły tak daleko, że właściwe będzie powiadomienie organów ścigania (przynajmniej właściwego dzielnicowego); procedura „niebieskiej karty” ma małe znaczenie praktyczne w przypadku osobnego zamieszkiwania małżonków, a angażowanie się w dotyczące tej procedury relacje z „opieką społeczną” mogą odwrócić uwagę od istoty zagadnienia (potrzeby rzeczywistego, a nie „papierowego” wsparcia dla pokrzywdzonej).

 

Opis sytuacji nie wskazuje, gdzie dochodzi do napaści (zwłaszcza do naruszenia nietykalności cielesnej). Jeśli dochodzi do takich zdarzeń w mieszkaniu pokrzywdzonej, to udzielenie jej efektywnej pomocy może być bardzo trudne. Co po Pańskim lub policyjnym zaangażowaniu, jeśli pokrzywdzona wpuści sprawcę do swego mieszkania?

 

Niejako na marginesie dodaję, że zakończenie przez pokrzywdzoną wspólnego pożycia z jej mężem w celu chronienia się przed przemocą w rodzinie może ułatwić jej staranie się na drodze sądowej o wsparcie na podstawie art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; taka możliwość w tego rodzaju sytuacjach wiąże się wykładnią prawa w orzecznictwie sądowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmuszenie do wyprowadzenia się żony z dzieckiem - rozwód i alimenty

Moja córka została zmuszona w wyniku znęcania się przez męża fizycznego i psychicznego do opuszczenia mieszkania (należącego do męża) wraz z trzymiesięcznym dzieckiem. W zaistniałej sytuacji córka chce złożyć pozew do sądu o rozwód i alimenty dla siebie i dziecka. Jednocześnie chc

Zakłócanie spokoju domowego przez konkubenta matki

W budynku jednorodzinnym, który stanowi masę spadkową po moim tacie, mieszka moja rodzina (ja, mąż i nasz synek) oraz moja matka z konkubentem. Złożyłam wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ale sprawa jest w toku. Moja matka i konkubent dopuszczają się licznych złośliwości mniejszych

Ucieczka do Niemiec przed odpowiedzialnością w sądzie

Mąż wyjechał za granicę, gdzie pobierał nielegalnie świadczenia na nasze dziecko. Dokonaliśmy rozdzielności majątkowej. Obawiam się jego długów. Groził mi, że jak założę sprawę o znęcanie nade mną, to ucieknie za granicę do Niemiec i nikt go nie znajdzie. Czy musi stawić się w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »