.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nałożenie mandatów przez patrol policji za zachowanie po alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.02.2017

Tydzień temu przesadziłem na imprezie z alkoholem. W nocy siedziałem z kolegami na ławce i podszedł do nas patrol policji. Podobno wygrażałem policjantom, przeklinałem i zachowywałem się głupio. Niestety nic nie pamiętam, bo za dużo wypiłem. Wszystko opowiedzieli mi koledzy. Zamiast wziąć mnie na izbę wytrzeźwień, policjanci nałożyli na mnie mandaty za przeklinanie, fałszywe dane itp. Jak się mogę bronić w tej sytuacji, po tych wszystkich ekscesach po alkoholu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nałożenie mandatów przez patrol policji za zachowanie po alkoholu

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie na treść art. 40 ust 1 ustawy, zgodnie z którym osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień lub placówki, podmiotu leczniczego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu. Proszę zwrócić uwagę na jeden istotny zwrot, mianowicie wskazuje się w tym przypadku, iż pomimo np. zachowania dającego powód do zagrożenia w miejscu publicznym, pomimo zagrażania życia lub zdrowia osób trzecich, Pan może, ale nie musi być doprowadzony do izby wytrzeźwień.

 

Ustawodawca nie nakłada zatem na reagujących na takie zachowanie funkcjonariuszy policji obowiązku doprowadzenia Pana do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze mogą, ale wcale nie muszą Pana doprowadzić do takiej izby. Nie można zatem czynić zarzutów wobec interweniujących policjantów, że uchybili swojemu obowiązkowi. Oni bowiem mogli, ale nie musieli Pana doprowadzić do izby wytrzeźwień.

 

W chwili obecnej należałoby w szczególności ustalić dokładny przebieg interwencji, bowiem, jak sam Pan wskazuje, nic Pan nie pamięta, a wiedzę o nim posiada Pan jedynie z opisów znajomych. Z uwagi na powyższe w pierwszej kolejności winien Pan dokładnie ustalić jak się Pan zachowywał, a następnie skonfrontować powyższe z zeznaniami funkcjonariuszy policji, którzy w sprawie interweniowali. Być możne znajdzie się jakaś luka lub rozbieżność, która pozwoli Panu uwolnić się choćby od jednego wykroczenia.

 

Bez wątpienia istotne znaczenie dla sprawy będą miały zeznania Pana kolegów, a także to, czy z interwencji pochodzą pomiary na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, czy też nie. Jeżeli nie, to zeznania Pana kolegów będą bardzo ciężkie do podważania poprzez wskazanie, iż znajdowali się oni w stanie nietrzeźwości, w sytuacji braku poddania ich badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl