Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Należności z tytułu abonamentu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 10.05.2013

Nie płaciłam abonamentu RTV. Poczta Polska przysłała mi upomnienie, w którym wzywa mnie do zapłaty należności z tytułu abonamentu za lata 2008-2013. Czy muszę zapłacić? W załączniku przesyłam wspomniane upomnienie.

 

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 marca 2010 r. (sygn. akt K 24/08) uznał, iż dochodzenie zarówno kary za niezarejestrowany odbiornik, jak i należności z tytułu abonamentu jest zgodne z prawem.

 

Pani została wezwana do zapłaty zaległych należności z tytułu abonamentu.

 

Niestety uważam, że musi Pani zapłacić całą zaległość wraz z odsetkami, gdyż dochodzone roszczenie nie jest jeszcze przedawnione. Jeśli nie uiści Pani całej należności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeciwko Pani zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, które będzie prowadził naczelnik urzędu skarbowego. W celu przymusowego wyegzekwowania tych należności może zostać zajęte Pani wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, środki zgromadzone na Pani rachunku bankowym, nadpłata podatku dochodowego, należące do Pani ruchomości.

 

Tytuł wykonawczy, będący podstawą prowadzenia egzekucji, wystawi Poczta Polska.

 

Roszczenia o zapłatę abonamentu – jako roszczenia majątkowe – ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia w tym wypadku wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności. Wezwanie skierowane do Pani obejmuje właśnie zaległość za 5 lat wstecz.

 

Informuję, iż istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie długu ze względu na trudną sytuację finansową czy życiową lub rozłożenia zaległości na raty (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, Dz. U. z 2005 r. Nr 85, poz. 728 z późn. zm.). Takowy wniosek należy skierować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pocztą (adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa) lub osobiście w Kancelarii Biura Rady.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wniosek należy złożyć na piśmie i winien on zawierać:

 

  • imię i nazwisko/ nazwę firmy oraz adres abonenta-dłużnika,
  • NIP,
  • okres i kwotę zaległości potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną,
  • uzasadnienie niepłacenia opłat abonamentowych.

 

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające wyjątkową sytuację finansową lub szczególne względy społeczne albo wypadek losowy (np. zaświadczenie z urzędu pracy o statusie bezrobotnego, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok).

 

Od decyzji Rady będzie Pani przysługiwało odwołanie. O sposobie wniesienia odwołania i terminie zostanie Pani przez Radę pouczona.

 

 

*Stan prawny z dnia 22.02.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus II =

10.11.2017

Sformułowanie użyte w tym temacie wydaje się nieprecyzyjne: "Termin przedawnienia w tym wypadku wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności. Wezwanie skierowane do Pani obejmuje właśnie zaległość za 5 lat wstecz." - ponieważ Pani, która prosiła o poradę wskazała, że obciążono należnością za 6 lat (2008-2013).

Dariusz

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rezygnacja z usług operatora telewizji cyfrowej – naliczanie abonamentu mimo niekorzystania z anteny

W czerwcu 2008 r. zawarłem z telewizją X umowę na 24 miesiące (do czerwca 2010 r.). Od marca tego roku nie używałem już anteny (zmieniłem miejsce zamieszkania i nie miałem możliwości instalacji). Przed trzema tygodniami dostałem od firmy powiadomienie o zaleganiu z 4-miesięczną zapłatą. Zadzwoniłem do konsultanta i dowiedziałem się, że zgodnie z obowiązującym regulaminem powinienem był przed upływem terminu umowy wypowiedzeń z 3-miesięcznym wyprzedzeniem abonament. Nie zgadza mi się to wszystko, bo w podpisanym przeze mnie w 2008 r. regulaminie nic o 3-miesięcznym wypowiedzeniu umowy nie było. Poza tym telewizja X przeszła na faktury multimedialne – ja ich nie odbieram, bo nie używam anteny – ponoć zmienili regulamin, a ja nie reagując, tym samym się na niego zgodziłem. Czy takie stawianie sprawy jest zgodne z prawem? Pracownicy tej firmy wiedzą, że moja antena od marca jest nieaktywna, bo się nie aktualizuje. Czy rzeczywiście powinienem wypowiedzieć umowę, zapłacić za trzy miesiące i jeszcze płacić za następne trzy, nie używając anteny?! Dołączam do wglądu regulaminy.

Abonament radiowo-telewizyjny

Kiedyś zarejestrowałem telewizor i radio, ale od dawna nie płacę abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dwa razy otrzymałem upomnienie bez potwierdzenia odbioru. Obecnie obawiam się kosztów. Co zrobić, by uregulować zaległe płatności? Może niektóre się przedawniły?

 

Opłata abonamentowa

Otrzymałem upomnienie dotyczące zaległego abonamentu RTV za kilka lat. Upomnienie skierowane jest do dwóch osób, tj. ojca i syna. Ojciec nie żyje i nie wiem, czy ma to jakikolwiek wpływ na kwotę należności. Czy można starać się o rozłożenie na raty albo umorzenie zaległej opłaty abonamentowej?

 

Wezwanie pisemne do zapłaty zaległego abonamentu RTV

Otrzymałam pisemne wezwanie – upomnienie dotyczące zapłaty zaległego abonamentu RTV. Czy mam szasnę na odwołanie? Wiem, że zwolnieni są z opłat korzystający z TV za pomocą komputera.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »