.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne spłacanie kredytu za mieszkanie małżonki a prawo do mieszkania

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 11.01.2008

Moja narzeczona posiada mieszkanie – zakupione rok temu na kredyt. Mamy zamiar się pobrać, narzeczona twierdzi, iż powinniśmy wspólnie spłacać zaciągnięty przez nią kredyt, ale jednocześnie nie chce się zgodzić na podpisanie umowy majątkowej. Czy w przyszłości będę miał jakiekolwiek prawa do mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód (...)”.

 

Ustawodawca nie wyjaśnił, w jaki sposób należy rozumieć pojęcia „wydatki” i „nakłady”. Jednakże przyjmuje się, że nakłady poczynione na rzecz są to koszty poniesione w związku z zachowaniem, używaniem lub ulepszeniem tej rzeczy, natomiast wydatki – są to koszty związane z jej nabyciem. Poczynienie wydatków i nakładów z określonego majątku, to uszczuplenie jego masy o środki przeznaczone na cele niezwiązane z tym majątkiem.

 

Trzeba przy tym podkreślić, iż rozliczenie nakładów w postaci spłaty kredytu bankowego powinno się odbyć w ten sposób, że najpierw należy ustalić ułamkowy udział spłaconego kredytu do wartości mieszkania w chwili zakupu, a następnie należy obliczyć ten sam udział w wartości mieszkania według cen rynkowych z chwili podziału majątku. Taki sposób podziału ma na celu przeciwdziałanie pokrzywdzeniu któregokolwiek z małżonków.

 

Reasumując, w przypadku rozwodu nie będzie Pan mógł kierować roszczeń co do samego mieszkania, lecz jedynie o zwrot poczynionych na nie nakładów.

 

Warto jednak podkreślić, iż najlepszym rozwiązaniem jest rozszerzenie wspólności majątkowej i przystąpienie Pana do kredytu - jednak jeśli małżonka nie wyrazi na to zgody, podlega Pan ochronie zgodnie z art. 45 K.r.io.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »