.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najlepsza forma przekazania własności nieruchomości

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 13.09.2010

Szwagier zaoferował, że tanio odsprzeda mi swoje mieszkanie. Jaka forma przekazania własności byłaby bardziej opłacalna – umowa darowizny czy umowa kupna, która rodzi obowiązek 20% podatku? Wartość mieszkania to ok. 170 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji bardziej opłacalną formą nabycia nieruchomości byłby jej zakup.

 

Darowizna nieruchomości szwagra wiązałaby się z koniecznością odprowadzenia podatku od spadków i darowizn według stawek z drugiego przedziału skali podatkowej, przewidzianej w art. 15 ustawy o podatku od spadku i darowizn. Podatek ten oblicza się wówczas od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (7267 PLN) i kształtuje się następująco:

 

1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł, czyli:

170 000 - 7267 = 162 733 PLN (podstawa opodatkowania)

 

Podatek:

1644,50 PLN + 17061,24 = 18 706 PLN

 

W przypadku zakupu nieruchomości nie zapłaci Pan podatku dochodowego (według stawki 20%), lecz podatek od czynności cywilnoprawnej. Podatek od nieruchomości może być konieczny przy ewentualnej sprzedaży zakupionej nieruchomości w ciągu 5 lat od końca roku podatkowego, w którym Pan tę nieruchomość nabędzie.

 

Zakup nieruchomości wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej mieszkania. Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

 

Notariusz pobiera podatek od wysokości ceny sprzedaży, natomiast jednocześnie poucza, że zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych organy podatkowe mogą wezwać do podwyższenia podstawy opodatkowania, podając jednocześnie proponowaną wartość rynkową. Jeżeli podatnik nie zgodzi się z opinią organu podatkowego, ten może powołać biegłego rzeczoznawcę. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton