Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najkorzystniejsza forma zatrudnienia

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 04.12.2012

Jaka byłaby najkorzystniejsza forma zatrudnienia osoby będącej udziałowcem spółki z o.o.? Ta osoba ma pełnić funkcję dyrektora handlowego oraz ewentualnie członka zarządu. Umowa powinna zostać podpisana 1 czerwca*, ponieważ 31 maja wygasa umowa o pracę wiążąca naszego przyszłego dyrektora handlowego z inną firmą. Wysokość aktualnego wynagrodzenia tej osoby skutkuje odprowadzeniem maksymalnych składek na ZUS w 2012 r. przez dotychczasowego pracodawcę. Jaka w takiej sytuacji forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od wielu czynników zależy to, jaka forma zatrudnienia byłaby najkorzystniejsza, np.:

 

  1. orientacyjna wysokość wynagrodzenia w roku,
  2. sytuacja rodzinna dyrektora handlowego (stan cywilny, zarobki małżonki, przysługujące ulgi na dzieci),
  3. ewentualne inne aktywności dyrektora handlowego (czy uzyskuje inne przychody, czy są one opodatkowane na zasadach ogólnych czy w inny sposób), jaka jest wartość uzyskanego już w bieżącym roku dochodu.

 

Ponadto bezpieczeństwo pewnych rozwiązań będzie zależało od tego, jaki procent udziałów w kapitale spółki posiada osoba, o której mowa.

 

W większości przypadków najkorzystniejszą wersją byłaby współpraca w formie tzw. samozatrudnienia (działalność gospodarcza) oraz ewentualnie podpisanie dodatkowo kontraktu menedżerskiego dla potrzeb rozliczania dochodów z tytułu członkostwa w zarządzie.

 

Przy takiej formie współpracy plusami byłyby stosunkowo niskie składki (w wysokości właściwej dla przedsiębiorców), niezależne od uzyskiwanego dochodu. Dodatkowo możliwe byłoby skorzystanie z dogodnych form opodatkowania (w zależności od zakresu wykonywanych usług bądź ryczałtu, bądź stawki liniowej). Kontrakt menedżerski podlegałby w takim przypadku wyłącznie pod ubezpieczenie zdrowotne, które jest w dużej mierze odliczane od podatku.

 

Minusem takiej sytuacji jest pewne ryzyko uznania umowy pomiędzy stronami za niespełniającą definicji działalności gospodarczej – należałoby więc dołożyć starań, aby prawidłowo sformułować jej zapisy. Dodatkowo w sytuacji wysokich obrotów pomiędzy podmiotami może wystąpić konieczność sporządzania dodatkowej dokumentacji transakcji (aby wykluczyć wpływ powiązań na ustaloną między stronami cenę).

 

Jeżeli zaproponowane przeze mnie rozwiązanie uważa Pan za możliwe do rozważenia – proszę o uzupełnienie opisu sytuacji o dokładniejszy opis kwestii powołanych przeze mnie powyżej (wysokość planowanych zarobków, sytuacja rodzinna, dokładny zakres obowiązków, jakie miałyby być wykonywane, posiadany udział w kapitale spółki). Wtedy będzie można dokładniej przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

 

 

*Stan prawny z dnia 15.03.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus III =

»Podobne materiały

Korzystny rodzaj umowy

Założyłem firmę, importuję towary z Indii. Chcę zatrudnić osoby, które zajęłyby się szukaniem klientów i sprzedażą. Obecnie jednak nie mam przychodów, szukam więc korzystnego rodzaju umowy, którą zawrę ze współpracownikami. Dodam, że to osoby pracujące na etat. Czy umowa o wsp

Formą zatrudnienia - kontrakt menedżerski

Mam rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko menedżera, zastanawiam się nad ewentualną formą zatrudnienia (kontrakt menadżerski?). Gdzie poza Kodeksem pracy znajdę informacje dotyczące tego stanowiska?

Najkorzystniejsza forma sprzedaży eBooków

Jestem autorką eBooków, które niedługo chciałabym zacząć sprzedawać. Jednocześnie jestem współwłaścicielem spółki z o.o., w której pełnię funkcję prezesa zarządu. Jaka forma sprzedaży eBooków będzie najkorzystniejsza w tej sytuacji – założenie działalności gospodarcz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »