.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem okazjonalny mieszkania a ustawa o ochronie praw lokatorów

Autor: Paulina Kozłowska • Opublikowane: 12.10.2007 • Zaktualizowane: 25.04.2021

Chcę wynająć mieszkanie. Otrzymałem już projekt umowy, w której terminy rozwiązania i wypowiedzenia umowy są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów. Wątpliwości te przekazałem wynajmującemu, który poinformował mnie, że jest to „umowa najmu okazjonalnego” i nie obowiązują tu zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Zupełnie nie wiem, co to za typ umowy, proszę o wyjaśnienie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najem okazjonalny został unormowany w nowelizacji z 15 grudnia 2006 r. do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1833). Warunkiem stosowania najmu okazjonalnego jest to, by lokal będący przedmiotem najmu służył właścicielowi do zaspokajania jego potrzeb mieszkalnych. Dodatkowo właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części ze swojego lokalu w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

 

Najem może obejmować cały lokal lub jego część. Nowelizacja oznacza jeszcze dodatkowo, kto może korzystać z okazjonalnego najmu. Są to osoby posiadające tylko jedno mieszkanie „do wynajęcia”, które „chwilowo” nie jest im potrzebne. Z nowej formuły nie mogą skorzystać ci, którzy wynajem mieszkań traktują jako swoje źródło dochodu, prowadząc w tym celu działalność gospodarczą.

 

Takie wynajmowanie podlega wtedy całościowej ochronie przez ustawę o ochronie... Zmiana, jaka nastąpiła w stosunku do umowy najmy okazjonalnego polega przede wszystkim na tym, że wynajem zakwalifikowany jako okazjonalny nie podlega – z kilkoma wyjątkami – przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów.

 

Do najmu okazjonalnego nie mają zastosowania przepisy powołanej ustawy za wyjątkiem:

 

 1. Udostępniania lokalu w nagłym wypadku, wynikającym z bezpośredniego zagrożenia np. zalania itp., gdzie warunkiem jest konieczność natychmiastowego działania.
 2. Terminów wypowiedzenia i formy wypowiedzenia, oraz przyczyn ustawowego wypowiedzenia tak zawartej umowy:
  1. forma wypowiedzenia pisemna pod rygorem nieważności,
  2. termin wypowiedzenia co najmniej miesięczny, na koniec miesiąca kalendarzowego.
  3. przyczyny wypowiedzenia ustawowego.


Jak stanowią przepisy prawa, umowę najmumożna wypowiedzieć tylko z przyczyn określonych w ustawie (K.c.), to znaczy gdy najemca:

 • pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
 • jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
 • gdy wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela,
 • wypowiedzenie może nastąpić nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

 

 1. Powództwa o rozwiązanie najmu z powodu wandalizmu i chuligaństwa (jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku).
 2. Odszkodowania za bezprawne użytkowanie lokalu.

 

Duże znaczenie dla najemcy ma fakt, że właściciel ma prawo podnosić czynsz częściej niż raz na 6 miesięcy i może podnosić go dowolnie – nie obowiązuje go bowiem 10-procentowe ograniczenie.

 

Zasady najmu okazjonalnego określa w ogromnej większości przypadków Kodeks cywilny oraz umowa pomiędzy właścicielem i najemcą. Ustawa o ochronie praw lokatorów znajduje zastosowanie jedynie w odniesieniu do wymienionych w nowelizacji wypadków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • cztery minus pięć =

02.06.2013

trzeba bardzo uważac co się podpisuje, bo wlasnie mozna sie tak przejechac. coz, jak ktos podpsiuje coś, nie cvzytając, to sam sobie jest winien

april

01.06.2013

A ja się zastanawiam niby dlaczego taki rodzaj umowy nie podlega pod ustawę o ochronie praw lokatorów.. Wynajmowałam mieszkanie, jak podpisywałam umowę nie zwróciłam nawet uwagi że to "umowa najmu okazjonalnego", a nie poprostu "umowa najmu", bo nie wiedziałam że jest jakakolwiek różnica, aż właściciel podwyższył z dnia na dzień czynsz o połowę i wtedy się okazało że miał do tego prawo.. Z jkaiej racji prawo dopuszcza takie manipulacje?!..

magda

30.05.2013

Z tego co wiem, to najem okazjonalny jest korzystny dla właściciela mieszkania. Nie wiem, jak to jest byc najemcą. Ale moja siostra wynajmowała swoje mieszkanie i najemcy narobili sporo szkód, mieli zaległosci w płatnościach i w ogole... Potem trzeba się "szarpać" z takimi ludźmi, żeby odzyskać swoje. Powiem siostrze, zeby poczytala o tym najmie okazjonalnym – może to będzie strzał w dziesiątkę?

Julia

28.05.2013

No to pytanie kto to sprawdza czy facet nie ma innych najętych mieszakń i z tego miło sobie żyje bo podwyzsza czynsz kiedy chce i ile chce. Najem okazjonalny- jak dla mnie furtka dla robienia kasy na najemcach

Iro

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »