Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopisanie najmu krótkoterminowego do prowadzonej działalności gospodarczej

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 28.06.2013

Mam mieszkanie, które chciałabym wynajmować turystom krótkoterminowo. Prowadzę działalność gospodarczą niezwiązaną z turystyką. Czy mogę dopisać najem do swojego wpisu do ewidencji? Czy odpowiedni jest PKD 55.20.Z? Czy powinnam rozliczać się na zasadach ogólnych (tak słyszałam)? Czy mogę odliczać od podatku remonty, zakup sprzętu AGD i naprawy? Czy mogę pobierać kaucję? Kiedy można obciążyć klienta kosztami za zniszczenia dokonane w mieszkaniu? Czy mogę żądać zadatku na wypadek rezygnacji z rezerwacji mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak rozumiem, zdecydowała już Pani, że najem mieszkania będzie dokonywany w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, a nie jako najem prywatny.

 

W tej sytuacji nie bierzemy pod uwagę możliwości ryczałtu ewidencjonowanego, ale jedynie zasady ogólne według skali podatkowej 18% lub 32% (doliczając dochody z najmu do pozostałych dochodów uzyskanych z innych źródeł).

 

Wybranie zasad ogólnych przy podatku od najmu pozwala na uwzględnienie przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu w związku z wynajmem rzeczonego mieszkania. Zatem wszelkie poniesione przez Panią remonty, nakłady poniesione na lokal dla celów jego wynajmu (zakup mebli, sprzętu AGD oraz małego AGD – suszarka, żelazko – środków czyszczących itp.) można zaliczyć do kosztów i tym samym obniżyć uzyskany przychód do opodatkowania.

 

Wybrany przez Panią przedmiot działalności w postaci najmu mieszkania dla turystów mieści się w ramach PKD 55.20.Z (obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkoterminowego zakwaterowania). Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych celem innym niż mieszkaniowy jest cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym.

 

Tym samym wynajem mieszkania w ramach prowadzonej działalności na powyższe cele będzie opodatkowany według stawki 23%, gdyż spełnia określoną w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług definicję usługi i stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

 

Nie ulega wątpliwości, że udostępnienie mieszkania najemcom powinno być poprzedzone podpisaniem umowy najmu krótkoterminowego i płatnością z góry. Opłatę za wynajem można ustanowić jako dobową z wliczeniem proporcjonalnej kwoty płatności za zużycie wody, prądu itd.

 

Dobrze jest umówić się na zwrotną kaucję, powinna ona jednak być rozsądnie przeliczona, proporcjonalna do dni i kwoty wynajmu. Kaucja zwracana jest w całości przy odbiorze mieszkania w przypadku, gdy najemcy nie poczynili szkód.

 

Można oczywiście żądać zadatku pobieranego przy dokonywaniu rezerwacji mieszkania, z zastrzeżeniem że w przypadku rezygnacji z rezerwacji bądź zmiany ceny (na niższą) zadatek nie ulega zwrotowi. Kwestia ta powinna jednak zostać uregulowania nie w umowie, ale w obowiązującym regulaminie, który może stanowić załącznik do umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus pięć =

24.06.2018

Nie mogę znaleźć informacji ile dni to jest wynajem krótkoterminowy, a od ilu długoterminowy.
Np jestem osobą prywatną i nie prowadzę działalności mam mieszkanie i od października do czerwca wynajmuję mieszkanie studentom.
Chciałbym od połowy sierpnia do połowy września wynająć mieszkanie np studentom lub osobą chcącym dorobić w większym mieście.
Czy umowa na około 2 m-c będzie krótko czy długo terminowa.

Szymon

19.06.2017

Do usług zakwaterowania (PKWiU 55) jest stawka 8%, a nie 23%. W ogóle - co to za porada - albo robicie poradę podatkową albo dotyczącą prawa cywilnego. Nie łączcie jednego z drugim i nie każcie jednej osobie sporządzać jednej i drugiej.

Tomasz

09.08.2016

Czy na usługi krótkoterminowego zakwaterowania na pewno obowiązuje stawka 23%?

Eliza

03.12.2015

Odnośnie porady Pani Wioletty:
Vat na usługi krótkiego zakwaterowania/turystyczne to 8%. czy ze względu na prowadzoną dzialłalnośc trzeba płacic 23?

Szymon

»Podobne materiały

Niski czynsz za najem a urząd skarbowy

Ja i mój mąż mamy wspólność majątkową małżeńską. Niebawem kupujemy mieszkanie, które chcemy wynająć mojej siostrze. Chcemy, aby opłaty były symboliczne – np. 300 zł plus należności licznikowe. Mój małżonek i ja rozliczamy się oddzielnie. Czy urząd skarbowy może podważyć niski czynsz za na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »