.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem garażu a śmierć najemcy

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 31.08.2011

Mój mąż wynajmował garaż od MPGM na podstawie umowy najmu. Niedawno zmarł. KZGM wzywa mnie o dostarczenie poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu. Nie mam jednak żadnych zaświadczeń o budowie czy wykupie garażu. Oczywiście płacę czynsz, podatek i dbam o garaż. Co powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionego przez Panią pytania wynika, że KZGM wymaga od Pani udowodnienia praw do spadku po Pani mężu i właśnie dlatego żąda od Pani okazania potwierdzających te prawa dokumentów. Co prawda, na podstawie art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.): „spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”, a zgodnie z art. 924 K.c. „spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. W związku z tym spadkobiercy Pani zmarłego męża nabyli spadek z chwilą jego śmierci, ale nie mogą oni (w tym Pani) dysponować majątkiem stanowiącym schedę spadkową dopóty, dopóki ich (Państwa) prawa nie zostaną potwierdzone. Do tego właśnie służy prawomocne postanowienie sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Pierwszy wydaje sąd po przeprowadzeniu postępowania, a drugi wydaje notariusz (art. 1025 Kodeksu cywilnego).

 

Jeżeli w rodzinie nie ma sporu co do prawa dziedziczenia po spadkodawcy i jeśli wszyscy spadkobiercy stawią się przed notariuszem, notariusz wyda zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Jest to droga znacznie szybsza niż sądowa. Sugeruję zatem uregulowanie praw do spadku poprzez uzyskanie wymienionego dokumentu.

 

Zwracam uwagę, że interes prawny spadkobierców w uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku wynika wprost z przepisów, a zatem nie trzeba szukać sztucznych powodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »