Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem długoterminowy samochodu z gwarancją bezpieczeństwa

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 16.12.2015

Wziąłem samochód w najem długoterminowy. Spłacałem raty terminowo przez półtora roku. Łącznie z wpłatą początkową spłaciłem 130 tys. zł przy wartości pojazdu 190 tys. zł. Auto było w leasingu bankowym wziętym przez firmę wynajmującą. Niestety po tym czasie auto poszło do windykacji, bo firma nie płaciła rat leasingu za moje auto. Firma najmująca zaproponowała najem nowego samochodu, zaliczając dotychczasowe wpłaty, czyli 130 tys. zł, na poczet wpłaty początkowej. Pytanie: w jaki sposób zabezpieczyć się przed sytuacją, jaka miała miejsce? Czy są jakieś sposoby, które zagwarantują mi bezpieczną transakcję? Kolejny najem ma trwać 2 lata.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W całej sprawie są zatem dwie umowy.

 

  • jedna pomiędzy leasingodawcą oraz leasingobiorcą,
  • druga pomiędzy leasingobiorcą a Panem.

 

Na pierwszą z nich nie ma Pan wpływu i nie jest jej stroną. Jednakże od wykonania tej umowy przez leasingobiorcę zależy możliwość korzystania przez Pana z wynajętego samochodu.

 

Niewywiązanie się przez leasingobiorcę z umowy leasingu oznacza dla Pana zabranie samochodu.

 

W takim przypadku należałoby tak skonstruować umowę najmu, by środki na zapłatę rat leasingowych były przekazywane przez Pana bezpośrednio na rachunek leasingodawcy, a nie rachunek leasingobiorcy. Zapewniłoby to, iż raty leasingowe są płacone w odpowiedniej wysokości oraz terminowo. Nie dojdzie do sytuacji rozwiązania umowy leasingu z powodu niepłacenia rat. Tym samym nie dojdzie do zabrania z tego względu samochodu.

 

Wymagałoby to modyfikacji dotychczasowej umowy najmu o odpowiednie zapisy.

 

Przewidując możliwość rozwiązania umowy leasingu, a tym samym pozbawienia Pana dysponowania samochodem przed upływem umowy najmu, można przewidzieć kary umowne w sytuacji, gdy dojdzie do rozwiązania umowy leasingu z powodu niepłacenia rat. Kary mogą stanowić np.: kwotę wartości samochodu w procentach, kwotę niezapłaconych rat leasingu.

 

Dla spotęgowania efektu warto pomyśleć o akcie notarialnym, w którym leasingobiorca podda się dobrowolnie egzekucji co do określonej z góry kwoty.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zamiast kar umownych można przewidzieć odszkodowanie z opcją prawa dochodzenia odszkodowania w wyższej kwocie na zasadach ogólnych. Także polecałbym w tym przypadku akt notarialny z dobrowolnym poddaniem się egzekucji.

 

W tym samym celu (kary umowne, odszkodowanie) wynajmujący może przekazać Panu podpisany przez siebie weksel in blanco z prawem do jego wypełnienia przez Pana na kwotę ustalonych w umowie kar umownych lub odszkodowania z tytułu szybszego rozwiązania umowy najmu i zabrania samochodu przez leasingodawcę.

 

Nie polecam żadnych rozwiązań ustnych z uwagi na ogromne trudności z ich wykazaniem w razie sporu.

 

Wskazane możliwości powodują, że leasingobiorca a zrazem wynajmujący byłby zainteresowany terminowym regulowaniem swego zobowiązania z tytułu rat leasingowych, albowiem wisiałaby nad nim dodatkowa groźba utraty tego, co dotychczas zarobił na umowie z Panem.

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednoczesne zablokowanie na koncie wynajmującego określonej kwoty (na poczet odszkodowania). Kwota ta po okresie najmu stałaby się wolna.

 

Gdyby w okresie najmu doszło do jego rozwiązania z winy wynajmującego – zablokowana kwota byłaby przekazywana na Pana rzecz jako odszkodowanie (lub kara umowna), po przedstawieniu przez Pana odpowiednich dokumentów (jakich – do ustalenia), np.: wezwania do zapłaty z potwierdzeniem otrzymania wezwania przez wynajmującego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Firma reklamowa wprowadziła mnie w błąd, jak wybrnąć z niekorzystnej umowy?

Pół roku temu zawarłem umowę przez telefon na umieszczenie reklamy mojego gabinetu w Internecie. Zgodziłem się na sumę 400 zł, pytając, czy są to całkowite koszty reklamy. Uzyskałem odpowiedź twierdzącą. Po 10 dniach otrzymałem fakturę na 490 zł. Na pytanie mailowe odpowiedziano mi

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu pod działalność?

Mam problem z umową najmu lokalu na czas określony – wynajęłam lokal pod działalność gospodarczą na 10 lat, umowa wygasa dopiero za 4 lata; w umowie nie ma zapisu o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Obecnie znalazłam się w trudnej sytuacji i czynsz, który płacę, prz

Towar kontrahenta zalega w moim magazynie

Prowadzę działalność gospodarczą. Przez jakiś czas współpracowałem z pewną firmą, której pozwalałem przechowywać w moim magazynie towar. W międzyczasie firma ta przekształciła się w dwie różne firmy X i Y. Tak więc w pewnym momencie okazało się, że mam na magazynie towar firm
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »