Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem biura przez spółkę nieprzynoszącą dochodów

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.07.2016

Pod koniec 2013 roku obcokrajowiec z poza UE otworzył w Polsce spółkę z o.o., która należy do całej sieci placówek na całym świecie. Spółka zatrudnia 1 pracownika na umowę o pracę i wynajmuje biuro. Nie wykazuje dochodów, gdyż jej zadanie ma charakter informacyjny na temat innych placówek działających poza terenem Polski. Przy składaniu finansowego raportu rocznego spółki w rachunku zysków i strat czy powinno się (trzeba) wpisać koszty wynajmu biura jako „inne koszty działalności gospodarczej”? A jednocześnie wpisać ten koszt w formularz CIT-8 i z racji braku dochodu wykazać to jako stratę? A jeśli tak, to czy należy od tego kosztu wynajmu zapłacić podatek? Czy powinno składać się wyjaśnienie, dlaczego spółka nie osiąga w Polsce dochodów, a mimo to istnieje (w objaśnieniach w raporcie finansowym)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Standardowo najem ujmuje się w rachunku zysków i strat w kosztach działalności operacyjnej w pozycji usługi obce (oddanie w najem stanowi bowiem usługę, którą zewnętrzny podmiot świadczy na rzecz spółki). Pozostałe koszty operacyjne i pozycja inne koszty operacyjne, może obejmować koszty zakupionych usług jeśli przemawiają za tym przyjęte w spółce rozwiązania faktyczno-prawne i jednocześnie odrzucimy możliwość uznania owego kosztu za koszt operacyjny usługi obcej. Na podstawie Pani pytania nie da się w pełni tego rozstrzygnąć. Wiąże się to również z problemem ujęcia podatkowego tego wydatku jako ewentualnego kosztu uzyskania przychodu.

 

Cele powołania spółki są na ogół gospodarcze, jednakże spółka z o.o. może zostać powołana do życia w każdym celu prawnie dopuszczalnym, a nie tylko w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co nakazuje niejako charakter zarobkowy. Jednakże sytuacja prawna spółki z o.o., która nie ma na celu prowadzić działalności gospodarczej, jest formalnie dość niejednoznaczna i skomplikowana, bowiem np. jak wywiązać się z art. 40 Kodeksu spółek handlowych, który w dziale 3 rejestru przedsiębiorców nakazuje zamieścić przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a trudno o taki przedmiot w przypadku braku działalności. Z tego powodu, w przypadku gdy zagraniczna osoba prawna jedynie chce promować się w kraju, na ogół nie dochodzi do powołania spółki z o.o., a jedynie utworzenia przedstawicielstwa. Zakres działania przedstawicielstwa może obejmować wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego to jednak na ogół wystarcza do realizacji zamierzonych celów (powołanie przedstawicielstwa wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wracając do meritum, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro wydatek, o którym Pani napisała w stanie faktycznym, nie jest ponoszony w celu osiągnięcia przychodu przez spółkę z o.o. (ani zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów), nie jest kosztem podatkowym i nie zwiększa w efekcie podatkowej straty. Inaczej byłoby, gdyby istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem (poniesionym kosztem) a przychodami spółki. Nie bardzo rozumiem, dlaczego pyta Pani o podatek od kosztu (generalnie nie ma takiego schematu/mechanizmu opodatkowania), mógłby być opodatkowany ów czynsz najmu, np. gdyby spółka go nie płaciła jako nieodpłatne świadczenie, ale nic takiego nie wynika z Pani pytania.

 

W kwestii wyjaśnień uważam, iż winny znaleźć się w raporcie finansowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup maszyn rolniczych między firmami przez jedną osobę

Czy jedyny wspólnik, będący jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu spółki z o.o., może zakupić dla tej spółki kombajn czy np. ciągnik ze swojego indywidualnego gospodarstwa rolnego lub od innej swojej firmy prowadzonej jako działalność gospodarcza? Transakcje te udokumentowano fakturami VAT.

Zarząd spółki – odpowiedzialność jej członków za długi

Zarząd spółki z o.o. składa się z trzech osób, tylko dwóch członków jest udziałowcami spółki. Spółka nie ma zaległości podatkowych, ale ma zaległości w regulowaniu zobowiązań wobec kontrahentów. Zobowiązania nie przekraczają majątku spółki. Udziałowcy chcą sprzedać udziały spółki. Nabywca zgadza się przejąć długi spółki. Czy jest to dopuszczalne według polskiego prawa? Jeśli tak, to jaki dokument powinnam sporządzić, żeby uchronić obecny zarząd przed odpowiedzialnością majątkową, gdyby nowy udziałowiec nie dotrzymał zobowiązania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »