Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem okazjonalny - zabezpieczenie się przed nieuczciwym najemcą

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 08.06.2019

Wynajmuję mieszkanie na na podstawie najmu okazjonalnego od czerwca 2018 do października 2018 ze względu na fakt, że najemca tylko na ten okres mógł poddać się egzekucji w formie aktu notarialnego, czyli miał gdzie mieszkać (mieszkanie najemcy było w trakcie umowy przyrzeczonej sprzedaży). Od października najemca nie ma możliwości zdobycia poświadczenia o innym lokalu zastępczym, natomiast chce mieszkać w obecnie wynajmowanym mieszkaniu. Podpisanie umowy o najmie okazjonalnym nie wchodzi w rachubę. A ja chciałabym się jakoś zabezpieczyć. Czy jeżeli podpiszę umowę na 3 miesiące (co 3 miesiące), to po tym czasie w razie niepłacenia najemca jest zobowiązany do opuszczenia mieszkania? Jak ma się do tego okres ochronny od listopada do marca zabraniający eksmisji? Czy mogę dodać zapis do umowy najmu, o tym, że w przypadku 14-dniowego opóźnienia w zapłacie właściciel może dokooptować innego najemcę? Obawiam się nieco nieuczciwości najemcy.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kodeks cywilny przewiduje, że umowa najmu może być zawarta zarówno na czas oznaczony, jak i nieoznaczony. Nie ma tu wskazanego minimalnego okresu. Podobnie zresztą jak w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zatem nie ma żadnych przeciwwskazań, by umowę na trzy miesiące zawrzeć. Zasadniczo, jeśli lokator w tym czasie nie zapłaci czynszu, wówczas powinien wyprowadzić się z lokalu. Nawet jeśli czynsz będzie płacił regularnie, a Pani nie przedłuży umowy (w zależności od zapisów umowy o formie przedłużenia), to także mieszkanie po trzech miesiącach powinno zostać opróżnione. Tyle teoria. W praktyce, jeśli po tym okresie lokator nie opróżni mieszkania, to i tak będzie musiała Pani przechodzić procedurę eksmisyjną, tj. uzyskać wyrok nakazujący opróżnienie lokalu z powodu zajmowania go bez tytułu prawnego, a następnie zgłosić się do komornika o przeprowadzenie eksmisji fizycznie. Wszystkie przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów dotyczące eksmisji (w tym praw do lokalu socjalnego), a także przepisy o prowadzeniu eksmisji przez komorników będą miały tu zastosowanie. Zatem taka umowa krótkoterminowa wcale nie zabezpiecza Pani przez utratą możliwości dalszego wynajmowania lokalu, gdy trafi się lokator nierzetelny. Zgodnie z art. 16 ustawy, o której tutaj wspominam, „wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie”. Zatem niezależnie od tytułu, jaki stanowił podstawę do orzeczenia eksmisji obowiązuje okres ochronny. Jedynym realnym zabezpieczeniem interesów wynajmującego jest umowa najmu okazjonalnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Najem okazjonalny - zabezpieczenie się przed nieuczciwym najemcą

 

Jeśli chodzi o zawarcie w umowie zapisu dotyczącego dokooptowania dodatkowego najemcy, to oczywiście można uznać, że jest dopuszczany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mamy tu do czynienia z umową, a zatem ze zgodnym oświadczeniem dwóch stron umowy. Trudno mi wyobrazić sobie lokatora, innego niż student, który wyrazi zgodę na taki zapis w umowie. W tym wypadku możecie dojść do porozumienia co do innej formy zabezpieczenia lub straci Pani najemcę (nie podpisze umowy). Taki zapis, w sytuacji, gdy najemca poczuje się zmuszony do zawarcia umowy z takim zapisem (ze względu na jego trudne położenia, sytuację życiową) może zostać uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i przez to nieważny. Zgodnie z art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego „nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. A trudno uznać za zgodne z zasadami współżycia społecznego narzucanie autonomicznym osobom, z kim mają mieszkać (nie mówimy tu o domu studenckim czy schronisku).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czas

Dodatkowa opłata za ogrzewanie wynajmowanego mieszkania

Wynajmuję mieszkanie w domu, którego właściciel pobiera dodatkową opłatę (oprócz czynszu) za ogrzewanie, podczas gdy w ciągu dnia nieraz temperatura wynosi tylko 14 stopni, a w nocy spada do 10. Co zrobić w tej sytuacji?

Opłaty za używanie lokalu

Mój tata mieszka w kamienicy. Niedawno odnalazł się jej właściciel. Wypowiedział tacie umowę najmu, dając 3-letni okres wypowiedzenia i podwyższając dwukrotnie czynsz (było to 7 miesięcy temu). Czy to zgodne z prawem? Twierdzi, że w mieszkaniu ma później zamieszkać jego córka, ale m
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »