.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Najem nieruchomości we wspólności małżeńskiej, czy potrzebna zgoda małżonka?

• Opublikowano: 02-12-2022 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Jestem żonaty, mamy z żoną wspólność majątkową. W skład naszego wspólnego majątku wchodzą nieruchomości: lokale użytkowe i mieszkania. Żona bez mojej wiedzy i zgody zawiera umowy najmu tych nieruchomości, wskazując do zapłaty zawsze swoje konto bankowe. Nie udziela mi żadnych informacji co do powziętych działań, twierdząc, że nie musi mi się z niczego tłumaczyć. Czy takie działanie żony jest zgodne z prawem? Czy umowy najmu zawierane mimo mojego sprzeciwu są ważne? Co powinienem zrobić w tej sytuacji, aby mieć kontrolę nad naszym majątkiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Najem nieruchomości we wspólności małżeńskiej, czy potrzebna zgoda małżonka?

Czynności, do których wymagana jest zgoda drugiego małżonka

Kwestię zarządu majątkiem wspólnym małżonków reguluje przepis art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). Zgodnie bowiem z jego treścią:

 

„§ 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;

2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;

3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

§ 2. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

§ 3. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§ 4. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.”

 

Przepis ten zawiera zamknięty katalog czynności prawnych, do dokonania których wymagana jest zgoda współmałżonka.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Potwierdzenie umowy przez drugiego małżonka dla jej ważności

Zawarcie umowy przez jednego z małżonków bez zgody drugiego wymaganej w świetle art. 37 § 1 K.r.o. jest czynnością prawną niezupełną. Czynność taka nie powoduje ani nieważności bezwzględnej, ani nieważności względnej umowy, wywołuje natomiast powstanie stanu bezskuteczności zawieszonej (z wyjątkiem sytuacji, kiedy zastosowanie ma art. 38 K.r.o. o ochronie osób, które dokonały czynności w dobrej wierze z osobą nieuprawnioną) do chwili potwierdzenia albo odmowy potwierdzenia. Zgodnie bowiem z art. 37 § 3 K.r.o. druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. W razie potwierdzenia umowy ustaje stan zawieszenia i umowę uważa się za ważną od początku, czyli od chwili jej zawarcia. Z kolei odmowa potwierdzenia lub ustanie możliwości potwierdzenia sprawia, że umowa jest od początku bezwzględnie nieważna.

 

W mojej ocenie czynności są nieważne. Generalnie uważam, że Pana sytuacja kwalifikuje się do wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Pozwoli to na racjonalne zarządzenia środkami i dostęp przez Pana do tych środków.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu