.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nagroda jubileuszowa a wysługa lat

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 29.05.2009

W moim angażu o pracę (na podstawie ustawie kominowej) wynagrodzenie miesięczne to kwota X. Jednocześnie przysługuje mi dodatek za wysługę lat w wysokości 20%, a więc moje miesięcznie wynagrodzenie wynosi 1,2 X. Obecnie przyznano mi nagrodę jubileuszową w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego. Czy należy liczyć 300% od X czy od 1,2 X?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Art. 8 ustawy o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi określa maksymalną wysokość wynagrodzenia, jaką może otrzymać osoba, do której stosuje się postanowienia „ustawy kominowej”.

 

Zgodnie zaś z postanowieniem art. 55 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. z późn. zmianami o jednostkach badawczych pracownikowi jednostki badawczo-rozwojowej przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości nie większej niż 20% miesięcznego wynagrodzenia.

 

Zgodnie z brzmieniem pkt 4 ww. artykułu za wieloletnią pracę pracownikom jednostek badawczo-rozwojowych przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego po 40 latach pracy.

 

Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania, a także indywidualne umowy o pracę. Warunki wynagradzania za pracę to całokształt sytuacji prawnej pracownika w zakresie wynagrodzenia za pracę, a przede wszystkim zasady nabywania prawa, ustalania wysokości i wypłaty składników wynagrodzenia za pracę (por. wyrok SN z 10.1.2006 r., sygn. akt I PK 115/05, M. P. z 2006 r. Nr 4, poz. 206).

 

W mojej ocenie wykładnia art. 55 pkt 4 ustawy o jednostkach badawczych w sposób jednoznaczny wskazuje, że nagroda jubileuszowa powinna zostać wyliczona z podstawy wynagrodzenia, a więc również powinna ujmować dodatek za wysługę lat, który jest jednym ze składników tego wynagrodzenia. Gdyby ustawodawca chciał, aby nagroda była wyliczona bez uwzględnienia tego dodatku, to doprecyzowałby, że nagroda jubileuszowa wyliczana jest z wynagrodzenia zasadniczego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl