.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nagrane rozmowy jako dowód w sprawie karnej

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 23.03.2015

Czy materiał operacyjny w postaci nagrań rozmów może być jedynym dowodem w sprawie karnej? Jeśli tak, to jakim dowodem są takie nagrania – mocnym, słabym? Sprawa dotyczy handlu niewielkimi ilościami narkotyków.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postępowanie karne opierać się może na różnych formach materiału dowodowego, mogą to być świadkowie, dokumenty, zdjęcia, nagrania obrazu jak i dźwięku, oraz – co bardzo istotne – wyjaśnienia innych współoskarżonych. W przypadku spraw o narkotyki zazwyczaj jako dowód w sprawie są wykorzystywane materiały operacyjne policji, najczęściej do nich należą właśnie nagrania z podsłuchów rozmów telefonicznych oraz nagrań wideo.

 

Dowody nagrań podsłuchów, jeżeli są dobrej jakości (czystość dźwięku, zrozumiała rozmowa, możliwość pewnego zidentyfikowania rozmówców), są bardzo dobrymi dowodami w sprawie, a sądy lubią wyrokować w oparciu o nie, bowiem są to dowody niemal „namacalne” dla wszystkich uczestników postępowania.

 

Zazwyczaj jest jednak tak, iż postępowanie zaczyna się od nagrań i to w oparciu o nie prokurator wzywa na przesłuchania i na ogół stawia zarzuty, jednak do wystąpienia z aktem oskarżenia prokuratura ma już także inne dowody. W sytuacji bowiem gdy stawiane są zarzuty, większość podejrzanych idzie na układ z prokuraturą i składa obszerne wyjaśnienia. W wyjaśnieniach osoby takie wskazują role poszczególnych osób w procederze, kupców i zbywców, ceny, sposób dostarczania towaru. I właśnie te dowody obok nagrań stanowią główne źródło wiedzy, o które opiera się sąd przy wydawaniu wyroku.

 

Jeżeli z nagrania jasno wynika, iż to Pan jest rozmówcą, można rozpoznać Pana głos i w sposób oczywisty wskazuje ono, co Pan kupuje i w jakich ilościach, to niestety jest to i będzie bardzo mocny dowód w sprawie.

 

Nie ma niestety wymogów, iż w sprawie muszą być także inne dowody niż tylko nagrania. Prawdą jest jednak, iż nagrania te są weryfikowane w postępowaniu przygotowawczym, a następnie także przez sąd.

 

Jeżeli mogę zaproponować, to sugerowałabym zapoznanie się z nagraniami oraz aktami sprawy, by mógł Pan ustalić, czy i co mówią inni uczestnicy postępowania i jak bardzo obciążają Pana osobę. W tym celu może Pan udać się sam do prokuratury lub też zwrócić się o pomoc do adwokata.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl