Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nadzwyczajne złagodzenie kary

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 26.09.2012

W maju sąd rejonowy skazał pewnego człowieka za dokonanie dwóch przestępstw z art. 279 § 1 Kodeksu karnego. Sąd ustalił, że obu czynów dopuścił się w podobny sposób i w krótkich odstępach czasu (ale nie działał z zamiarem z góry powziętym). Człowiek ten ujawnił przed organami ścigania inne osoby, które współdziałały z nim w popełnieniu przestępstw. W efekcie sąd wymierzył oskarżonemu jedną karę za oba przestępstwa (pozbawienie wolności na 2 lata i 6 miesięcy). Czy takie rozstrzygnięcie jest zgodne z prawem? Kiedy można zastosować instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Za popełnienie przestępstwa kradzieży z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Możliwe jest również orzeczenie środka karnego w postaci przepadku przedmiotów lub obowiązku naprawienia szkody.

 

Z treści pytania wynika, iż oskarżony współpracował z organami ścigania. Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Apelacyjny w Katowicach z dnia 17 lutego 2000 r. (sygn. akt II AKa 1/2000): „Treść art. 60 § 3 kk nie pozostawia żadnej wątpliwości co do tego, że instytucja obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary dotyczy wyłącznie sprawcy »współdziałającego« z innymi osobami, co oznacza, że w grę wchodzić może współdziałanie z co najmniej dwiema osobami. Nie chodzi przy tym o »współdziałanie« rozumiane w sensie potocznym, które polega na wspólnej akcji przestępczej, w trakcie której dochodzi do realizacji przez poszczególnych jej uczestników znamion różnych przestępstw, ale »współdziałanie« rozumiane zgodnie ze znaczeniem nadanym temu pojęciu przez przepisy zawarte w rozdziale II kk. Osobą »współdziałającą« ze sprawcą, w ujęciu powyższych przepisów, jest więc współsprawca, tzn. sprawca kierowniczy, sprawca polecający, podżegacz i pomocnik, przy czym wszystkie te postaci współdziałania dotyczą konkretnego czynu zabronionego, nie zaś pewnych wspólnych działań, w trakcie których popełniane są różne przestępstwa”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ustawodawca zatem przewidział możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy czynu zabronionego przez ustawę pod pewnymi warunkami. W niniejszej sytuacji było to wskazanie pozostałych osób współdziałających z ujętym sprawcą. Przypuszczam, iż osoby, które wydał oskarżony, były właśnie współsprawcami w ujęciu, o którym mowa powyżej (sprawca kierowniczy, sprawca polecający, podżegacz i pomocnik).

 

Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju w zależności od tego, czy czyn jest zbrodnią, czy występkiem, jak również w zależności od tego, jakie granice ustawowego zagrożenia przewidział ustawodawca za dane przestępstwo.

 

Kradzież z włamaniem stypizowana w art. 279 § 1 Kodeksu karnego jest występkiem, albowiem występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc. Mając zatem na uwadze powyższe, jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku (w niniejszym przypadku mamy zagrożenie od roku do lat 10), sąd wymierza grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

 

Istotne jest także, iż w przypadku, o którym mowa w art. 60 § 3 Kodeksu karnego, sąd wymierzając karę pozbawienia wolności do lat 5, może warunkowo zawiesić jej wykonanie na okres próby wynoszący do 10 lat, jeżeli uzna, że pomimo niewykonania kary sprawca nie popełni ponownie przestępstwa. W niniejszej sytuacji sąd nie skorzystał z tej możliwości, przyjmując, iż godziłoby to w poczucie sprawiedliwości. Ustawodawca bowiem przewidział, iż sąd może z takiej możliwości skorzystać, ale nie musi.

 

W mojej ocenie, mając na uwadze powyższe rozważania, należy wskazać, iż sąd wymierzając karę pozbawienia wolności, kierował się przepisami prawa z rozdziału VI Kodeksu karnego: „Zasady wymiaru kary i środków karnych”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jazda po alkoholu a złagodzenie wyroku przez dobrowolne poddanie się karze

Kilka dni temu spowodowałem kolizję drogową. Wezwano policję i pomiar alkomatem wykazał mi 0,9 promila w wydychanym powietrzu. Przyznaję się do winy i wiem, że będę miał zatrzymane prawo jazdy, co jednak bardzo utrudni mi pracę. Chciałbym dobrowolnie poddać się karze – kiedy i jak złożyć takie oświadczenie? Czy mogę prosić o podanie czasu, na jaki będę miał odebrane prawo jazdy? Za mój czyn grozi mi pozbawienie wolności – czy mogę zaproponować karę grzywny (w jakiej wysokości?) lub opłatę na cele społeczne?

Łagodna kara dla nastolatka posiadającego odrobinę narkotyku

Dwa miesiące temu mój 16-letni syn został zatrzymany podczas koncertu i znaleziono u niego 0,2 g marihuany. Został przesłuchany. Dziś dostał wezwanie na rozprawę. Bardzo obawiamy się wyroku sądu. Syn jest uczniem świetnego liceum, nigdy wcześniej nie miał konfliktu z prawem. Jak powinniśmy się zachować, by kara za jego czyn była jak najłagodniejsza? Czy powinnam wynająć adwokata?

Wymierzenie kary grzywny

Jestem osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa z art. 230a § 1 Kodeksu karnego. Mam wezwanie do prokuratury. Czy muszę stawić się osobiście, czy może to za mnie zrobić prawnik? Czy jest szansa, że zostanie mi tylko wymierzona kara grzywny?

Kto ponosi winę za wypadek drogowy z udziałem rowerzysty?

Kto ponosi winę za opisany niżej wypadek drogowy z udziałem rowerzysty? Otóż jako druga w kolejce stałam autem na czerwonym świetle, po zapaleniu się zielonego światła włączyłam kierunkowskaz do skrętu w prawo i ruszyłam. W lusterkach nie widziałam żadnego rowerzysty. Po dojechaniu do skrzyżowania zaczęłam wykonywać manewr skrętu i już po jego wykonaniu – z dużą prędkością uderzył w moje przednie koło rowerzysta, który wyskoczył z chodnika. Upadł, zawiozłam go na pogotowie i tam udzielono mu pomocy. W wyniku zderzenia z moim wozem ma pękniętą kość przedramienia. Nie spisaliśmy żadnego oświadczenia o winie i nie było policji. Po kilku dniach ten człowiek przyszedł do mnie i żąda nr polisy OC auta, a ode mnie oświadczenia o winie. On twierdzi, że jechał prosto i miał zielone światło, tak jak ja, i powinnam przy skręcie go przepuścić. Nie dałam mu nic i poszedł na policję. Kto ponosi winę? Jak rozmawiać z policją? Mam 3 świadków – trzy moje koleżanki jechały ze mną i potwierdzą, że kiedy stałyśmy na światłach i gdy ruszałam, to rowerzysty w lusterku nie było. Dopiero potem z rozpędem wyskoczył z chodnika po wykonaniu manewru skrętu.

Wyrok w zawieszeniu i wyjazd za granicę

Kilka lat temu otrzymałem wyrok w zawieszeniu i nadzór kuratora. Wyjechałem jednak za granicę i od tej pory nie mam kontaktu z kuratorem. Podobno w tym czasie odwieszono mój wyrok. Jak mogę zdobyć odpisy akt mojej sprawy?

Zapytanie o zatarcie kary

Dziesiątego grudnia 2004 roku zostałem skazany z art. 270 § 1 K.k. i art. 58 § 3 K.k. na 6 miesięcy ograniczenia wolności, nieodpłatną pracę na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Chciałbym się dowiedzieć, kiedy nastąpi automatyczne zatarcie kary oraz gdzie mogę kierować prośbę o przedwczesne zatarcie kary – proszę o podanie adresu.

Konsekwencje za spowodowanie wypadku ze skuterem

Ostatnim czasy spowodowałam wypadek na drodze z udziałem mojego samochodu i skutera poszkodowanego. Jechałam drogą do góry, po czym chciałam skręcić w lewo, jak na moje oko droga była pusta, padał deszcz, dużo aut stało na poboczu. Wykonując manewr skrętu w lewo, spowodowałam wypadek. Poszkodowany ma uraz głowy oraz złamaną nogę. Stąd moje pytanie. Co mi grozi i jakie poniosę konsekwencje? Jakiego wyroku mogę się spodziewać, jakiej kwoty grzywny oraz na ile czasu mieć zabrane prawo jazdy? Póki co nie zatrzymano mi dokumentu.

Spowodowanie kolizji drogowej z uszczerbkiem na zdrowiu, jakie kary?

Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie zauważyłem auta jadącego drogą z pierwszeństwem i doszło do kolizji. Poszkodowany kierowca ma złamaną rękę, policja skierowała sprawę do sądu i zabrała mi prawo jazdy za pokwitowaniem uprawniającym do jazdy przez 7 dni. Mam prawo jazdy od 11 lat, raz tylko zapłaciłem mandat, nigdy nie byłem karany. Zaznaczam, że dojeżdżam codziennie 30 km do pracy. Jakie grożą mi konsekwencje? Czy jest możliwość odzyskania prawa jazdy? Czy jest szansa na umorzenie sprawy lub jakiś niski wyrok, gdybym np. dobrowolnie poddał się karze?

Dowody w sprawie o zniesławienie przez Internet

Jeżeli znana jest osoba zniesławiająca internetowo i można to logicznie uzasadnić, ale nie ma dowodu na piśmie, że to właśnie ta osoba, to czy można wnieść prywatny akt oskarżenia przeciwko tej osobie? Czy można w takiej sprawie powołać na świadka administratora danych osobowych strony, na której są zniesławiające informacje?

Wpływ wykroczenia na prowadzoną sprawę karną

Studiuję, nie byłem nigdy karany, jednak ciągnie się za mną od 3 lat pewna sprawa karna. Jestem oskarżony o kradzież z włamaniem, z akt sprawy wiem, że chodzi o auto, a sama szkoda wyniosła około 1500 zł. Sprawa jest w toku, ponieważ nie przyznałem się do zarzucanego czynu i poprosiłem o pomoc prawną. Jednak ostatnio miało miejsce inne zdarzenie, w konsekwencji którego zostałem ukarany za wykroczenie. Otóż tankowałem paliwo na pobliskiej stacji i w roztargnieniu odjechałem autem bez uiszczenia zapłaty. Jak tylko się o tym dowiedziałem, uregulowałem rachunek oraz od razu pojechałem na komisariat wszystko wyjaśnić. Przyjąłem dobrowolne poddanie się karze w wysokości grzywny 500 zł. Czy popełnione niechcący wykroczenie może mieć wpływ na decyzję sądu w prowadzonej przeciwko mnie sprawie karnej?

Jak dowiedzieć się o stanie zdrowia poszkodowanego w wypadku?

Mąż spowodował wypadek pod wpływem alkoholu (0,43 w wydychanym powietrzu), pokrzywdzony trafił do szpitala. Jak możemy dowiedzieć się o stan zdrowia poszkodowanego? Jakie konsekwencje może ponieść mąż?

Spowodowanie wypadku śmiertelnego a praca w szkole

Dwa miesiące temu spowodowałam śmiertelny wypadek drogowy, skręcając w prawo, potrąciłam rowerzystę, który zmarł po 5 dniach. Pracuję jako nauczyciel w szkole. Czy po orzeczeniu wyroku będę nadal mogła pracować nadal w szkole? Dyrektor wie o sprawie, ja się przyznałam do winy dobrowolnie.

Zarzut naruszenia porządku pod wpływem alkoholu a linia obrony

Tydzień temu przesadziłem z alkoholem (ponad 3 promile we krwi) w lokalu i doszło do bójki, którą sprowokowałem (tak mówią moi koledzy). Zostałem przewieziony do szpitala, gdzie zachowywałem się agresywnie – przeklinałem, groziłem personelowi. Wychodząc z izby wytrzeźwień, otrzymałem wezwanie na policję (art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń). Jaka kara grozi mi za ten czyn? Co powinienem teraz zrobić? Czy na moją obronę działa fakt, że wcześniej byłem niekarany, oraz że obecnie jestem na rencie?

Zmiana zarzutów w postępowaniu karnym i brak dostępu do akt

W 2004 r. prokurator postawił mi zarzut popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 12 K.k. Zastosowano wobec mnie 3-miesięczny areszt, później dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. W 2009 r. prokurator zmienił zarzuty na przestępstwo z art. 286 § 1 K.k. i art. 291 § 1 K.k. w zw. z art. 11 § 2 K.k. w zw. z art. 12 K.k. Podobno oszukałem urząd skarbowy, podrabiając podpis żony na jej fakturach. Czy prokurator może tak zmieniać zarzuty? Nie mogę też zapoznać się z aktami sprawy. Czy mogę się domagać wglądu do akt?

Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów

W 2008 r. zostałem skazany na 10 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata – okres próby miał upłynąć w listopadzie 2010 r. Orzeczono także zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 5 lat. Tydzień temu zostałem namierzony przez fotoradar i otrzymałem wezwanie na komendę. Jestem jedynym żywicielem rodziny, dwoje moich dzieci ma orzeczoną niepełnosprawność. Czy mogę się gdzieś odwołać, czy grozi mi areszt?

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez pracownika służby celnej

O zmierzchu, wyjeżdżając samochodem z osiedla, zauważyłam, że przez przejście dla pieszych przechodzi kobieta, zahamowałam i zatrzymałam się przed nią, ona również się zatrzymała, a po chwili osunęła się na ziemię. Okazało się, że ta kobieta cierpi na chorobę Parkinsona. Mimo jej sprzeciwów zawiozłam ją do szpitala, a lekarz wezwał policję, która zabrała mnie na komendę w celu przebadania na zawartość alkoholu we krwi. Badanie nic nie wykazało. Zostałam przesłuchana, a inny policjant wykonał oględziny mojego samochodu. Następnie pojechałam do szpitala: ta pani miała nogę w gipsie, razem z jej córką zawiozłam ją do domu. Dziś miałam telefon z policji, że jutro będzie do mnie dzwonić córka tej kobiety w sprawie zadośćuczynienia i żebym się przyznała, to wtedy dojdzie do warunkowego umorzenia. Naprawdę nie czuję się winna i nie wiem, co mam zrobić, czy iść do sądu, czy słuchać policji. Dodam, że pracującą w służbie celnej, nigdy nie byłam karana. Co mi Państwo radzą?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »