Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nadawanie imion 20 lat temu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 27.08.2018

Chciałbym prosić o opinie prawnika, czy zdanie „Kiedyś imiona w Polsce można było nadawać tylko z kalendarza” (kiedyś to około 20 lat temu), jest prawdziwe? Osobiście znalazłem w statystykach imiona nietypowe nadawane w tamtych czasach, ale prosiłbym o opinię prawnika.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestię nadawania imion od 1986 roku reguluje ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (obecnie uchylona). Z art. 50 ust. 2 wynikało, że wybór imienia (imion) dla dziecka należy do jego rodziców i jest atrybutem władzy rodzicielskiej. Wyboru imion rodzice dokonują wspólnie, a przy braku porozumienia w tej sprawie rozstrzyga sąd opiekuńczy ( art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

 

Uprawnienie do wyboru imienia (imion) dla dziecka podlegało jednak ograniczeniom wynikającym wprost z art. 50 ust. 1. W szczególności nie można było wybrać dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka. W razie wyboru przez rodziców imienia wbrew tym ograniczeniom kierownik urzędu stanu cywilnego odmawiał przyjęcia oświadczenia rodziców o wyborze takiego imienia. Od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego o odmowie wyboru imienia przysługiwało odwołanie do wojewody jako organu odwoławczego.

 

„Art. 50. 1. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Nadawanie imion 20 lat temu

 

2. Jeżeli przy sporządzaniu aktu urodzenia rodzice nie dokonali wyboru imienia (imion) dziecka, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje do aktu urodzenia jedno z imion zwykle w kraju używanych, czyniąc o tym stosowną wzmiankę dodatkow”ą.

 

Poza tym nigdzie nie było zapisane, że muszą być to imiona z kalendarza. Poza ograniczeniami wymienionymi w art. 50 ust. 1, nie było innych ograniczeń wyboru imienia dla dziecka. Nie było więc przeszkód, aby nadać dziecku imię o brzmieniu obcym, jeżeli nie znajdowało odpowiednika polskiego, np. Patryk, Dustin, Jessica.

 

Nie było natomiast zgody na nadanie dziecku – obywatelowi polskiemu, którego rodzice mają również obywatelstwo polskie, imienia w brzmieniu i pisowni obcej, np. „Max”, „Alex”, „Mary”, „Jack”, „John” itp. Byłoby to sprzeczne z  ustawą z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999).

 

Ustawa o języku polskim ustala, że językiem urzędowym jest język polski, a podmioty wykonujące zadania publiczne w Polsce dokonują czynności urzędowych w języku polskim, którego używa się też w obrocie prawnym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty lub jeden z podmiotów jest obywatelem polskim.

 

Z nakazu ustawy instytucją opiniodawczo-doradczą w sprawach używania języka polskiego jest Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, która w drodze uchwały wyraża opinie o używaniu języka polskiego i do której w przypadkach wątpliwych mógł zwrócić się każdy organ.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana kategorii wojskowej z A na D - co zrobić?

Proszę o poradę prawną i wskazanie rozwiązań w sprawie zmiany kategorii wojskowej z A na D. Na komisji wojskowej w 2013 roku przyznano kategorię A mimo istnienia i z wyszczególnieniem chorób takich jak: astma oskrzelowa, alergia sezonowa i całoroczna, otyłość i nadciśnienie. Co w przypa

Jak pozbyć się drugiego członu nazwiska?

Od dwóch lat nie mieszkam z mężem. Po ślubie przyjęłam jego nazwisko jako drugie (czyli mam nazwisko dwuczłonowe). Bardzo zależy mi na powrocie do panieńskiego nazwiska, czy jest możliwe pozbycie się drugiego członu nazwiska, skoro żyjemy w nieformalnej separacji? Czy istniałaby na to

Zastrzeżenie skradzionych dokumentów polskich i niemieckich

Obecnie przebywam na terenie Niemiec. Posiadam zarówno dowód osobisty polski, jak i niemiecki. Ostatnio zostały mi te dokumenty skradzione, o czym poinformowałam konsulat i urząd niemiecki.  W jaki sposób trzeba zabezpieczyć swoją identyfikację lub zastrzec dokumenty tożsamości? Chod
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »