.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naciski rodzica na zrzeczenie się alimentów przez dziecko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.04.2020

Mój pasierb skończył już 18 lat. Chodzi do szkoły zaocznie. Matka płaci od 4 lat alimenty na syna. On nadal się uczy, ale chciałby wyjechać zagranicę na 2,5 miesiąca, zarobić sobie na prawo jazdy. Matka niedawno straciła pracę i od jakiegoś czasu domaga się zrzeczenia alimentów i mówi, że to jego alimenty, że on ma się ich zrzec, bo ona nie ma jak płacić. Poza tym straszy syna i ojca. Powiedziała dziecku, że ma iść z nią do prawnika, bo alimenty są jego, a nie ojca, i ma podpisać, że się zrzeka alimentów. Czy dziecko może lub musi zrzec się alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Naciski rodzica na zrzeczenie się alimentów przez dziecko

Wypłata alimentów dla pełnoletniego dziecka

Wskazać należy na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów – zasada prawna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 14/77, w którego tezie wskazano, iż „jeżeli w wyroku została wymieniona osoba uprawniona do odbioru alimentów zasądzonych na rzecz małoletniego, wypłata świadczeń alimentacyjnych następuje do rąk tej osoby. Zmianę osoby uprawnionej do odbioru alimentów w imieniu małoletniego ustala się na podstawie odpowiedniego orzeczenia sądu opiekuńczego. W razie wątpliwości co do reprezentacji małoletniego organ egzekucyjny lub organ zobowiązany do wypłaty świadczeń zwraca się o wyjaśnienie do sądu opiekuńczego”.

 

Jednocześnie w dalszej części uzasadnienia Sądu Najwyższy udziela częściowo odpowiedzi na Pani pytanie. Wskazuje się bowiem, iż „w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego”.

Niemożność zrzeczenia się alimentów

Prawdą jest zatem stwierdzenie, że alimenty są syna, a nie ojca syna. Jednakże nie można się ich zrzec. Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków, bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe – to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

 

W praktyce bardzo często występują tego rodzaju umowy – zrzeczenie się alimentów, ale wyraźnie podkreślić należy, iż nie chronią one osób będących ich stronami.

 

Reasumując, zrzeczenie się alimentów nie ma dla Pani pasierba żadnego znaczenia, bowiem oświadczenie takie jest nieważne. Stanowisko takie wyrażają nie tylko przedstawiciele praktyki, ale także przedstawiciele nauki.

 

Matka ma obowiązek płacić alimenty, dopóty sąd alimentów nie uchyli wyrokiem w sprawie z powództwa matki. Wyjazd syna za granicę jeszcze nie skutkuje uchyleniem alimentów. Co najwyżej syn może nie dochodzić od matki alimentów, ale nie oznacza to, że będą one uchylone z mocy prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »