Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naciski rodzica na zrzeczenie się alimentów przez dziecko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.04.2020

Mój pasierb skończył już 18 lat. Chodzi do szkoły zaocznie. Matka płaci od 4 lat alimenty na syna. On nadal się uczy, ale chciałby wyjechać zagranicę na 2,5 miesiąca, zarobić sobie na prawo jazdy. Matka niedawno straciła pracę i od jakiegoś czasu domaga się zrzeczenia alimentów i mówi, że to jego alimenty, że on ma się ich zrzec, bo ona nie ma jak płacić. Poza tym straszy syna i ojca. Powiedziała dziecku, że ma iść z nią do prawnika, bo alimenty są jego, a nie ojca, i ma podpisać, że się zrzeka alimentów. Czy dziecko może lub musi zrzec się alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Naciski rodzica na zrzeczenie się alimentów przez dziecko

Wypłata alimentów dla pełnoletniego dziecka

Wskazać należy na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów – zasada prawna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 14/77, w którego tezie wskazano, iż „jeżeli w wyroku została wymieniona osoba uprawniona do odbioru alimentów zasądzonych na rzecz małoletniego, wypłata świadczeń alimentacyjnych następuje do rąk tej osoby. Zmianę osoby uprawnionej do odbioru alimentów w imieniu małoletniego ustala się na podstawie odpowiedniego orzeczenia sądu opiekuńczego. W razie wątpliwości co do reprezentacji małoletniego organ egzekucyjny lub organ zobowiązany do wypłaty świadczeń zwraca się o wyjaśnienie do sądu opiekuńczego”.

 

Jednocześnie w dalszej części uzasadnienia Sądu Najwyższy udziela częściowo odpowiedzi na Pani pytanie. Wskazuje się bowiem, iż „w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego”.

Niemożność zrzeczenia się alimentów

Prawdą jest zatem stwierdzenie, że alimenty są syna, a nie ojca syna. Jednakże nie można się ich zrzec. Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków, bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe – to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

 

W praktyce bardzo często występują tego rodzaju umowy – zrzeczenie się alimentów, ale wyraźnie podkreślić należy, iż nie chronią one osób będących ich stronami.

 

Reasumując, zrzeczenie się alimentów nie ma dla Pani pasierba żadnego znaczenia, bowiem oświadczenie takie jest nieważne. Stanowisko takie wyrażają nie tylko przedstawiciele praktyki, ale także przedstawiciele nauki.

 

Matka ma obowiązek płacić alimenty, dopóty sąd alimentów nie uchyli wyrokiem w sprawie z powództwa matki. Wyjazd syna za granicę jeszcze nie skutkuje uchyleniem alimentów. Co najwyżej syn może nie dochodzić od matki alimentów, ale nie oznacza to, że będą one uchylone z mocy prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus 4 =

»Podobne materiały

Chwilowe przerwanie studiów i praca na zlecenie a egzekucja alimentów

Córka ma ukończone 20 lat i zasądzone alimenty od ojca. W miesiącu marcu przerwała 1. rok studiów z powodu niezaliczonego przedmiotu. Ma zamiar ponownie rozpocząć 1. rok nauki na innej uczelni od października tego roku. W tym miesiącu podjęła prace zarobkową na podstawie umowy-zlecenia, w mieście, g

 

Decyzja o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Czy sąd miał prawo (w trakcie procesu rozwodowego) wydać decyzję o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty bez dania mi prawa do obrony (chciałem prosić o zmniejszenie kwoty)?

 

Alimenty na dziecko po 18 roku życia

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice wspólnie (mimo że nie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »