Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie w drodze zasiedzenia a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.06.2015

Czy w 1988 r. obowiązywał 7% podatek płacony przy nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie? Nabyłam nieruchomość po 20 latach przez zasiedzenie (w 1988 r.), jednakże dopiero w 2010 r. przeprowadziłam sprawę w celu założenia KW. Teraz US przysłał mi pismo, że nie dopełniłam obowiązku podatkowego (7% podatku od zasiedzenia) i każe mi zapłacić podatek na podstawie orzeczenia sądowego z 2010 r. Czy US ma do tego prawo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. (Dz. U. z dnia 11 sierpnia 1983 r.) stanowiła w 1988 roku, iż obowiązek podatkowy powstawał przy nabyciu w drodze zasiedzenia z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego to zasiedzenie. W kwestii zaś stawki podatku w 1988 roku nabycie własności w drodze zasiedzenia podlegało opodatkowaniu według stawki w wysokości 20%. Stawkę tę zmniejszono 1 stycznia 1990 r. do 12%, a następnie do 7% z dniem 24 sierpnia 1995 r.

 

Dlaczego teraz organ upomina się o podatek i dlaczego według stawki 7% a nie 20%? Jest tak, albowiem odnowił się obowiązek podatkowy. Wynika to z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, że jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Tym samym uznać można, że organ ma w pełni rację o ile orzeczenie, które w 2010 r. się uprawomocniło stwierdza nabycie. Przyjmuje się, że orzeczenie wtedy stwierdza nabycie, jeśli potwierdza w sposób deklaratoryjny nabycie własności rzeczy w sposób uznawany na terytorium RP (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2008 r., I SA/Kr 401/08).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus V =

»Podobne materiały

Pożyczka udzielona przez spółkę-córkę spółce-matce a podatek PCC

Spółka X posiada udziały w spółce Y. Spółka X realizuje duży kontrakt i potrzebuje środków na realizację zadania. W związku z tym pożycza pieniądze na realizację zadania od spółki Y. Po rozmowie z księgowymi pojawiają się sprzeczne informacje na temat płacenia podatku PCC. Nadmienię, że obydwie

Przekazanie informacji o zwrocie nienależnego wynagrodzenia

W wyniku ugody były prezes spółki został zobowiązany do zwrotu nienależnie wypłaconej sobie przed dwoma laty premii. Zwrot kwoty nastąpił dwa lata po ustaniu stosunku pracy. Jakim dokumentem należy przekazać informację – czy PIT-11 ze znakiem minus?  

Podstawa opodatkowania samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym – wysokość podatku akcyzowego

Prowadzę działalność gospodarczą – taki mały „auto-handel”. Czy urząd celny może podnosić podstawę opodatkowania samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, zaznaczając, że podstawa opodatkowania odbiega od średniej wartości rynkowej? Przecież wiadomo, że szansą dobrego zar
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »