Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie spadku

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 17.09.2013

Nabycie spadku następuje w chwili śmierci spadkodawcy. Jednak fakt ten potwierdzony zostaje dopiero w wyniku wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub też zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Otwarcie spadku

 

Zgodnie z art. 924-925 Kodeksu cywilnego1 spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, które następuje w momencie śmierci spadkodawcy. Jednak stwierdzenie nabycia spadku następuje dopiero po wydaniu przez właściwy sąd postanowienia w tym przedmiocie lub zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza w trybie określonym w ustawie Prawo o notariacie2. To, czy nabycie spadku zostanie stwierdzone w wyniku wydania postanowienia przez sąd, czy sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, co do zasady zależy od spadkobierców.

 

Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku

 

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego3 stwierdzenie nabycia spadku przez sąd następuje na wniosek osoby mającej w tym interes prawny (mogą to być w szczególności spadkobiercy lub ich zstępni, jeżeli spadkobiercy nie dożyli otwarcia spadku). Na drodze sądowej można uzyskać potwierdzenie nabycia spadku zarówno w wyniku dziedziczenia ustawowego, jak i dziedziczenia z każdego rodzaju testamentu.

 

Wniosek o stwierdzenia nabycia spadku należy złożyć do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie miejsca zamieszkania spadkodawcy ani miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy, wniosek należy złożyć do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Postanowienie zostaje wydane po przeprowadzeniu rozprawy, podczas której sąd w szczególności ustala krąg spadkobierców oraz odbiera oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, jeżeli nie zostały one wcześniej złożone. Oświadczenia takie można złożyć w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku – jeżeli rozprawa następuje po upływie tego terminu, sąd oświadczeń przyjmował nie będzie, a spadkobiercy będą traktowani tak, jakby złożyli oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.

 

Akt poświadczenia dziedziczenia

 

Potwierdzenie praw do spadku może nastąpić również u dowolnie wybranego notariusza. Jednak w kancelarii notarialnej można potwierdzić tylko dziedziczenie z ustawy i testamentów zwykłych. Nie ma takiej możliwości w odniesieniu do testamentów szczególnych, do których należą testament ustny, testament podróżny oraz testament wojskowy.

 

Ponadto notariusz odmówi sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli:

 

  1. w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
  2. w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;
  3. wskutek braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu, gminie albo Skarbowi Państwa;
  4. spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej albo w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.

 

 

 

 -------------------------------------------------

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm)

2 Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 17.09.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odrzucenie a przyjęcie spadku

Spadkobierca powołany do spadku nie ma obowiązku jego przyjmowania. Może go odrzucić w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że spadek mu się należy. Może również przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Błąd w orzeczeniu o nabyciu spadku

Drobne błędy w orzeczeniu o nabyciu spadku, takie jak niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, sąd może sprostować w drodze postanowienia. Postanowieniem można także orzeczenie uzupełnić. Jeżeli jednak sąd stwierdził nabycie spadku przez osobę, kt

Czy nabycie spadku podlega opodatkowaniu?

Nabycie majątku w drodze spadkobrania podlega co do zasady opodatkowaniu. Jednak najbliższa rodzina spadkodawcy może być zwolniona z tego przykrego obowiązku. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia spadku urzędowi skarbowemu w odpowiednim terminie.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »