.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie prawa do kolejnego zwolnienia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.09.2016

Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas nieokreślony. Obecne przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem ponownie w ciąży. Czy po zakończeniu wychowawczego mogę wrócić do pracy i od razu iść na zwolnienie chorobowe z powodu drugiej ciąży? Czy muszę jakiś czas pracować? Czy pracodawca może mnie zwolnić? I czy mam prawo do urlopu wypoczynkowego bądź wychowawczego po porodzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

 

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym „B” lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Uzasadnieniem podwyższonej kwoty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży jest ochrona dziecka poczętego. Z brzmienia przepisu ”przypada w okresie ciąży” wnioskować można, że każda choroba przypadająca w tym czasie powoduje prawo do pobierania zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, czy ma ona związek ze stanem ciąży.

 

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

 

  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

 

  1. jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  2. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  3. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  4. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego może Pani pójść na zwolnienie lekarskie, bez konieczności wyczekiwania 30 dni.

 

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

 

Decyzja w tej sprawie należy do samej pracownicy. Jeżeli skorzysta z tego prawa, to po porodzie przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze pomniejszonym o część już wykorzystaną przed porodem aż do wyczerpania wymiaru. Podstawą udzielenia urlopu macierzyńskiego jest w takiej sytuacji wniosek pracownicy o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego rozpoczynającego się przed porodem oraz zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku o przewidywanej dacie porodu.

 

Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jeśli więc po urlopie macierzyńskim zechce Pani wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy – pracodawca nie będzie mógł odmówić i nie będzie mógł w tym czasie Pani zwolnić.

 

W czasie kolejnego urlopu wychowawczego (o ile zawnioskuje Pani o niego odpowiednio wcześnie – na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu) także będzie Pani chroniona przed wypowiedzeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »