Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.09.2013

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i mam możliwość nabycia nieruchomości, którą dzierżawię. Czy lepiej nabyć tę nieruchomość na działalność czy indywidualnie? Czy istnieje możliwość zakupu wspólnie z synem? Syn posiada brakującą mi część gotówki. Chciałbym uniknąć zaciągania kredytu w banku. Nieruchomość sprzedaje firma. Co będzie z podatkiem VAT?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Nabycie nieruchomości „na działalność” pozwoli Panu – jeśli dostawa nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu VAT, co zależy od jej cech, których Pan nie wskazuje – odliczyć podatek VAT, o ile będzie Pan ją wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. To finansowo bardzo duże udogodnienie i stanowi de facto zakup „tańszy” o 23%. Możliwa będzie również amortyzacja (budynku) i odpis amortyzacyjny trafi w koszty, pomniejszając Panu każdego roku kwotę przychodu.

 

Wady tego rozwiązania ujawniają się dopiero przy sprzedaży, bowiem dostawa podlegać może opodatkowaniu VAT i w podatku dochodowym rozliczona zostanie jako przychód z działalności gospodarczej. Oczywiście wskazuję tu tylko typowe scenariusze, nie sposób bowiem – w przedstawionym stanie faktycznym – omówić wszelkich możliwych w przyszłości wydarzeń.

 

Poniżej wyjaśniam kwestie związane z samym sposobem nabycia nieruchomości – samodzielnie (z kredytem) czy z synem. W podatku dochodowym amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle i budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT, zwane w ustawie środkami trwałymi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Widać zatem wyraźnie, iż już „współwłasność”, a nie tylko własność, umożliwia amortyzację. Jednak gdy składnik majątku stanowi współwłasność, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku (zasada ta nie ma zastosowania tylko do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie).

 

Zatem odpis amortyzacyjny będzie wyższy, jeśli nabędzie Pan budynek samodzielnie, bowiem nabywając go z synem, dla celów amortyzacji przyjmie Pan określony tylko ułamek, jaki odpowiadać będzie Pana udziałowi. Podobnie jest z VAT – nabywając z synem, odliczy Pan jedynie tę część podatku naliczonego, która przypada proporcjonalnie na Pana „część”. Pod tym względem podatkowo korzystniejsze jest samodzielne nabycie nieruchomości.

 

Wyjściem wartym rozważenia jest samodzielne nabycie, lecz nie kredytowanie się w instytucjach finansowych, a pożyczka od syna. Pożyczka taka korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. b) zwalnia się od podatku pożyczkę udzieloną m.in. przez zstępnego wstępnemu (czyli dziecko rodzicom) pod warunkiem:

 

  • złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
  • udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nabycie nieruchomości do majątku osobistego a prawa drugiego małżonka

Mąż zakupił kiedyś (w trakcie trwania małżeństwa; mamy ustawową wspólność majątkową) nieruchomość. W umowie zapisano, że kupujący jest żonaty, a nabycia dokonuje do majątku osobistego. Notariusz poinformował kupującego, co należy do majątku osobistego każdego z małżonków. Co taka umowa oznacza dla mnie? Czy moje prawa do tej nieruchomości są takie jak męża, czy należy ona do jego majątku osobistego? Jak mam rozumieć te zapisy?

 

Data nabycia nieruchomości

Dnia 11.10.2009 r. nabyliśmy nieruchomość (działkę) wraz z naszą córką (współwłasność). Aktem notarialnym 19.08.2013 r. znieśliśmy współwłasność, dzieląc się ziemią na pół z córką. Teraz chcemy sprzedać naszą część. Kiedy upłynie 5 lat od zakupu działki? Co jest w tym przypadku datą nabycia nieruchomości?

Nabycie nieruchomości w spadku po cudzoziemcu, który miał kartę stałego pobytu w Polsce

Mój zmarły mąż był obywatelem Indii. Został po nim w Polsce majątek: nieruchomość (współwłasność domu), a także udziały w spółce z o.o. Pomimo że od śmierci męża minęło już kilkanaście lat, postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze przeprowadzone. Mąż nie pozostawił testamentu. Chciałabym wreszcie uporządkować te sprawy. W związku z tym mam pytanie: czy w sprawie spadku po moim mężu może rozstrzygać sąd w Polsce, czy powinien to być sąd w Indiach? Na podstawie jakiego prawa powinno nastąpić nabycie spadku? Kto jest spadkobiercą – rodzina męża w Polsce to ja oraz nasz syn. Natomiast rodzina pozostała w Indiach to ojciec męża i brat. Czy rodzina w Indiach ma jakiekolwiek podstawy do dziedziczenia nieruchomości znajdującej się w Polsce? Powinnam dodać, że mąż posiadał kartę stałego pobytu w Polsce, ale nie zmarł w Polsce. Czy jurysdykcja polska odnosi się także do dziedziczenia udziałów w spółce zarejestrowanej w Polsce?

Działalność w zakresie wykonywania zdjęć turystom

Mam skończone 18 lat, pracuję w ograniczonym zakresie na umowę-zlecenie. Mieszkam w regionie bardzo atrakcyjnym turystycznie i dlatego pomyślałem, że mógłbym wykonywać w plenerze zdjęcia turystom (osobom chętnym), drukować je i następnie im je sprzedawać. Czy od miasta muszę mieć zgodę na takie działanie? Czy muszę mieć działalność i odprowadzać od takiego zarobku podatek?

Działalność gospodarcza z mężem obcokrajowcem

Jestem przed dylematem otwarcia własnej działalności. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Dorywczo mam umowy-zlecenia. Zastanawiam się nad rozpoczęciem własnej działano sci. Co byłoby lepsze/korzystniejsze finansowo? Kolejna kwestią jest możliwość rozpoczęcia działalności z moim mężem. I tutaj zaczynają się schody. Mąż jest obcokrajowcem - Boliwijczykiem, ze stałym pobytem, ale zarejestrowany jako bezrobotny z możliwością uzyskiwania zleceń. Byłaby to szkoła językowa + tłumaczenia. Co byłoby najkorzystniejsze? Pozostać przy zleceniach (również te na męża biorę na siebie), czy otworzyć działalność (sama lub z mężem)?

Działalność gospodarczą - usługi edukacyjne

Chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która zajmowałaby się usługami edukacyjnymi – głównie przygotowanie materiałów dydaktycznych, tłumaczenia oraz trochę inną dziedziną, tj. dostawą (sprzedażą) drewna opałowego. Nie mam żadnej wiedzy, od czego zacząć. Nie mam również żadnej wiedzy z księgowości. Jak zarejestrować działalność? Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najlepsza? Czy muszę spełnić jakieś wymagania? Czy muszę posiadać kasę fiskalną? W jaki sposób księgować i rozliczać przychód? Jak to dokumentować? Co mogę wliczać w koszty? Jak je dokumentować? Ile wynoszą dla mnie opłaty związane z prowadzeniem działalności?

Wynajem krótkoterminowy mieszkania a podatki

Posiadam mieszkanie, które stoi puste, i mam zamiar je wynajmować na doby, czyli prowadzić wynajem krótkoterminowy mieszkania. Jak wygląda kwestia podatków w takiej działalności? Jak zarejestrować VAT?

Kontynuowanie działalności przez męża – czy to możliwe?

Prowadzę jednoosobową firmę od niecałych dwóch lat. Niedługo przejdę na pełne składki ZUS, a wkrótce mam termin porodu. Mam przejściowe problemy finansowe, nie będę mogła płacić wyższych składek, ale nie chcę zamykać czy zawieszać firmy. Czy mogę poprosić męża o kontynuowanie działalności? Jak to rozwiązać od strony prawnej?

Przechowywanie dokumentacji po zmarłym przedsiębiorcy

Moja mama prowadziła za życia działalność gospodarczą. Był to sklep spożywczo-przemysłowy. W tym czasie zatrudniała pracowników. Teraz działalność została już zlikwidowana, a moja mama zmarła 1,5 roku temu. Jestem na chwilę obecną najstarszym i jedynym pełnoletnim spadkobiercą, ponieważ dodatkowo miesiąc temu zmarł mój ojciec. Czy w tej sytuacji w świetle prawa jestem zobowiązany do przechowywania dokumentacji pracowniczej pracowników po zmarłym przedsiębiorcy?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Planuję powrót do Polski, choć obecnie jestem traktowany jak cudzoziemiec (mam tylko paszport angielski). Chciałbym kupić w Polsce mieszkanie własnościowe, nie będę brał kredytu. Co powinienem wiedzieć o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »