Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie działki z nieujawnionym budynkiem

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 10.12.2009

Kupiłem działkę, na której znajduje się niewielki domek drewniany (jest do niego doprowadzona woda i kanalizacja miejska). W akcie notarialnym wymieniona jest jednak tylko działka. Czy więc domek też jest moją własnością, czy tylko sama działka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że zakupił Pan nieruchomość z nieujawnionym budynkiem.

 

Jednakże w świetle przepisów prawa cywilnego stał się Pan właścicielem zarówno działki jak i znajdującego się na niej domu. Wynika to z rzymskiej zasady prawnej superficies solo cedit (z łac. to, co jest na powierzchni, przypada gruntowi). W myśl powyższej zasady własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się jej częścią składową.

 

W polskim porządku prawnym zasada uregulowana jest w art. 48 i 191 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.). Zgodnie z art. 48 K.c. „zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania”.

 

Zgodnie natomiast z art. 47 § 1 K.c. „część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych”.

 

Budynek, jeśli nie stanowi przedmiotu odrębnej własności, jest częścią składową gruntu i sprzedaż gruntu powoduje przejście własności również budynku.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że kupując działkę, nabył Pan też własność znajdującego się na niej domu.

 

Natomiast w celu ujawnienia budynku powinien Pan złożyć stosowny wniosek o sprostowanie działu I księgi wieczystej. Ujawnianie budynku następuje bowiem przez zmianę sposobu korzystania z gruntu na tereny mieszkaniowe. Wniosek o wpis w księdze wieczystej trzeba złożyć na urzędowym formularzu, który można pobrać w siedzibie sądu wieczystoksięgowego. Opłata za wniosek wynosi 60 zł.

 

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

 

  1. wypis z rejestru gruntów oraz
  2. wyrys z mapy ewidencyjnej.

 

Na koniec wypada tylko zauważyć, ze sprawa może okazać się dla Pana bardziej skomplikowana, gdyby okazało się, że dom został wybudowany bez odpowiednich dokumentów i stanowi tzw. samowolę budowlaną, której zalegalizowanie może być bardzo kosztowne. Radzę więc sprawdzić, czy sprzedający legalnie i zgodnie z przepisami postawił ten budynek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + siedem =

»Podobne materiały

Kupno działki od ANR

Zwróciliśmy się z prośbą do ANR o sprzedaż niezabudowanej działki rolnej. Kupno tej działki pozwoli nam na bezpośredni dojazd do naszej nieruchomości. Otrzymaliśmy odpowiedź, że działka jest obciążona prawem dożywotniego użytkowania i nie może być sprzedana do momentu zniesienia tego prawa. Wspomnia

 

Jak przeprowadzić rozbiórkę budynku w granicy działki?

Otrzymałem nakaz powiatowego inspektora nadzoru budowlanego rozbiórki budynku (stary warsztat), który stoi w granicy działki. Czy powinienem wystąpić o zgodę sąsiada (będzie konieczne wejście na teren jego działki) lub złożyć jakieś pismo w urzędzie?

 

Odpowiedzialność odszkodowawcza jednostki projektowej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu domów jednorodzinnych. Jestem inżynierem budownictwa, ale nie posiadam jeszcze uprawnień budowlanych i moje projekty są dodatkowo zatwierdzane przez architekta i konstruktora z uprawnieniami. Chciałem wykupić sobie OC na firmę

 

Wybicie dodatkowego okna w mieszkaniu własnościowym

Chciałbym wybić dodatkowe okno (lub ewentualnie powiększyć istniejące) w mieszkaniu własnościowym, w kamienicy znajdującej się pod nadzorem konserwatorskim (kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków Krakowa). Czy jest to w ogóle możliwe i jakie kroki prawne powinienem podjąć?

 

Pomost na jeziorze postawiony bez zezwoleń

Pomost na jeziorze o długości 60 m postawiony został w styczniu 2018 bez żadnych zezwoleń. Jaka i od jakiej instytucji grozi za to kara? Jaka kara grozi za wycięcie trzciny celem budowy tego pomostu? Jaka kara i od kogo grozi za przesunięcie linii brzegowej o 3 m poprzez wsypanie ziemi do jeziora? W

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »