Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie działki z nieujawnionym budynkiem

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 10.12.2009

Kupiłem działkę, na której znajduje się niewielki domek drewniany (jest do niego doprowadzona woda i kanalizacja miejska). W akcie notarialnym wymieniona jest jednak tylko działka. Czy więc domek też jest moją własnością, czy tylko sama działka?

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z pytania wynika, że zakupił Pan nieruchomość z nieujawnionym budynkiem.

 

Jednakże w świetle przepisów prawa cywilnego stał się Pan właścicielem zarówno działki jak i znajdującego się na niej domu. Wynika to z rzymskiej zasady prawnej superficies solo cedit (z łac. to, co jest na powierzchni, przypada gruntowi). W myśl powyższej zasady własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się jej częścią składową.

 

W polskim porządku prawnym zasada uregulowana jest w art. 48 i 191 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.). Zgodnie z art. 48 K.c. „zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania”.

 

Zgodnie natomiast z art. 47 § 1 K.c. „część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych”.

 

Budynek, jeśli nie stanowi przedmiotu odrębnej własności, jest częścią składową gruntu i sprzedaż gruntu powoduje przejście własności również budynku.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że kupując działkę, nabył Pan też własność znajdującego się na niej domu.

 

Natomiast w celu ujawnienia budynku powinien Pan złożyć stosowny wniosek o sprostowanie działu I księgi wieczystej. Ujawnianie budynku następuje bowiem przez zmianę sposobu korzystania z gruntu na tereny mieszkaniowe. Wniosek o wpis w księdze wieczystej trzeba złożyć na urzędowym formularzu, który można pobrać w siedzibie sądu wieczystoksięgowego. Opłata za wniosek wynosi 60 zł.

 

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

 

  1. wypis z rejestru gruntów oraz
  2. wyrys z mapy ewidencyjnej.

 

Na koniec wypada tylko zauważyć, ze sprawa może okazać się dla Pana bardziej skomplikowana, gdyby okazało się, że dom został wybudowany bez odpowiednich dokumentów i stanowi tzw. samowolę budowlaną, której zalegalizowanie może być bardzo kosztowne. Radzę więc sprawdzić, czy sprzedający legalnie i zgodnie z przepisami postawił ten budynek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno działki od ANR

Zwróciliśmy się z prośbą do ANR o sprzedaż niezabudowanej działki rolnej. Kupno tej działki pozwoli nam na bezpośredni dojazd do naszej nieruchomości. Otrzymaliśmy odpowiedź, że działka jest obciążona prawem dożywotniego użytkowania i nie może być sprzedana do momentu zniesienia tego prawa. Wspomniane prawo przysługiwało małżonkom, którzy już od dawna nie żyją. Ich dzieci nie użytkowały działki. Zwróciliśmy się do starostwa z prośbą o wykreślenie działki z rejestru działek obciążonych prawem dożywotniego użytkowania. Odpowiedziano nam, że takich zmian może dokonać właściciel nieruchomości, czyli ANR. W związku z tym złożyliśmy stosowny wniosek do ANR. Według nich złożony wniosek nie może być rozpatrzony pozytywnie, ponieważ nie jesteśmy stroną. Bardzo zależy nam na kupnie tej działki od ANR. Co robić? Czy możemy napisać jakieś odwołanie do ANR? Jak zredagować takie pismo?

Jak przeprowadzić rozbiórkę budynku w granicy działki?

Otrzymałem nakaz powiatowego inspektora nadzoru budowlanego rozbiórki budynku (stary warsztat), który stoi w granicy działki. Czy powinienem wystąpić o zgodę sąsiada (będzie konieczne wejście na teren jego działki) lub złożyć jakieś pismo w urzędzie?

Odpowiedzialność odszkodowawcza jednostki projektowej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu domów jednorodzinnych. Jestem inżynierem budownictwa, ale nie posiadam jeszcze uprawnień budowlanych i moje projekty są dodatkowo zatwierdzane przez architekta i konstruktora z uprawnieniami. Chciałem wykupić sobie OC na firmę, ale firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają tylko inżynierów (architektów) z uprawnieniami budowlanymi. Pytanie: kto ponosi odpowiedzialność za projekt budowlany domu – jednostka projektowa (czyli ja) czy architekt (konstruktor), który podbija projekt?

Przyłącze kanalizacyjne, definicja i interpretacje

Spór z gminą dotyczy przyłącza kanalizacyjnego, a konkretnie chodzi o samo rozumienie terminu „przyłącze kanalizacyjne” i jego interpretacji. Proszę zaprezentować rozstrzygnięcia sądów dotyczących interpretacji tego określenia, na które ewentualnie można się powołać.

Wybicie dodatkowego okna w mieszkaniu własnościowym

Chciałbym wybić dodatkowe okno (lub ewentualnie powiększyć istniejące) w mieszkaniu własnościowym, w kamienicy znajdującej się pod nadzorem konserwatorskim (kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków Krakowa). Czy jest to w ogóle możliwe i jakie kroki prawne powinienem podjąć?

Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego

Czy przebudowa ulicy przy nowo budowanej stacji paliw zgodnie z otrzymanymi warunkami zagospodarowania terenu na budowę wymaga uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego? Urząd miejski wydał decyzję umarzającą. Z kolei starostwo powiatowe odmawia pozwolenia na budowę, wskazując brak decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Który urząd ma rację?

Pomost na jeziorze postawiony bez zezwoleń

Pomost na jeziorze o długości 60 m postawiony został w styczniu 2018 bez żadnych zezwoleń. Jaka i od jakiej instytucji grozi za to kara? Jaka kara grozi za wycięcie trzciny celem budowy tego pomostu? Jaka kara i od kogo grozi za przesunięcie linii brzegowej o 3 m poprzez wsypanie ziemi do jeziora? W jaki sposób można zalegalizować taki pomost?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »