.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nabycie mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej z przetargu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.05.2019

Jestem zainteresowany nabyciem mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej w ramach indywidualnych negocjacji. Było ono wystawiane już 2 razy na przetarg – nieskutecznie. Spółdzielnia odmawia obniżenia ceny, zasłaniając się operatem szacunkowym i ustawą o spółdzielniach. Twierdzi, że regulamin na stronie jest nieaktualny, a nowego nie ma.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie reguluje kwestii szczegółowych odnoszących się do przeprowadzenia przetargu, a te winne być uregulowane w statucie lub osobnym regulaminie. Jako osoba na co dzień zajmująca się spółdzielczością, po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, kiedy spółdzielnia nie posiada aktualnego regulaminu na zbycie lokalu w ramach przetargu, przy jednoczesnym braku odpowiednich zapisów w statucie (zakładam, że tak jest). Niemniej jednak winien Pan udać się do spółdzielni i domagać się wyjaśnienia, dlaczego opublikowany na stronie internetowej regulamin jest nieobowiązujący, a nowy jeszcze nie został opublikowany. Nie wyobrażam sobie, by rada nadzorcza spółdzielni uchyliła obowiązywanie regulaminu zbycia lokalu w ramach przetargu bez uchwalenia nowego regulaminu. W tym celu może Pan także domagać się wyjaśnień do przewodniczącego rady nadzorczej. Niestety przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie mają zastosowania do opisanego przez Pana przypadku wobec specyfiki, jaką jest spółdzielczość.

 

Obawiam się, że może być Pan świadomie wprowadzony w błąd w zakresie braku regulaminu, a jego celem może być zbycie lokalu osobie, która już wcześniej wykazała nim zainteresowanie. Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazują na zbycie lokalu za wartość rynkową, jednakże w przypadku braku chętnych na zakup lokalu w przetargu zasadą jest obniżenie wartości lokalu, jednak nie więcej aniżeli sumarycznie o 50% kwoty wynikającej z operatu szacunkowego. Tym samym nie polega na prawdzie wskazanie, iż spółdzielnia nie ma prawa obniżyć wartości podanej w operacie szacunkowym. Obniżenie wartości lokalu jest możliwe, ale musi wynikać z regulaminu. Ustawodawca bowiem pozostawił tę kwestię do swobodnego zakresu danej spółdzielni. Innymi słowy spółdzielnia nie musi, ale może obniżyć wartość nieruchomości dla potrzeb przetargu, o ile jego wcześniejsze zbycie w ramach przetargu było nieudane.

 

Osobiście na Pana miejscu skierowałbym do zarządu i rady nadzorczej pismo z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, wskazując jednocześnie, iż domaga się Pan wyjaśnienia pisemnego odmowy zastosowania w Pana przypadku obniżki o 20%, jak wynika to z regulaminu na stronie internetowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl