Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej w ramach indywidualnych negocjacji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.05.2019

Jestem zainteresowany nabyciem mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej w ramach indywidualnych negocjacji. Było ono wystawiane już 2 razy na przetarg – nieskutecznie. Spółdzielnia odmawia obniżenia ceny, zasłaniając się operatem szacunkowym i ustawą o spółdzielniach. Twierdzi, że regulamin na stronie jest nieaktualny, a nowego nie ma.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie reguluje kwestii szczegółowych odnoszących się do przeprowadzenia przetargu, a te winne być uregulowane w statucie lub osobnym regulaminie. Jako osoba na co dzień zajmująca się spółdzielczością, po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, kiedy spółdzielnia nie posiada aktualnego regulaminu na zbycie lokalu w ramach przetargu, przy jednoczesnym braku odpowiednich zapisów w statucie (zakładam, że tak jest). Niemniej jednak winien Pan udać się do spółdzielni i domagać się wyjaśnienia, dlaczego opublikowany na stronie internetowej regulamin jest nieobowiązujący, a nowy jeszcze nie został opublikowany. Nie wyobrażam sobie, by rada nadzorcza spółdzielni uchyliła obowiązywanie regulaminu zbycia lokalu w ramach przetargu bez uchwalenia nowego regulaminu. W tym celu może Pan także domagać się wyjaśnień do przewodniczącego rady nadzorczej. Niestety przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie mają zastosowania do opisanego przez Pana przypadku wobec specyfiki, jaką jest spółdzielczość.

 

Obawiam się, że może być Pan świadomie wprowadzony w błąd w zakresie braku regulaminu, a jego celem może być zbycie lokalu osobie, która już wcześniej wykazała nim zainteresowanie. Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazują na zbycie lokalu za wartość rynkową, jednakże w przypadku braku chętnych na zakup lokalu w przetargu zasadą jest obniżenie wartości lokalu, jednak nie więcej aniżeli sumarycznie o 50% kwoty wynikającej z operatu szacunkowego. Tym samym nie polega na prawdzie wskazanie, iż spółdzielnia nie ma prawa obniżyć wartości podanej w operacie szacunkowym. Obniżenie wartości lokalu jest możliwe, ale musi wynikać z regulaminu. Ustawodawca bowiem pozostawił tę kwestię do swobodnego zakresu danej spółdzielni. Innymi słowy spółdzielnia nie musi, ale może obniżyć wartość nieruchomości dla potrzeb przetargu, o ile jego wcześniejsze zbycie w ramach przetargu było nieudane.

 

Osobiście na Pana miejscu skierowałbym do zarządu i rady nadzorczej pismo z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, wskazując jednocześnie, iż domaga się Pan wyjaśnienia pisemnego odmowy zastosowania w Pana przypadku obniżki o 20%, jak wynika to z regulaminu na stronie internetowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Piwnica a przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność

Chcę przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe w odrębną własność. Zależy mi, by w akcie notarialnym wpisana była również piwnica. Spółdzielnia odmawia wpisania jej jako własności – czy słusznie? Dlaczego robi mi problemy?

Podział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Czy po rozwodzie można znieść współwłasność spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz jednego z byłych małżonków w drodze umowy notarialnej (strony są zgodne)? Jakie są koszty sporządzenia takiego aktu notarialnego?

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność współmałżonka

W 1998 r. mąż przejął po zmarłej żonie prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego. W 2000 r. ożenił się ze mną, w 2007 r. złożyłam pozew o rozwód, a prokurator wniósł oskarżenie naszego syna przeciwko mężowi. W 2008 r. mąż bez mojej wiedzy wykupił mieszkanie n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »