.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwy przedterminowy zwrot prawa jazdy

Autor: Lech Stawicki • Opublikowane: 20.04.2011

Rok temu odebrano mi prawo jazdy na trzy lata za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszy zwrot dokumentu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Artykuł 42 § 2 Kodeksu karnego normuje obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to dopuszczalne w wypadku popełnienia czynu przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości lub odurzenia lub zbiegnięcia z miejsca popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 Kodeksu karnego (sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej), art. 174 Kodeksu karnego (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy) lub art. 177 Kodeksu karnego (wypadek komunikacyjny). Na podstawie tego przepisu nie jest możliwe orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. W odniesieniu do tych ostatnich podstawą orzeczenia zakazu może być wyłącznie art. 42 § 1 Kodeksu karnego.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się od roku do 10 lat, dotyczy on wszystkich posiadanych kategorii. Okres ten liczy się od momentu zdania prawa jazdy.

 

Niestety przepisy nie przewidują możliwości skrócenia okresu, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »