Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwości wyegzekwowania rekompensaty za niedotrzymanie warunków umowy od przedsiębiorcy z Anglii

Autor: Katarzyna Brzezińska • Opublikowane: 18.02.2011

Przed rokiem zakupiliśmy w angielskim komisie pojazd rolniczy. Niedawno okazało się, że sprzęt ma inny numer VIN na ramie, a inny w dokumentacji (różnica jednej cyfry). Komis angielski – mimo że obiecał dokumenty „wyprostować” – nic nie zrobił. Jako że nie mogliśmy tego pojazdu zarejestrować w Polsce, sprzedaliśmy go po obniżonej cenie, tracąc na tym 14 tys. zł. Czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania od komisu?

Precyzując, naszym zarzutem nie jest niezgodność numeru VIN sugerująca np. kradzież. Naszym zdaniem przetransportowano nam nie ten pojazd, którego dokumenty posiadaliśmy, na którego kupno się zgodziliśmy. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaka jest procedura złożenia pozwu przed sądem angielskim, jakie są koszty, czy moglibyśmy liczyć ewentualnie na pomoc prawnika z urzędu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zacznę od tego, że rzeczywiście fakt, iż numer VIN nie zgadza się z numerem na pojeździe, może świadczyć o tym, że pojazd jest kradziony. W takim wypadku zakupiony pojazd powinien być skonfiskowany przez policję i zwrócony prawowitemu właścicielowi. Kupujący w takiej sytuacji nie może żądać odszkodowania, nawet jeśli działał w dobrej wierze. Może jednak żądać od sprzedającego rekompensaty za straty.

 

Jednakże kupujący może również zwrócić się do Consumer Direct, który zaraportuje nielegalne zachowanie dealera (komisu) organizacji zwanej Trading Standard. Ta natomiast może pozwać sprzedającego o działanie sprzeczne z prawem na podstawie unfair commercial prectices regulations. Jednak Trading Standard nie działa w imieniu poszkodowanego – czyli w tym wypadku kupującego. Zatem jeżeli kupujący chce uzyskać rekompensatę za poniesione szkody, musi przemyśleć, czy koszty sądowe nie przewyższą kwoty odszkodowawczej. Nie można jednoznacznie określić kosztów, jednak sam fakt, że postępowanie toczyłoby się na terenie UK, przemawia za tym, że koszty (prawnik, koszty podróży) mogą znacznie przewyższyć żądaną sumę. Poza tym, jeżeli powód sprawy nie wygra, istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostanie on zwolniony z kosztów.

 

Mogą Państwo spróbować odzyskać odszkodowanie poprzez tzw. Small Claim czyli – „Tryb drobnych roszczeń”. Jest to uproszczony, przyspieszony sposób na odzyskanie tego, co się nam należy. Można z niego korzystać np. jeśli ktoś dłużny jest nam pieniądze (np. pracodawca zalega z wypłatą, znajomy nie oddaje pożyczonych pieniędzy lub jeśli ekipa budowlana zrobiła fuszerkę i po tygodniu tapety odlazły od ściany i domagamy się zwrotu kosztów). Również taki tryb jest dopuszczalny w sytuacji, kiedy dostarczono nam zły produkt, niezgodny z opisem lub wcześniejszymi ustaleniami. Wartość przedmiotu sporu nie może jednak przekraczać 5000 £. Zatem w Państwa przypadku 14 000 zł jest sumą, która mieści się w granicach.

 

Formalności: formularze roszczenia dostępne są na stronie: http://www.hmcourts-service.gov.uk. Należy wybrać i wypełnić odpowiedni wniosek, w zależności od tego czy domagamy się zwrotu pieniędzy, rzeczy, czy też wykonania jakieś usługi (faulty or wrong product etc). Wniosek powinien zawierać konieczne szczegóły sprawy oraz określenie żądanej sumy pieniężnej. Jeśli mieszkają Państwo w Anglii – dwie kopie wypełnionego formularza należy zanieść bądź wysłać do sądu (county court – sąd hrabstwa / sąd rejonowy), jedną kopię zatrzymują Państwo dla siebie. Należy również uiścić opłatę, której wysokość zależy od tego, na jaką kwotę pozywany jest dłużnik. Listę opłat można znaleźć na stronie: www.hmcourts-service.gov.uk/courtfinder/forms/ex50.pdf (w niektórych przypadkach opłaty mogą zostać zniesione lub obniżone, np. jeśli Państwa dochody są niskie, bądź pobieracie benefity: Income Support, income-based Jobseeker's Allowance). Formularz do dłużnika wyśle sąd (court).

 

Dalszy przebieg sprawy będzie zależał od działania osoby pozwanej. Mogą zaistnieć cztery sytuacje:

 

 • osoba pozwana nie ustosunkuje się do pozwu (najzwyczajniej na niego nie odpowie);
 • osoba pozwana przyzna się, że jest Wam dłużna pieniądze, ale poprosi np. o czas na uregulowanie długu lub możliwość spłaty w ratach (mogą się Państwo na to zgodzić lub nie; jeśli się nie zgodzicie, musicie podać powody);
 • osoba pozwana przyzna się, że jest Wam dłużna pieniądze i ureguluje należność;
 • osoba pozwana odmówi zapłaty i będzie się bronić.

 

The hearing czyli rozprawa

 

Do rozprawy może dojść w trzech przypadkach:

 

 • gdy pozwany nie chce zapłacić i postanawia się bronić;
 • gdy osoba pozwana chce złożyć tzw. propozycję zapłaty (offer to pay);
 • gdy osoba pozwana zdecydowała się zapłacić, ale Wy nie godzicie się na proponowany przez nią termin.

 

The final heating (Anglia) czyli druga rozprawa

 

Na tym etapie zostaną przesłuchani świadkowie, a następnie sąd wyda decyzję. Jeśli wygrają Państwo sprawę, zostanie zwrócona Wam również opłata, którą wnieśliście składając pozew.

 

Od wyroku sądu można się odwoływać.

 

Rzeczą niezmiernie ważną jest dobre przygotowanie się do sprawy, tzn.:

 

 1. Jeżeli dochody Państwa są niskie, możecie skorzystać z tzw. legal help scheme, które pokrywa koszty porady prawnej, ale nie reprezentacji w sądzie.
 2. Przygotowanie dowodów na to, że produkt jest niezgodny z tym, który zakupiono.
 3. Przedstawienie wszelkie rachunków jako dowodów poniesionych kosztów.

 

W Państwa przypadku, jeżeli chcieliby Państwo uniknąć wysokich kosztów, radziłabym skorzystać z pomocy Citizen Advice Bureau, czyli niezależnej organizacji charytatywnej, która składa się z przeszkolonych doradców, którzy zajmują się reprezentowaniem klientów w sądach i trybunałach: www.citizensadvice.org.uk/index/getadvice.

 

Na marginesie: Zawsze warto pamiętać o dopilnowaniu okresu przedawnienia, który zależy od rodzaju sprawy. Zazwyczaj jest to okres 6 lat od złamania umowy lub niespełnienia jej warunków.

 

Jeśli nie mieszkają Państwo w Anglii i nie chcieliby uczestniczyć w rozprawie, należy w takim wypadku złożyć odpowiednie pismo do sądu zajmującego się Państwa sprawą. W piśmie należy potwierdzić, że zgadzają się Państwo na prowadzenie rozprawy bez Waszej obecności. Jeżeli mogę polecić kancelarię, to proszę o kontakt telefoniczny z CK Solicitors (pracują tam polscy prawnicy) lub z innymi kancelariami polskimi na terenie UK.

 

Co do złożenia pozwu – sugeruję złożyć aplikację on-line. Obawiam się, że należy podać adres brytyjski jako korespondencyjny. Sprawa powinna być złożona w lokalnym County Court – stąd potrzeba posiadanie angielskiego adresu przez aplikanta. Oto link, gdzie można znaleźć aplikację: https://www.moneyclaim.gov.uk/web/mcol/welcome. Muszą Państwo wejść na ten link i zarejestrować się jako individuals.

 

Jeżeli chodzi o opłatę, zależy ona od wysokości spornej kwoty (w Państwa przypadku 14 000 tys. zł). Proszę znaleźć kwotę, którą należy uiścić w Państwa przypadku w linku poniżej: http://www.lawpack.co.uk/business/money-and-tax/articles/article970.asp.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • osiem - V =

»Podobne materiały

Zagubione rzeczy w przesyłce międzynarodowej

Mieszkam w Anglii. Jakiś czas temu na moje zlecenie firma przewozowa odebrała w Polsce przesyłkę od koleżanki zaadresowaną do mnie. W paczce znajdowało się kilka opakowań papierosów. Papierosy oraz kilka innych przedmiotów jednak do mnie nie dotarły. Zdaniem przewoźnika wyroby tytoniowe zostały skon

 

Alimenty zasądzone w Polsce, a płacone w Anglii

Ja i była żona mieszkamy w Anglii. Na podstawie orzeczenia polskiego sądu płacę na dzieci alimenty. Była żona pobiera różne świadczenia z tego powodu, że samotnie wychowuje dzieci. Czy mam więc obowiązek płacenia tych alimentów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »