Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwości optymalizacji momentu rozpoznania przychodu z tytułu umów najmu

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 30.11.2009

Autor omawia potencjalne możliwości optymalizacji rozpoznania przychodów z tytułu umów najmu.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nierzadko dysponując wolnymi powierzchniami lokalowymi czy też gruntowymi, decydują się na ich wynajem (dzierżawę). Przychody z tego tytułu stanowią wówczas przychody z działalności gospodarczej. Analiza ustaw o podatkach dochodowych prowadzi do wniosku, iż dają one dość istotną możliwość zoptymalizowania momentu powstania przychodu z tego tytułu, a jednocześnie pozwalają na minimalizację nakładu pracy związanego z koniecznością wystawiania faktur VAT.

 

Potencjalne możliwości optymalizacyjne wynikają z uregulowań ustaw o podatkach dochodowych w zakresie ustalania momentu powstania przychodu (art. 14 ust. 1c-1i ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3a-3c ustawy o CIT). Uregulowania te prześledzimy na gruncie ustawy o CIT.

 

Generalna zasada stanowi, iż za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

 

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

 

Od zasady tej ustanowiono jednak pewne wyjątki. Jeden z nich, określony w art. 12 ust. 3c ustawy, stanowi, że jeśli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powyższy przepis stanowi zatem przepis szczegółowy w stosunku do generalnej zasady ustalającej moment powstania przychodu z działalności gospodarczej i powinien być każdorazowo stosowany w przypadku, gdy strony ustalą, iż świadczona usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych.

 

Problem ten był również tematem wielu wiążących interpretacji podatkowych, w których organy podatkowe co do zasady zgodnie potwierdzały, iż właściwym przepisem stanowiącym o momencie powstania przychodu z tytułu umów najmu jest art. 12 ust. 3c ustawy o CIT (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2009 r. – IPPB3/423-66/09-2/KK). Literatura interpretacji podatkowych prowadzi jednakże do wniosku, iż najistotniejsza w omawianych przypadkach jest konieczność właściwego ukształtowania warunków umowy, w której okres rozliczeniowy powinien być ustalony jasno i precyzyjnie.

 

Przykładem tego jest interpretacja Dyrektora IS w Bydgoszczy (ITPB3/423-171/08/MT) z 20 czerwca 2008 r. Wnioskodawca, przedstawiając stan faktyczny, wskazał, iż choć w umowie nie określono wyraźnie okresu rozliczeniowego świadczonych usług, to jednak biorąc pod uwagę, iż spółka jest zobowiązana do comiesięcznego raportowania kontrahentom wykonanych przez siebie czynności oraz poziomu produkcji, należy uznać, iż okresem rozliczeniowym jest okres 1 miesiąca. Dyrektor IS nie podzielił jednak takiej argumentacji. Wskazał, iż raportowanie stanowi jedynie jeden z integralnych elementów postanowień umowy, ale nie jest decydujące w kwestii ustalenia momentu powstania przychodu. W opinii Dyrektora umowa o świadczenie usług ustalała roczne okresy rozliczeniowe, na co wskazuje również opis faktur wystawianych przez spółkę.

 

Analogicznie w świetle interpretacji podatkowych powinny być traktowane przedpłaty na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, w przypadku gdy warunki umów świadczonych w sposób ciągły określają okres rozliczeniowy. Również w tym przypadku przychód podatkowy powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie bądź fakturze (tak np. w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach – IBPB3/423-313/08/PP).

 

Warto jednocześnie wspomnieć, iż w przypadku usług świadczonych w sposób ciągły, ustawodawca wprowadził jedno ograniczenie co do odroczenia terminu rozpoznania przychodu podatkowego. Przychód taki powinien powstać bowiem nie rzadziej niż raz w roku. Jeżeli zatem strony określą np. półtoraroczny okres rozliczeniowy, wówczas przychód powinien powstać najpóźniej w ostatnim dniu, w którym mija rok obowiązywania danej umowy, w wysokości jaka proporcjonalnie przypada na ten okres (tak m.in. w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach – IBPB3/423-370/08/NG).

 

Omawiany przepis art. 12 ust. 3c ustawy o CIT nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji, gdy wprawdzie umowa została podpisana na dłuższy okres czasu, ale przewiduje zapłatę za usługę „z góry”, na podstawie wystawionej faktury. Tak ukształtowane warunki umowy najmu wskazują zdaniem organów podatkowych na konieczność rozpoznania przychodu podatkowego w dniu wystawienia faktury za cały okres najmu, a zatem według reguł ogólnych (interpretacja Dyrektora IS w Poznaniu z 22 stycznia 2008 r. – ILB3/423-179/07-2/EK).

 

Ustanowienie dłuższych okresów rozliczeniowych pozwala przy tym na zmniejszenie liczby wystawianych faktur. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy liczba lokatorów jest znaczna. Można wówczas na fakturze VAT wyszczególnić rozłożone w czasie terminy płatności poszczególnych rat czynszowych.

 

Istotne wątpliwości mogą jednakże pojawić się na gruncie podatku VAT. Tutaj obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT – z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze – a zatem w rozliczeniu za miesiąc, w którym wpłynie np. miesięczna rata czynszu. Problem jednakże polega na tym, że stosownie do przepisów wykonawczych do ustawy faktura z tytułu umowy najmu nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Oznacza to, że tak wystawiona faktura może zostać uznana za organy podatkowe za przedwczesną, bowiem obowiązek podatkowy w stosunku do znacznej części należności powstałby po 30 dniach od dnia wystawienia faktury.Stan prawny obowiązujący na dzień 30.11.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat

Autor omawia podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat i wpływ działu na zwolnienia z opodatkowania.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – część 1

Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej części wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie wartości początkowej w kontekście przepisów prawa.

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości

Autor omawia podstawowe uregulowania dotyczące nieodpłatnego udostępniania nieruchomości na tle podatku dochodowego. Rozwiewa również wątpliwości, jakie narosły wokół tego tematu w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »