
Indywidualne porady prawne
Możliwość umorzenia opłaty za przechowanie zatrzymanych w depozycie towarówAutor: Łukasz Poczyński |
Niecały rok temu musiałem zostawić na dwa miesiące towary w depozycie w urzędzie celnym. Przedmioty te zostały mi zabrane na granicy, za co zapłaciłem mandat karny. Kilka dni temu otrzymałem polecenie zapłaty za przechowywanie tych towarów. Czy muszę zapłacić za depozyt, czy mogę jakoś tego uniknąć? |
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne urząd celny pobiera opłaty, stanowiące dochody budżetu państwa, za przechowanie towarów w depozycie lub w magazynie czasowego składowania.
Stawki tych opłat określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.04.2004 w sprawie opłat pobieranych przez organy celne.
Kwota opłaty jest ustalana przez organ celny w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Bez znaczenia jest tutaj fakt zapłacenia przez Pana mandatu karnego.
Zgodnie z art. 93 b Prawa celnego „opłaty podlegają odpowiednio zwrotowi lub umorzeniu, gdy okaże się, że w chwili ich uiszczenia lub ustalenia, kwota tych opłat była nienależna”.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego nie wynika, aby kwota żądana przez urząd za przechowanie towaru była nienależna. Działanie urzędu znajduje bowiem oparcie w przepisach prawa.
Ponadto zgodnie z art. 93 b ust. 5 „w odniesieniu do zwrotu lub umorzenia opłat stosuje się odpowiednio przepisy prawa celnego, dotyczące zwrotu lub umorzenia należności przywozowych”. Kwestie dotyczące zwrotów i umorzeń należności celnych uregulowane są w przepisach: Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz Rozporządzenia Wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
Przepisy powyższych aktów bardzo szczegółowo i drobiazgowo regulują kwestie dotyczące zwrotów lub umorzeń należności przywozowych. Trudno jest tutaj szczegółowo wymienić i opisać poszczególne sytuacje, które skutkują zwrotem lub umorzeniem należności. Do najważniejszych przypadków należą następujące sytuacje:
Z pytania nie wynika jednak, aby zachodziła któraś z powyższych sytuacji.
Moim zdaniem jedyną szansę na umorzenie opłaty za przechowanie towaru daje art. 42 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu należności pieniężne, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej, przypadające państwowym jednostkom budżetowym (a taką jednostka jest urząd celny), państwowym zakładom budżetowym, państwowym gospodarstwom pomocniczym i państwowym funduszom celowym, mogą być umarzane w całości lub w części, a ich spłata odraczana lub rozkładana na raty, m.in. w przypadku uzasadnionym względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa. Przypadek uzasadniony względami społecznymi lub gospodarczymi jest przesłanką o charakterze uznaniowym.
Może Pan więc wystosować wniosek do naczelnika urzędu celnego o umorzenie opłaty depozytowej powołując się np. na swoją trudną sytuację finansową.
Od uznania naczelnika urzędu celnego będzie zależeć, czy przedstawione przez Pana uzasadnienie wniosku daje podstawę do umorzenia opłaty.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>