
Indywidualne porady prawne
Możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdówAutor: Krzysztof Bigoszewski |
Rok temu zatrzymano mi na okres trzech lat prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wcześniej nie byłem karany. Jestem alkoholikiem, ale od wielu miesięcy – pod wpływem leczenia – nie sięgnąłem po alkohol. Od ponad pół roku pracuję jako diagnosta samochodowy; wcześniej byłem mechanikiem. Z racji wykonywanego zawodu bardzo brakuje mi możliwości prowadzenia pojazdów. Czy mógłbym starać się o szybsze zwrócenie prawa jazdy? Jak to zrobić? |
Zgodnie z art. 42 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”. Natomiast (§ 2) sąd musi orzec „zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177”.
Powyższe oznacza, iż w sytuacji skazania za przestępstwo naruszenia bezpieczeństwa w komunikacji wobec sprawcy, który znajdował się pod wpływem alkoholu, sąd ma obowiązek wydania także zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres wynoszący od jednego roku do lat dziesięciu (art. 43 § 1 K.k.).
Przepisy nie dają sądowi żadnego wyboru w kwestii zastosowania tego środka karnego, zostawiając mu jedynie możliwość ustalenia okresu jego trwania.
Odnosząc się z kolei do możliwości skrócenia okresu, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, wskazać należy, iż co do zasady możliwość ubiegania się o skrócenie okresu obowiązywania środków karnych istnieje, a sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środek karny, uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Jednakże w Pana sytuacji sprawa przedstawia się inaczej, gdyż zgodnie ze szczególnym przepisem art. 84 § 2 Kodeksu karnego instytucji skrócenia okresu nałożonych środków karnych nie stosuje się wobec sprawcy przestępstwa, który przestępstwo to popełnił, znajdując się m.in. pod wpływem alkoholu.
Powyższa regulacja jest przedmiotem krytyki w nauce prawa jako zbyt rygorystyczna, jednakże wola ustawodawcy jest jednoznaczna, a przepisy Kodeksu karnego zabraniają sądom przychylać się do wniosków o skrócenie okresu obowiązywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów przez sprawców znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Niestety więc w Pana sytuacji przepisy szczególne wyłączają możliwość skrócenia okresu nałożonego na Pana zakazu prowadzenia pojazdów, a okres ten upłynie dopiero po upływie wskazanego w treści wyroku okresu.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>