Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwość nierównego podziału majątku po rozwodzie

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 04.12.2009

Moje pytania dotyczą możliwości dokonania nierównego podziału majątku po rozwodzie. Głównie chodzi o podział domu wybudowanego już po zawarciu związku małżeńskiego. Działkę pod budowę nabyłem jako kawaler, a dom był budowany głównie z pieniędzy moich i moich rodziców, gdyż żona nie pracowała. Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy majątek dzielony jest po połowie, czy istnieje możliwość uwzględnienia przez sąd przy podziale wkładu włożonego przez współmałżonka (kto wycenia nieruchomość do podziału)?
  2. Czy w przypadku wniesienia przeze mnie pozwu o rozwód będę musiał płacić żonie alimenty, skoro ona nie pracuje? Jak byłoby w przypadku, gdyby to żona wniosła pozew?
  3. Od czego zależy wysokość alimentów dla współmałżonka?
  4. Jak odbywa się unieważnienie małżeństwa (np. z powodu choroby psychicznej) i jakie dokumenty są wymagane w takim przypadku?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Dom wybudowany przez Pana i żonę na działce stanowiącej Pana majątek przedmałżeński stanowi Pana wyłączną własność – chyba że w tej sprawie podpisywał Pan jakieś szczególne umowy majątkowe z żoną.

 

Części powierzchni ziemskiej (grunty) stanowiące odrębny przedmiot własności są z natury swej nieruchomościami (gruntowymi), a budynki, ich części i inne urządzenia trwale z gruntem połączone są częściami składowymi nieruchomości (gruntowej), zgodnie z zasadą superficies solo cedit (łac. to, co jest na powierzchni, przypada gruntowi) – art. 46 Kodeksu cywilnego.

 

Nie oznacza to jednak, iż Pana żonie nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do wspólnie wybudowanej nieruchomości – omówię je szczegółowo na końcu odpowiedzi.

 

W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Do majątku wspólnego należy w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności gospodarczej każdego z małżonków, zaś do majątku osobistego zalicza się przedmioty nabyte za środki, które posiadał Pan przed małżeństwem lub otrzymał Pan poprzez darowiznę – niemniej okoliczności te będzie Pan musiał wykazać przed sądem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W trakcie sprawy o podział majątku dorobkowego może Pan również żądać dokonania nierównego podziału majątku dorobkowego. Zgodnie z brzmieniem art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego (w skrócie K.r.) z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

 

Warunkiem ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym jest łączne spełnienie dwóch przesłanek, a mianowicie istnienia ważnych powodów oraz przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu (art. 43 § 2 K.r.). Przy ocenie istnienia „ważnych powodów” w rozumieniu art. 43 K.r. należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeżeli więc Pana żona nie pracowała, ale w tym czasie zajmowała się domem, dziećmi lub gdy nie pracowała na Pana żądanie – w takim przypadku praktycznie nie ma możliwości, aby sąd uznał Pana wniosek o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego.

 

Z kolei interesy Pana żony chronione są przez unormowania art. 45 K.r. Zgodnie z tym artykułem każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

 

Oznacza to (zakładając, że Państwa udziały w budowie domu są równe), że w przypadku rozwodu będzie Pan musiał zwrócić małżonce 1/2 wartości domu na chwilę obecną (bez wartości gruntu). Sąd może nakazać wcześniejszy zwrot nakładów niż przy podziale majątku dorobkowego, jeśli wymaga tego dobro rodziny. Nieruchomość zostanie wyceniona przez biegłego sądowego – chyba że strony dojdą do porozumienia co do wartości nieruchomości.

 

Alimenty będzie Pan musiał płacić małżonce w przypadku, gdy udowodni ona Panu wyłączną winę rozkładu pożycia – w kwocie gwarantującej jej dotychczasowy poziom życia, jednak nie oznacza to, iż Pana małżonka (zakładając, że jest osobą w pełni sił) nie powinna podjąć pracy w celu zaspokojenia swych potrzeb. Względnie w przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub gdy sąd dojdzie do wniosku, że wina jest obustronna, małżonkowie są zobowiązani do wzajemnych świadczeń alimentacyjnych, gdy jedno z nich znajdzie się w niedostatku – nie będzie w stanie pokryć swych podstawowych potrzeb. Obowiązek ten wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu.

 

Nie ma najmniejszego znaczenia, kto złoży pozew w sądzie – w pierwszej kolejności będzie toczyła się sprawa o rozwód, a następnie, w osobnym postępowaniu, sprawa o podział majątku dorobkowego.

 

Małżeństwo może być unieważnione, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone:

 

  1. przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli,
  2. pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony,
  3. pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste.

 

Nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą – a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa.

 

Jeżeli choroba psychiczna Pana małżonki wyłącza i wyłączała w chwili zawierania małżeństwa świadome wyrażanie woli, to mogłaby ona wystąpić o unieważnienie małżeństwa. W sprawie z pewnością byłby powołany biegły z zakresu psychiatrii oraz konieczne byłoby przedstawienie wiarygodnych dokumentów potwierdzających stan małżonki. Podkreślam również, iż to małżonka – nie Pan – może złożyć wniosek o unieważnienie małżeństwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus I =

09.04.2013

Bardzo konkretna i prawdziwa odpowiedz!

aga

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nierówny podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie

Złożyłam wniosek o podział majątku, ale myślę, że mój mąż będzie domagał się nierównych udziałów. Przez cały czas pracowałam zawodowo i zajmowałam się domem i dziećmi. Mój mąż dostał jednak samochód i ok. 40 000 zł przed ślubem, choć rodzina męża twierdzi, że było to 180 000 zł. Czy jest szansa to obalić? Oni nie mają dokumentów, które potwierdziłyby tę kwotę. Boję się, że trudno mi będzie udowodnić równe udziały. Czy małżonek ma duże szanse na ustalenie nierównych udziałów?

Nierówny podział majątku po rozwodzie

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów – nakładów, których nie płaciła żona w trakcie trwania małżeństwa? Mam na myśli raty kredytu hipotecznego i nakłady finansowe na wyposażenie zakupionego mieszkania. Chodzi również o koszty użytkowania samochodu, który kupiłem przed ślubem (benzyna, OC, naprawy). Jeśli tak, to czy jest do tego gotowy wniosek, jakie pismo należy złożyć w sądzie? Co może być przesłanką ustalenia nierównego podziału majątku po rozwodzie?

Nierówne udziały w majątku dorobkowym i podział OFE

Jestem trzy lata po rozwodzie. Były mąż przed rozwodem chciał ode mnie 40 tys. zł (wniósł niewielki wkład w nasz dorobek), obecnie chce 130 tys. zł. Mieszkam w domu, który należał do moich rodziców, chciałabym mój udział przepisać dzieciom. Były mąż nie łoży na utrzymanie tego domu, zaraz po rozwodzie wyprowadził się do innej kobiety. Po ślubie został współwłaścicielem domu przez notarialny dopis na drodze majątkowej umowy małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową. Jak starać się o nierówne udziały w nieruchomości? Jak nie dopuścić do podziału OFE?

Rozwód z małżonkiem cierpiącym na chorobę psychiczną

Mój mąż cierpi na chorobę psychiczną i leczy się u psychiatry. Podczas ataków, które od czasu do czasu miewa, bywa niebezpieczny dla siebie i dla otoczenia. Chcę się z nim rozwieść, ponieważ wspólne życie pod jednym dachem jest niemożliwe. Obecnie mąż mieszka u rodziców, ale nachodzi mnie w domu i w pracy, zadręczając prośbami o powrót. Jakie są moje szanse na uwolnienie się od tego człowieka? Mamy 6-letnie dziecko, które źle reaguje na próby kontaktu z ojcem, boi się go. Ja także ze strachu unikam spotkań z nim jak tylko mogę. Czy w mojej sytuacji powinnam wynająć adwokata, czy poradzę sobie bez pomocy? Czy do pozwu powinnam dołączyć zaświadczenia o leczeniu męża w zakładzie zamkniętym albo z interwencji policji?

Rozdzielność majątkowa a podział majątku po rozwodzie

Mój brat mieszka z żoną i dorosłą córką w nieruchomości po dziadkach. Działka jest własnością moją, brata i mamy po 1/3. W małżeństwie brata ostatnio nie układa się najlepiej. Dwa lata temu wprowadzili z żoną rozdzielność majątkową. Czy w przypadku rozwodu i podziału majątku jego żonie przypadnie udział w nieruchomości? W jakiej części? Brat stał się właścicielem 1/3 nieruchomości już po zawarciu małżeństwa.

Podział spółki z o.o. w przypadku rozwodu

Mąż jest właścicielem jednoosobowej spółki z o.o., która powstała w trakcie trwania małżeństwa za pieniądze ze wspólnego majątku. Początkowo kapitał był niski, ale później sukcesywnie podwyższany. Jak wyceniane są udziały w przypadku podziału majątku małżonków z powodu rozwodu? Czy wliczany jest również majątek spółki (samochody, nieruchomości)?

Nierówne udziały w majątku wspólnym

Jakiś czas temu się rozwiodłem. Po rozstaniu z żoną wyprowadziłem się z domu, w którym mieszkaliśmy, a który dostaliśmy wcześniej w darowiźnie od moich rodziców (w akcie darowizny jesteśmy wymienieni oboje). Żona nie chce się zgodzić na sprzedaż tego domu i podział majątku, nie chce też mnie spłacić. Co robić? Czy któreś z nas może domagać się nierównego podziału majątku wspólnego? Dodam, że rozwiedliśmy się bez orzekania o winie, a w czasie trwania małżeństwa nie mieliśmy rozdzielności majątkowej.

 

Porozumienie w kwestii podziału majątku

Ja i były mąż jesteśmy właścicielami samochodu. Chcemy, by po rozwodzie pojazd został własnością męża. Czy muszę mieć sądowy podział majątku, czy wystarczy nasze porozumienie w kwestii podziału majątku? Jak to najszybciej rozwiązać?

Mąż zakłada spółkę jawną – jak zabezpieczyć wspólny majątek?

Mąż zakłada ze wspólnikiem spółkę jawną. Proszę o informację, jak zabezpieczyć nasz wspólny majątek przed ewentualnymi wierzycielami? Jeśli spółka popadnie w długi, czy intercyza zabezpieczy przed utratą domu? Dom jest naszą wspólną własnością, ale mąż zgadza się na przepisanie go na mnie.

Nierówny podział majątku małżonków

Po ślubie zamieszkałam z mężem w domu jego matki. Matka sporządziła testament. Po jej śmierci odeszłam od męża, wyjechałam za granicę. Mój mąż przez cały czas trwania naszego małżeństwa prowadził hulaszczy tryb życia i nic się w tym względzie nie zmieniłoa. Obecnie jednak nie ma środków do życia i chce oddać dom za rentę. Nie zgadzam się na to, łożyłam na ten dom, mieszkałam ponad 20 lat, jestem w nim zameldowana, czy nic mi się nie należy? Czy mogę starać się o rozwód i podział majątku? Jaka część będzie mi się należeć?

Sądowy podział majątku wspólnego po rozwodzie

Rozwód był bez orzekania o winie, bo tak się dogadaliśmy. Ponieważ mieszkaliśmy u teściów, były mąż umówił się ze mną, że spłaci mi połowę z tego, co wspólnie kupiliśmy w czasie małżeństwa oraz co zostało zrobione u rodziców (remonty). Ponadto wzięłam kredyt na ziemię, którą kupił jego ojciec, ponieważ miał prawo pierwokupu od agencji, nie stać byłoby go, aby to zrobić, a my stwierdziliśmy, że inwestycja może się kiedyś opłacić. Niestety teraz były mąż się z tego wszystkiego wycofuje, niczego dobrowolnie mi nie zwróci. Nie mam nic, mieszkam z dzieckiem u rodziców, jemu został cały nasz dorobek małżeński. Czy powinnam założyć sprawę o sądowy podział majątku wspólnego? Czy mam jakieś szanse na odzyskanie części pieniędzy włożonych w nieruchomości teściów?

wizytówka Szukamy prawników »