Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwość amortyzowania środków trwałych za pomocą współczynnika 3,0

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.05.2011

Mam kontrolę z UKS i prosiłbym o konkrety w następującej sprawie: samochód został kupiony w 2006 r. Zastosowałem współczynnik 3,0 z uwagi na zasady korzystania z niego w regionach wzmożonego bezrobocia. Wiem też, że istnieje podobno jakiś kruczek w ustawie, dzięki któremu, mimo że ten współczynnik obowiązywał do końca 2005 r., można w jakichś sytuacjach, opartych oczywiście na ustawie, zastosować ten współczynnik 3,0.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Artykuł 22k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepisem martwym, tzn. obowiązuje, lecz nie można z niego skorzystać. Zgodnie z nim podatnicy używający określonych środków trwałych w zakładzie danego podatnika położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną (wykaz takich zakładów ustala Rada Ministrów na podstawie odrębnych przepisów) stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych mogą podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0, dokonując obliczenia odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadą określoną w ust. 1 ww. art. 22k.

 

Wykaz gmin znajdował się w:

 

  • rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym i
  • rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

 

Obydwa te dokumenty przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2006 r. – z tym dniem podatnicy stracili możliwość amortyzowania środków trwałych za pomocą współczynnika 3,0.

 

Analogicznie wskazują organy podatkowe (postanowienie Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 22 maja 2006 r. US.III/415-32/06) oraz przedstawiciele doktryny (np. Radosław Kowalski, Vademecum Doradcy Podatkowego, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.).

 

Moim zdaniem podatnik nie miał prawa stosować współczynnika 3,0. W roku 2006 było wiele wątpliwości i niektóre organy zezwalały na stosowanie współczynnika 3,0, gdy środek trwały rozpoczęto amortyzować/wprowadzono do ewidencji w 2005 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od stypendium naukowego

Czy będę musiał zapłacić w Polsce podatek od stypendium naukowego odbytego w Stanach Zjednoczonych przyznanego przez uczelnię amerykańską?

Uniknięcie zapłaty podatku od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Pod koniec 2006 r. kupiłem mieszkanie. Rok później wziąłem pod jego zastaw pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Za te pieniądze kupiłem działkę rolną, na której obecnie buduję dom (działkę przekształciłem na budowlaną). Kilka miesięcy temu sprzedałem mieszkanie za kwotę 100 tys. zł, z czego 60 tys. zajął bank jako zwrot za pożyczkę hipoteczną. Mój przychód wynosi więc faktycznie 40 tys. zł, ale urząd skarbowy żąda ode mnie podatku w wysokości 10% od kwoty, za którą sprzedałem mieszkanie. Czy mogę jakoś uniknąć tego podatku, udowadniając, że pożyczka poszła na zakup działki? A może lepiej zdecydować się w ciągu dwóch lat na zakup mieszkania – co wtedy z podatkiem?

Korekta deklaracji podatkowej – nieuwzględnienie dochodów z zagranicy (z Cypru)

W deklaracji podatkowej nie wpisałem informacji o dochodach z zagranicy (z Cypru) i chcę złożyć korektę zeznania. Czy to możliwe i czy grozi mi odpowiedzialność karna?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »