Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwość amortyzowania środków trwałych za pomocą współczynnika 3,0

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.05.2011

Mam kontrolę z UKS i prosiłbym o konkrety w następującej sprawie: samochód został kupiony w 2006 r. Zastosowałem współczynnik 3,0 z uwagi na zasady korzystania z niego w regionach wzmożonego bezrobocia. Wiem też, że istnieje podobno jakiś kruczek w ustawie, dzięki któremu, mimo że ten współczynnik obowiązywał do końca 2005 r., można w jakichś sytuacjach, opartych oczywiście na ustawie, zastosować ten współczynnik 3,0.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Artykuł 22k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepisem martwym, tzn. obowiązuje, lecz nie można z niego skorzystać. Zgodnie z nim podatnicy używający określonych środków trwałych w zakładzie danego podatnika położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną (wykaz takich zakładów ustala Rada Ministrów na podstawie odrębnych przepisów) stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych mogą podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0, dokonując obliczenia odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadą określoną w ust. 1 ww. art. 22k.

 

Wykaz gmin znajdował się w:

 

  • rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym i
  • rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

 

Obydwa te dokumenty przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2006 r. – z tym dniem podatnicy stracili możliwość amortyzowania środków trwałych za pomocą współczynnika 3,0.

 

Analogicznie wskazują organy podatkowe (postanowienie Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 22 maja 2006 r. US.III/415-32/06) oraz przedstawiciele doktryny (np. Radosław Kowalski, Vademecum Doradcy Podatkowego, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.).

 

Moim zdaniem podatnik nie miał prawa stosować współczynnika 3,0. W roku 2006 było wiele wątpliwości i niektóre organy zezwalały na stosowanie współczynnika 3,0, gdy środek trwały rozpoczęto amortyzować/wprowadzono do ewidencji w 2005 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - dwa =

»Podobne materiały

Podatek od stypendium naukowego

Czy będę musiał zapłacić w Polsce podatek od stypendium naukowego odbytego w Stanach Zjednoczonych przyznanego przez uczelnię amerykańską?

Korekta deklaracji podatkowej – nieuwzględnienie dochodów z zagranicy (z Cypru)

W deklaracji podatkowej nie wpisałem informacji o dochodach z zagranicy (z Cypru) i chcę złożyć korektę zeznania. Czy to możliwe i czy grozi mi odpowiedzialność karna?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »