Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Możliwość dobrowolnego poddania się karze

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.07.2017

Otrzymałem wezwanie z sądu, w którym sąd zawiadamia mnie o terminie rozprawy jako obwinionego o wykroczenie z art. 51 § 2 Kodeksu wykroczeń. Wiem, że istnieje możliwość dobrowolnego poddania się karze. Jak będzie wyglądało takie postępowanie? Jaka kara mnie czeka?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie.

 

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan obwiniony w sprawie o czyn z art. 51 § 2 K.w. Zastanawia się Pan, jak będzie wyglądało postępowanie.

 

W pierwszej kolejności winien Pan udać się do sądu i zapoznać z aktami sprawy. Jako obwiniony jest Pan stroną postępowania, co powoduje, że w każdym momencie może Pan zapoznać się z aktami postępowania. Uzyskując dostęp do akt sprawy dowie się Pan co jest podstawą Pańskiego oskarżenia, a także jakie policja (organ ścigania) przedstawił dowody na poparcie wniosku o ukaranie.

 

Dopiero po zapoznaniu się z aktami postępowania, będzie Pan wiedział jaką linię obrony obrać dla potrzeb postępowania, a zatem jakie argumenty będzie Pan mógł przedstawić we wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Wniosek taki składa się do sądu właściwego dla rozpoznania sprawy przeciwko Panu. W zależności od tego co Pan ma na swoje usprawiedliwienie, czy kiedykolwiek był Pan karany, taka winna być treść wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

 

Zgodnie z art. 51 § 2 K.w., jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Jak mniemam zależy Panu w szczególności na grzywnie, a to powoduje, że o ile Pana sytuacja majątkowa nie jest nazbyt dobra, bądź też jest delikatnie rzecz ujmując ciężka, wówczas winien Pan przedłożyć stosowane dokumenty ją potwierdzające, tj. odpis umowy o pracę, umowy kredytu, pożyczki, zapomogi finansowe.

 

Przedkładając takie dokumenty sąd może wydać wyrok nakazowy, w którym uwzględni Pana żądanie. Co do zasady grzywna w takich przypadkach wynosi od 150 zł do 300 zł. Oczywiście nie ma Pan gwarancji, że wniosek zostanie uwzględniony, lecz nie składając wniosku się Pan nie przekona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zatarcie skazania

Kilka lat temu popełniłem przestępstwo – pobiłem inną osobę. Zostałem skazany na dwa lata z warunkowym zawieszeniem. Mój wyrok powoli dobiega końca. Czy mogę usunąć fakt popełnienia przestępstwa z moich akt? Zależy mi na zaświadczeniu o niekaralności, a do tego konieczne

Oskarżenie o zniesławienie niedoszłego współpracownika

Jako dyrektor jednego z obiektów dużego koncernu chciałem podjąć współpracę z człowiekiem, który przede mną zajmował to stanowisko. W ostatniej chwili jednak wycofał się z podpisania umowy, nie chcąc ponosić odpowiedzialności w kwestiach dokładnie w niej opisanych. Uznałem wi

Kontakty seksualne homoseksualisty z chłopcem powyżej 15 lat

Jestem homoseksualistą i od niedawna spotykam się z dużo młodszym chłopakiem (ma jednak ponad 15 lat). Niestety o wszystkim dowiedzieli się jego rodzice, którzy teraz mi grożą sądem. Nasze kontakty ograniczają się jedynie do pocałunków. Czy mają rację? Czy dopuściłem się przestęp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »