.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Moment faktycznego zakończenia umowy na zastępstwo

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.08.2015

Pracuję na umowę na zastępstwo za osobę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Nie mam na swojej umowie konkretnej daty powrotu zastępowanej pracownicy. Obecnie sama przebywam na L4 i dowiedziałam się, że pracodawca chce ze mną rozwiązać umowę, mimo że tamta pracownica ma zamiar od razu przejść na urlop wychowawczy. Przecież wciąż nie będzie pracować w firmie. Jak bronić się przed taką decyzją przełożone? A może ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 331 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w okolicznościach, o których mowa w art. 25 § 1 zdanie drugie, wynosi 3 dni robocze.

 

Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika–ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

 

Jedynie wyjątkowo, w okolicznościach wyraźnie wskazanych w przepisach, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika dotyczący terminu urlopu wypoczynkowego. I tak, na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika–ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Do rozpoczęcia urlopu na wniosek pracowników uprzywilejowanych wystarcza złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż „udzielając” urlopu niezależnie od planu urlopów (wyrok SN z dnia 19 listopada 2003 r., sygn. akt I PK 18/03 , LEX nr 532131) lub ustaleń indywidualnych. Jeżeli pracownik korzystający z powyższego uprawnienia nie wnosi o podział urlopu, powinien on zostać udzielony w całości, niezależnie od tego, czy pracownik ma zamiar korzystać jeszcze z urlopu wychowawczego.

 

Podsumowując, pracownik, który po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem wychowawczym wykorzystuje urlop wypoczynkowy, jest pracownikiem, którego już nie trzeba zastępować, gdyż wrócił do pracy. Okres urlopu wypoczynkowego jest bowiem okresem traktowania pracownika jak nieobecnego z powodów usprawiedliwionych, i za ten okres płaci mu się pensję (nie zasiłek jak w przypadku urlopu macierzyńskiego). Skoro więc pracownik otrzymuje pensję, a nie zasiłek należy uznać (i tak jest to powszechnie przyjęte), że jest on w pracy, a wiec ustał powód jego zastępowania. To, czy potem pójdzie na urlop wychowawczy, nie ma tu znaczenia.

 

Gdyby przyjąć, że nadal powinna Pani być zatrudniona w tym okresie, pracodawca płaciłby pensję dwóm pracownikom de facto zatrudnionym na jednym stanowisku.

 

Dlatego pracodawca ma rację, mówiąc, że z chwilą rozpoczęcia urlopu przez powracającego z urlopu macierzyńskiego pracownika Pani umowa wygasa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton