Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie z bonifikatą i późniejszy zakup działki budowlanej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.12.2010

Rok temu nabyłem mieszkanie z bonifikatą, które następnie sprzedałem. Za uzyskane pieniądze zakupiłem dwa miesiące temu działkę budowlaną (była droższa niż kwota otrzymana za sprzedaż mieszkania). Nie jestem pewien, czy zakup stanowi „cel mieszkaniowy”, czy też będę musiał zwrócić bonifikatę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak Pan słusznie zauważył, prawdą jest, że jeżeli nabywca nieruchomości zbył nabytą z bonifikatą nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat (w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny), licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji.

 

Zwrot następuje na żądanie właściwego organu, jednakże to, że organ upomni się o zwrot w uzasadnionych przypadkach, jest prawie pewne. W problematycznych sprawach warto bronić swoich poglądów, bowiem organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty w każdej sytuacji za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku. Zgody tej nie jest łatwo uzyskać, jeśli nie przemawiają za tym szczególne okoliczności.

 

Wracając jednak do meritum Pana pytania, bonifikaty nie trzeba zwracać m.in. w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

 

Widać wyraźnie, że środki mogą być przeznaczone na nabycie lokalu mieszkalnego albo inny cel, który wskazuje ustawodawca, czyli nabycie nieruchomości. Jest tak, bowiem użyty przez ustawodawcę spójnik „albo” oznacza alternatywę rozłączną, tzn. wystarczy spełnienie jednego z dwóch warunków.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Czym jest nieruchomość? Spieszę wyjaśnić – nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

 

Wyżej wymieniona nieruchomość może być zatem gruntem. Jakie ma mieć cechy, by można było nie zwracać bonifikaty? Nieruchomość ma być przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Co to oznacza?

 

Na skutek tego, że ustawodawca użył spójnika „lub”, wystarcza spełnienie jednej z dwóch alternatywnych przesłanek (alternatywa nierozłączna – mogą być także jednocześnie spełnione obie przesłanki) – czyli wystarczy, by nieruchomość gruntowa była przeznaczona na cele mieszkaniowe; nie musi być w okresie wspomnianych 12 miesięcy wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

 

Ustawodawca nie określa, jak to mieszkaniowe przeznaczenie dokumentować; moim zdaniem w przypadku gruntu wystarczy samo postanowienie właściciela, że grunt ten przeznaczy na cele mieszkaniowe oraz faktyczna i prawna możliwość takiego postąpienia, tzn. grunt musi być „budowlany”.

 

Resumując, moim zdaniem w opisanej sytuacji wspomniane przesłanki zostają spełnione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rekompensata za gospodarstwo nieobjęte granicami po II wojnie

Mój ojciec otrzymał w 1949 r. z Państwowego Funduszu Ziemi 5 ha ziemi rolnej jako rekompensatę za pozostawione gospodarstwo w dawnych granicach Polski. Później ziemię zdał na rzecz Skarbu Państwa. Czy zostało zrealizowane jego prawo do rekompensaty w świetle obowiązującej ustawy?

Przekształcenie gruntu o statusie użytku ekologicznego na działkę budowlaną

Jestem od 2001 r. właścicielem działki, którą w 2003 r. włączono w pas ekologiczny. Odprowadzany jest podatek rolny za łąki klasy IV. Czy gmina ma prawo pobierać podatek za grunt ekologiczny? Co powinniśmy zawrzeć we wniosku o przekształcenie części gruntu na teren pod zabudowę?

Brak pisemnego stanowiska gminy

Wraz z bratem i mamą jesteśmy właścicielami działki. Po śmierci taty nie został przeprowadzony podział majątku. Gmina planuje scalić tę działkę ze swoją nieruchomością. Działki nie możemy więc sprzedać. Określono, że dostaniemy pieniądze lub inny teren – nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, bo gmina nie ma pieniędzy. Sprawa ciągnie się już 4 lata, my nie mamy nic na piśmie. Czy mamy związane ręce? Co robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »