Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 15.05.2018

Moja mama otrzymała w spadku po swojej kuzynce mieszkanie na podstawie testamentu. Po 2 latach sąd rejonowy wydał postanowienie w tej sprawie. Matka mojej mamy i jej kuzynki były siostrami. Która to jest grupa podatkowa? Czy mam będzie musiała zapłacić podatek i czy ma złożyć zgłoszenie SD-Z2?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dziedziczenie majątku wywołuje wiele różnych skutków, w różnych dziedzinach życia. Nie tylko właśnie w sferze zmiany majątku, ale również w sferze podatkowej.

 

Kwestie, o jakie Pani pyta, dotyczące podatków, zostały opisane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, polecenia testamentowego.

 

Zgodnie z art. 5 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy praw majątkowych. Jest to jak najbardziej logiczne i uzasadnione rozwiązanie. Dla Pani i Pani mamy zasadniczą kwestią jest wysokość zwolnienia od podatku oraz zaliczenie do konkretnej grupy podatkowej.

 

Zgodnie z art. 14 ustawy wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Tak więc I grupa to małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Druga grupa dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków. Trzeba grupa to osoby pozostałe.

 

Niestety kuzynka czy też siostra cioteczna zalicza się do ostatniej grupy podatkowej. Gdyby spadek był np. po ciotce, wówczas jest to druga grupa podatkowa, gdyż do niej zaliczają się dzieci rodzeństwa i rodzeństwo rodziców. Jednakże tutaj chodzi o córkę ciotki, a więc to już kolejny stopień  pokrewieństwa, co skutkuje zaliczeniem do ostatniej grupy podatkowej.

 

W tej grupie kwota zwolniona od podatku na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 to 4902 zł, tak więc od wartości spadku należy odjąć sumę wolną od podatku, a od reszty naliczyć stosowny podatek. W terminie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu należy złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-3.

 

Natomiast co do drugiej części Pani pytania – formularz SD-Z2 dotyczy osób należących do I grupy podatkowej, a więc nie wchodzi on w grę w sytuacji przez Panią opisanej. W załączeniu przesyłam formularz SD-3 ze strony Ministerstwa Finansów. Można go również uzyskać w urzędzie skarbowym i tam również można uzyskać pomoc z wypełnieniu go.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od spadku w trzeciej linii

Otrzymaliśmy mieszkanie w spadku. Jesteśmy trzecią linią. Wujek zmarł w 2007 r. Postępowanie spadkowe już przeprowadzone i uprawomocnione w 2009 r. Problemem jest podatek. Od spadku w trzeciej linii trzeba zapłacić 20% i z tego, co wiem, ucieczki nie ma. Jeżeli jednak będę chciał sprzedać mieszkanie w czasie krótszym niż 5 lat, to muszę zapłacić jeszcze 20%? Słyszałem, że po zainwestowaniu pieniędzy ze sprzedaży w inny lokal jest się zwolnionym z podatku. Czy to prawda?

Podatek od spadku w Anglii

Witam, mój dziadek mieszkający w Polsce otrzymał spadek od ciotki mieszkającej w Anglii. Został tam pobrany podatek. Czy w Polsce również musi go zapłacić? Jakie są procedury? Czy dziadek sam musi zgłosić ten fakt w urzędzie, czy to „Anglia” prześle wszystkie dokumenty do Polski i dziadek zostanie o tym poinformowany?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku a zwolnienie z podatku

Po śmierci ojca w roku 1981 sąd stwierdził, że nabyłem 1/6 części nieruchomości. Pozostałe części po 1/6 odziedziczył brat oraz matka. W 2001 roku umarła mama i odziedziczyłem kolejne 2/6 części nieruchomości. W 2003 roku przeprowadziliśmy z bratem dział spadku, na mocy którego brat dokonał na moją rzecz przekazania swoich udziałów bez jakichkolwiek spłat. W roku 2006 zaciągnąłem kredyt hipoteczny, wyremontowałem dom i następnie sprzedałem go w listopadzie 2007 r. Czy w tej sytuacji jestem zwolniony z podatku?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »