Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 15.05.2018

Moja mama otrzymała w spadku po swojej kuzynce mieszkanie na podstawie testamentu. Po 2 latach sąd rejonowy wydał postanowienie w tej sprawie. Matka mojej mamy i jej kuzynki były siostrami. Która to jest grupa podatkowa? Czy mam będzie musiała zapłacić podatek i czy ma złożyć zgłoszenie SD-Z2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Fot. Fotolia

Dziedziczenie majątku wywołuje wiele różnych skutków, w różnych dziedzinach życia. Nie tylko właśnie w sferze zmiany majątku, ale również w sferze podatkowej.

 

Kwestie, o jakie Pani pyta, dotyczące podatków, zostały opisane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, polecenia testamentowego.

 

Zgodnie z art. 5 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy praw majątkowych. Jest to jak najbardziej logiczne i uzasadnione rozwiązanie. Dla Pani i Pani mamy zasadniczą kwestią jest wysokość zwolnienia od podatku oraz zaliczenie do konkretnej grupy podatkowej.

 

Zgodnie z art. 14 ustawy wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Tak więc I grupa to małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Druga grupa dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków. Trzeba grupa to osoby pozostałe.

 

Niestety kuzynka czy też siostra cioteczna zalicza się do ostatniej grupy podatkowej. Gdyby spadek był np. po ciotce, wówczas jest to druga grupa podatkowa, gdyż do niej zaliczają się dzieci rodzeństwa i rodzeństwo rodziców. Jednakże tutaj chodzi o córkę ciotki, a więc to już kolejny stopień  pokrewieństwa, co skutkuje zaliczeniem do ostatniej grupy podatkowej.

 

W tej grupie kwota zwolniona od podatku na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 to 4902 zł, tak więc od wartości spadku należy odjąć sumę wolną od podatku, a od reszty naliczyć stosowny podatek. W terminie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu należy złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-3.

 

Natomiast co do drugiej części Pani pytania – formularz SD-Z2 dotyczy osób należących do I grupy podatkowej, a więc nie wchodzi on w grę w sytuacji przez Panią opisanej. W załączeniu przesyłam formularz SD-3 ze strony Ministerstwa Finansów. Można go również uzyskać w urzędzie skarbowym i tam również można uzyskać pomoc z wypełnieniu go.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus IV =

»Podobne materiały

Podatek od spadku w Anglii

Witam, mój dziadek mieszkający w Polsce otrzymał spadek od ciotki mieszkającej w Anglii. Został tam pobrany podatek. Czy w Polsce również musi go zapłacić? Jakie są procedury? Czy dziadek sam musi zgłosić ten fakt w urzędzie, czy to „Anglia” prześle wszystkie dokumenty do Polski i d

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »