Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 15.05.2018

Moja mama otrzymała w spadku po swojej kuzynce mieszkanie na podstawie testamentu. Po 2 latach sąd rejonowy wydał postanowienie w tej sprawie. Matka mojej mamy i jej kuzynki były siostrami. Która to jest grupa podatkowa? Czy mam będzie musiała zapłacić podatek i czy ma złożyć zgłoszenie SD-Z2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Fot. Fotolia

Dziedziczenie majątku wywołuje wiele różnych skutków, w różnych dziedzinach życia. Nie tylko właśnie w sferze zmiany majątku, ale również w sferze podatkowej.

 

Kwestie, o jakie Pani pyta, dotyczące podatków, zostały opisane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, polecenia testamentowego.

 

Zgodnie z art. 5 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy praw majątkowych. Jest to jak najbardziej logiczne i uzasadnione rozwiązanie. Dla Pani i Pani mamy zasadniczą kwestią jest wysokość zwolnienia od podatku oraz zaliczenie do konkretnej grupy podatkowej.

 

Zgodnie z art. 14 ustawy wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Tak więc I grupa to małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Druga grupa dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków. Trzeba grupa to osoby pozostałe.

 

Niestety kuzynka czy też siostra cioteczna zalicza się do ostatniej grupy podatkowej. Gdyby spadek był np. po ciotce, wówczas jest to druga grupa podatkowa, gdyż do niej zaliczają się dzieci rodzeństwa i rodzeństwo rodziców. Jednakże tutaj chodzi o córkę ciotki, a więc to już kolejny stopień pokrewieństwa, co skutkuje zaliczeniem do ostatniej grupy podatkowej.

 

W tej grupie kwota zwolniona od podatku na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 to 4902 zł, tak więc od wartości spadku należy odjąć sumę wolną od podatku, a od reszty naliczyć stosowny podatek. W terminie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu należy złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-3.

 

Natomiast co do drugiej części Pani pytania – formularz SD-Z2 dotyczy osób należących do I grupy podatkowej, a więc nie wchodzi on w grę w sytuacji przez Panią opisanej. W załączeniu przesyłam formularz SD-3 ze strony Ministerstwa Finansów. Można go również uzyskać w urzędzie skarbowym i tam również można uzyskać pomoc z wypełnieniu go.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + X =

»Podobne materiały

Wspólność majątkowa a darowizna dla męża podczas małżeństwa

Jestem 8 lat po ślubie, mamy wspólność majątkową. W tym roku rodzice męża chcą przekazać drogą darowizny mężowi gospodarstwo rolne wraz z domem. Nasze małżeństwo trwa i wszystko układa się dobrze. Dom wraz z gospodarstwem ma być darowane tylko na męża. Czy ja też będę miała jakieś prawa do tego domu

 

Zakup pojazdu objętego zajęciem komorniczym

Kilka miesięcy temu kupiłem ciężarówkę. Otrzymałem fakturę VAT. Udałem się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu; otrzymałem tablice i czasowy dowód rejestracyjny. Zdążyłem już wyremontować pojazd, gdy otrzymałem z urzędu telefon, że na pojeździe jest zajęcie komornicze, auto nie po

 

Unieważnienie pełnomocnictwa notarialnego

Jakie są szanse na unieważnienie pełnomocnictwa notarialnego? Mój dziadek był bardzo chory, leżał w szpitalu, podawano mu mocne leki przeciwbólowe i psychotropowe. W dniu śmierci dziadka jego syn (mój wujek – brat nieżyjącego taty) przyjechał do szpitala z notariuszem i dał dziadkowi do podpis

 

Spadek nabyty przez obcokrajowca

Jestem obywatelem amerykańskim zamieszkałym w USA. Moja mama zmarła w 2004 r., a postanowieniem sądu prawo do spadku otrzymałem w grudniu 2007 r. Czy obowiązują mnie: zapłata 7% podatku od spadku, zapłata zaległego podatku gruntowego przez ostatnie 5 lat, jak również podatek dochodowy po sprzedaży?

 

Po ilu latach ulega przedawnieniu prawo nabycia spadku?

Orzeczenie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się w 2004 r., ale masa spadkowa wciąż nie została rozdzielona między spadkodawców, którzy się o to spierają. Spadek nie został więc zgłoszony do urzędu skarbowego. Co mamy zrobić, by uniknąć płacenia podatku wraz z odsetkami? Po ilu latach ul

 

Termin rozpatrzenia wniosku przez sąd

Jaki jest termin rozpatrzenia przez sąd wniosku o odroczenie kary pozbawienia wolności? Proszę o wskazanie odpowiednich regulacji prawnych.

 

Odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych

Czy w budynku zamieszkania zbiorowego (czyli budynku przeznaczonym do okresowego pobytu ludzi – hotelu, motelu, pensjonacie itp.) wymagane jest spełnienie warunków techniczno-budowlanych dotyczących czasu nasłonecznienia? Czy jest możliwe jakieś odstępstwo od tych warunków?

 

Odstąpienie od umowy kupna na Allegro

Sprzedałam jako osoba prywatna kurtkę na Allegro. Podałam prawdziwy opis, wymiary i faktyczne zdjęcia. Pani, która ją kupiła wysłała mi mailem oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Napisała, że kurtka jest za mała i odesłała ją bez ustalenia ze mną wcześniej możliwości zwrotu. Teraz domaga się odebra

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »