Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania dla partnerki - czy będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.04.2019

Zamierzam kupić dla partnerki i jej dziecka mieszkanie (za 200 tys. zł). Czy będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jeśli taki jest Pana zamiar, to po stronie obdarowanej powstanie przysporzenie majątkowe. Według ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, jeśli mieć miejsce będzie darowizna nieruchomości lub darowizna pieniężna w tej formie, jeśli darowizna pieniężna nie będzie miała formy aktu notarialnego, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. np. z chwilą wpływu środków na rachunek obdarowanej.

 

Jako że mamy tu do czynienia z nabywcą z tzw. grupy III – dojdzie do najwyższego opodatkowania. Opodatkowaniu w III grupie podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4902 zł (dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie). Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku i zakładając wartość większą niż 20 556 zł podatek wyniesie 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup mieszkania dla partnerki - czy będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

 

Dodam, że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się tu w wysokości określonej przez nabywcę, ale tylko wtedy gdy odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw.

 

Zatem jeśli nie było innych darowizn, to od 200 000 zł obdarowana zapłaci niemal 37 800 zł podatku. W przypadku darowizny podatku tak wysokiego nie da się uniknąć.

 

Mógłby Pan udzielić partnerce np. pożyczki (opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%), ale nie jest to rozwiązanie ostateczne, bowiem później coś z tą pożyczką trzeba zrobić (zwrócić, umorzyć itd.), co może również spowodować, że dojdzie do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, tyle że będzie to odsunięte w czasie.

 

Niektórzy podatnicy w takiej sytuacji nabywają mieszkanie na siebie i po upływie 5 lat od końca roku, w którym mieszkanie nabyli, sprzedają je – co nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie sprzedawcy – partnerowi za bardzo, bardzo niską kwotę, nabywca/partner płaci wtedy 2% podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości rynkowej (a nie ceny nabycia). Rozwiązanie to budzi pewne wątpliwości (np. czy różnica między ceną a ceną rynkową może zostać uznana za darowizn lub czy stanowi ona nieodpłatne świadczenie w myśl ustawy o podatku dochodowym mogące stanowić przychód do opodatkowania), ale w znanych mi przypadkach nie było kwestionowane przez organy podatkowe, aczkolwiek można tu starać się zarzucić stronom próbę tzw. obejścia prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus III =

»Podobne materiały

Gabinet lekarski i kasa fiskalna

Prowadzę indywidualną praktykę lekarską (gabinet lekarski), mam kasę fiskalną. Pracuję też dla NZOZ – dokładnie w tym samym zawodzie (na umowę-zlecenie). Dawniej wystawiałam rachunek na NZOZ jako sprzedawca, nie miałam kasy fiskalnej. Nie wiem, czy obecnie do kopii faktury wystawio

Przejęcie kredytu a wartość mieszkania i podatek

Mój były partner przejmie kredyt, który zaciągnęłam na kupno mieszkania, a którego teraz nie mogę spłacać. Jaką wartość powinniśmy wpisać w akcie notarialnym, w którym będzie mowa o zbyciu udziałów? Czy można wpisać wartość początkową mieszkania, czy rynkową? Co z

Data zakupu nieruchomości po sprzedaży mieszkania a zwolnienie z podatku

25 miesięcy temu sprzedałem mieszkanie. Po zbyciu nieruchomości napisałem oświadczenie, że uzyskane pieniądze wydam na cele mieszkaniowe. Byłem przekonany, że mogę to zrobić do końca roku kalendarzowego dwa lata po sprzedaży mieszkania – jednak chodzi o datę sprzedaży plus dwa l
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »