Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Miejsce zameldowania

Miejsce zameldowania określa miejsce naszego stałego pobytu. Zameldowanie nie daje żadnych praw do danego lokalu, jednak osoba zameldowana może przebywać pod tym adresem i nie tak łatwo doprowadzić do jej eksmisji. Miejsce zameldowania nie musi jednak zgadzać się z miejscem zamieszkania.

 Miejsce zameldowania oraz adres zamieszkania oczywiście nie są tożsame. Dotychczas oczywiście miejscem Pana zamieszkania był adres zameldowania. Natomiast obecnie miejscem Pana zamieszkania jest Kraków. Stanowi o tym art. 25 Kodeksu cywilnego, który jasno i wyraźnie stanowi, iż „miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”.

Miejsce zameldowania ma natomiast charakter administracyjny. Określenie miejsca zamieszkania jest niezależne od dopełnienia obowiązku meldunkowego. Zameldowanie w jednej miejscowości nie stoi na przeszkodzie, by osoba uprawniona miała gdzie indziej miejsce zamieszkania. Przerwa w faktycznym przebywaniu w miejscu zamieszkania, nawet długotrwała (odbywanie służby wojskowej, delegacja do pracy za granicą), nie pozbawia danej osoby miejsca zamieszkania. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków uznał, iż „o stałości pobytu osoby fizycznej na danym terytorium decyduje przede wszystkim takie przebywanie tej osoby, które ma cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów”.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 To, że zmieniła Pani miejsce zameldowania, automatycznie o niczym nie świadczy, gdyż miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania to dwa różne miejsca na gruncie prawa.

Jak słusznie zauważa Jarosław Wowra (Vademecum Doradcy Podatkowego 18/2009):

„Pojęcie miejsca zamieszkania zostało ustalone w art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej K.c. Jest nim miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Dla ustalenia miejsca zamieszkania istotne są zatem dwie przesłanki: 1) przebywanie w sensie fizycznym w danej miejscowości oraz 2) zamiar stałego pobytu.    Przeczytaj pełną treść

 

 Czym innym jest miejsce zamieszkania, a czym innym miejsce zameldowania – miejsce zameldowania nie ma jakiegokolwiek podatkowego znaczenia. Z punktu widzenia podatków istotne jest tylko i wyłącznie miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zameldowanie na pobyt czasowy – czy grozi wymeldowaniem z miejsca stałego pobytu?

Czy jeśli osoba zamelduje się gdzieś na pobyt czasowy, może być wymeldowania z miejsca zameldowania (stałego pobytu)?Pozwolenie na broń a zmiana adresu
Od 10 lat mam pozwolenie na broń myśliwską. Kilka lat temu administracyjnie zmieniono nazwę miejsca mojego stałego zamieszkania (tylko nazwę, ciągle mieszkałem w tym samym domu). O tym fakcie nie poinformowałem policji. Ponadto rok temu wymeldowałem się i wyjechałem za granicę, o czym również nie informowałem policji. Teraz chciałbym zameldować się z powrotem w miejscu, gdzie ostatnio mieszkałem. Jeżeli to zrobię, to w dalszym ciągu będzie figurowała inna nazwa zamieszkania niż w pozwoleniu na broń. O ile wiem, o zmianie miejsca zameldowania trzeba powiadomić odpowiedni organ Policji w ciągu 14 dni. Jak mogę zatem zmienić adres w pozwoleniu na broń i nie stracić pozwolenia lub nie być narażonym na inne kary z tego tytułu?

Zameldowanie i pobyt w Belgii a rozliczenie dochodów z Polski
Od maja 2010 r. mieszkam i pracuję w Belgii, jestem tu również jest moje miejsce zameldowania. Jednocześnie mam też meldunek w Polsce, choć na chwilę obecną nie planuję powrotu do kraju. W lutym 2009 r. otrzymałam wypłatę w Polsce z tytułu wykonania zlecenia – są to moje jedyne dochody w kraju. Jak rozliczyć te dochody? Do tej pory nie zgłosiłam ich w urzędzie skarbowym.

Mieszkanie służbowe i zameldowanie po rozwodzie

Ja i moja była żona kupiliśmy moje służbowe mieszkanie od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Przed jego kupnem podpisaliśmy rozdzielność majątkową. Czy słusznie Wojskowa Agencja Mieszkaniowa podzieliła po połowie do wykupienia moje mieszkanie służbowe? Druga sprawa dotyczy tego, że mieszkam w jednym z pokoi w domu byłej żony. Po sprzedaży mojego innego mieszkania całą kwotę przekazałem na zakup tego domu. Teraz była żona stara się o wymeldowanie mnie ze swojego domu. Jeśli jej się to uda, zostanę bez dachu nad głową. Co mogę zrobić?

(Miejsce zameldowania)

Wymeldowanie osób, które wyprowadziły się z domu

Czy mogę wymeldować bez problemu z miejsca zameldowania osoby, które dobrowolnie wyprowadziły się z domu rok temu, nigdy nie dokładały się do kosztów utrzymania ani nie pozostawiły w lokalu żadnych swoich rzeczy?Sprzedaż mieszkania żony a zameldowanie męża

Z mężem mam rozdzielność majątkową. Posiadam mieszkanie, w którym jest jednak jego miejsce zameldowania. Niestety, wkrótce dojdzie do naszego rozwodu. Mąż w mieszkaniu tylko czasami nocuje, chciałabym, by się wreszcie wyprowadził, jednak nie chce się wymeldować. Co mogę zrobić, by doszło do wymeldowania? Czy mogę sprzedać mieszkanie, mimo że jest w nim zameldowany?Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem bardzo zadowolona z udzielonej porady. W porównaniu z innymi firmami działającymi na tym polu ta firma jest najlepsza. Skorzystałam kiedyś z poradnictwa innej i byłam rozczarowana. Wróciłam do tej i w razie potrzeby będę korzystać z jej usług.

Pozdrawiam,

Beata

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek

Bardzo wyczerpująca odpowiedź, byłem zdziwiony szczegółowym opisem co do mojej sprawy i zaskoczony możliwością zadawania dodatkowych pytań w razie niezrozumienia z prawnikiem. Bardzo dobry kontakt. Jak macie jakieś problemy, to zadawajcie pytania, a nie pożałujecie!!!

Andrzej

Szybka, profesjonalna odpowiedź, mimo korespondencji sobotnio-niedzielnej. Odpowiedź całkowicie uzupełniła moje braki w wiedzy na zadany temat.

Zenon

Z porady jestem bardzo zadowolony. Była rzeczowa i myślę, ze wyczerpująca. Na odpowiedź nie musiałem długo czekać. No i nie musiałem się nigdzie ruszać, sprawę załatwiłem w domu :)))

Polecam

Andrzej

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Odpowiedzi mi udzielone były dla mnie zwykłego „śmiertelnika” nie mającego na co dzień do czynienia ze zwrotami prawnymi jasne i zrozumiałe. Kontakt z Zespołem bardzo miły. Jestem BARDZO ZADOWOLONY!!! Jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi jeszcze raz prosić o poradę prawną to na pewno skorzystam z pomocy Prawników tego Portalu choć może z drugiej strony lepiej żeby nie było już takich okazji;)

Tomasz

Uzyskałam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie i dzięki niej wygrałam spór zaistaniały między mną a stroną przeciwną. Jestem zadowolona z usług eporady24.pl i gorąco je polecam.

Katarzyna

Super, proste, bez niepotrzebnego „biegania” i wielogodzinnego szukania odpowiedzi. Po prostu zadajesz pytanie i czekasz na odpowiedź. Rewelacja. Otrzymałam to, co chciałam. Bardzo dziękuję i polecam.

Kasia

To naprawdę działa i jest fantastyczne. Bardzo szybka i konkretna odpowiedź. Polecam.

Norbert

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »