Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Miejsce postojowe a stawka VAT

Autor: Rafał Styczyński • Opublikowane: 04.05.2012

Chcę zakupić miejsce postojowe w hali garażowej. Jest to zakup na rynku wtórnym. Słyszałem, że taki zakup uzasadnia 0% VAT-u, jednak sprzedawca podaje, że stawka podatku wynosi 23%. Jaka faktycznie jest stawka VAT za zakup miejsca postojowego?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej opinii sprzedaż miejsca w hali garażowej podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 23%.

 

Preferencyjnej stawki nie można stosować do garaży, ponieważ są to lokale użytkowe. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w piśmie nr ITPP2/443-475b/10/AW, z 27 lipca 2010 roku, gdzie czytamy:

 

„(…) zbycie udziałów (prawa własności miejsca postojowego) w lokalu użytkowym, jakim jest hala garażowa, podlegać będzie opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% [obecnie 23%], zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (…)”.

 

Co prawda, wskazana interpretacja została wydana na gruncie starej stawki VAT, jednak nadal zachowuje swoją aktualność.

 

Jedynie w sytuacji gdyby garaż był sprzedawany wraz z mieszkaniem, to możliwe byłoby zastosowanie 8% stawki podatku, jednakże i ta kwestia od dłuższego czasu wywołuje znaczne kontrowersje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + sześć =

»Podobne materiały

Miejsca postojowe – warunki techniczne

Wiemy, że odległość miejsc postojowych od okien budynków mieszkalnych wynosi minimum 10 m. Czy są jakieś odstępstwa, aby odległość tę zmniejszyć do 8 m?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »