Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Metoda wyłączenia z progresją

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.04.2014

Na stałe pracuję i zamieszkuję w Polsce. Mam jednak dodatkową pracę w Szwajcarii, rozliczam się metodą wyłączenia z progresją. Czy w polu 137 PIT/ZG mam wpisać sumę składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w obu krajach? W zeszłym roku wpisałem właśnie obie składki i obawiam się, że muszę to naprostować (dostałem większy zwrot). Czy i jak to zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [który dodany został przez art. 1 pkt 19 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U.2008.209.1316) zmieniającej ww. ustawę z dniem 1 grudnia 2008 r.] „regułą jest, że podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 13a–13c ww. ustawy”.

 

Ust. 13a uległ w 2013 roku zmianie, która dotyczy podatku tonażowego i, jak się domyślam, dla Pana jest bez znaczenia. Uprzednio wskazane ustępy stanowiły odpowiednio, iż:

 

„13a. Wydatki na cele określone w ust. 1 [mój przypis: czyli również składki zapłacone poza granicami RP] podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

13b. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a [mój przypis: czyli dotyczące interesujących Pana składek], nie dotyczy składek:

 

1) których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;

2) odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2.

 

13c. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne”.

 

Metoda wyłączenia z progresją, którą Pan się posługuje, polega właśnie na tym, iż Polska zwalnia opisany dochód od opodatkowania, z tym jednak że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania.

 

Nie można zatem odliczyć przedmiotowych składek, co wynika z cytowanego art. 26 ust. 13b pkt 1 w zw. z art. 23 ust. 1 lit. a) konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r.

 

Odnośnie wyprostowania poprzednich okresów należy złożyć korektę zeznania rocznego, korekta następuje przez złożenie korygującej deklaracji (tu: zeznania) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, oraz rozliczyć powstałą różnicę, tj. zwrot zwrotu, zaległy podatek oraz odsetki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Utworzyłem razem z synem spółkę cywilną i zadeklarowaliśmy podatek liniowy. Każdy z nas jest osobą fizyczną z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Mój syn jest pianistą, który koncertuje w Polsce i za granicą, ja natomiast zajmuję się wspomaganiem działalności koncertowej (sprawy logistyczne, transport oraz inna pomoc). Za każdy koncert wystawiana jest faktura, a następnie odprowadzany podatek. Problem stanowią koncerty za granicą – w wielu krajach organizatorzy potrącają podatek, mimo że wystawiamy fakturę brutto, bo płacimy podatek w Polsce. Jak mamy uniknąć podwójnego opodatkowania?

Praca w Polsce i za granicą a brak rozliczenia

Przez wakacje w 2009 r. pracowałam za granicą i tam się rozliczyłam z podatku. Nie złożyłam za tamten rok deklaracji w Polsce, bo nie miałam jeszcze NIP i nie mieszkałam w kraju. Od połowy zeszłego roku pracuję jednak na stałe już w Polsce. Czy mogę się rozliczyć z opóźnieniem za 2009 r.? Jak uniknąć kar skarbowych?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »