Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Metoda kasowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.04.2013

Proszę o poradę dotyczącą rozliczania metodą kasową. Sprzedaję przez Internet, jestem płatnikiem VAT. Nie korzystam z kasy fiskalnej – każdy klient otrzymuje fakturę. VAT rozliczam kwartalnie. Przy każdym rozliczeniu muszę sprawdzać daty opłacenia wszystkich faktur wystawionych przeze mnie i otrzymanych. Zatem do deklaracji wliczam tylko faktury opłacone w kwartale, którego dotyczy rozliczenie. Czytałem w Internecie, że można zaliczyć do deklaracji faktury, za które zapłacono do dnia przygotowania deklaracji za dany okres. Chodzi mi o np. fakturę sprzedaży z 28 września, jeśli klient zapłaciłby należność 10 października, a także w sytuacji, gdybym kupił towar 30 września, a zapłacił w październiku. Czy taka interpretacja jest poprawna?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy rozliczający się metodą kasową „mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:

 

1) uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,

2) dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34

 

– nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio”.

 

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z dniem uregulowania całości lub części należności (nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi) – uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

 

W podanych przez Pana przykładach warunki nie są spełnione.

 

Analogicznie wskazują i organy podatkowe, i doktryna; przykładowo:

 

  • „Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów, należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż rozlicza się Pan metodą kasową zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego, stosownie do art. 86 ust. 16 pkt 1 ustawy – wbrew Pana stanowisku – nie przysługuje z chwilą zapłaty całej kwoty podatku, lecz w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje Pan całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, obejmującą wartość netto nabytego ciągnika siodłowego oraz kwotę podatku, o ile nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 88 ustawy, wykluczające to prawo” [pismo z dnia 19 marca 2012 r., Izba Skarbowa w Bydgoszczy, ITPP2/443-35/12/EB].
  • „Jako że mali podatnicy rozliczają się w okresach kwartalnych, mają oni prawo do odliczenia podatku naliczonego za ten kwartał, w którym otrzymali fakturę lub dokument celny. W tym przypadku jednakże ustawodawca stawia dodatkowy wymóg uregulowania płatności związanych z czynnościami opodatkowanymi, których dotyczy podatek mający podlegać odliczeniu. Jeśli podatek do odliczenia określony jest na fakturze, wówczas warunkiem odliczenia jest uregulowanie całej należności (w kwocie brutto) wynikającej z faktury. Nie istnieje tutaj ani wymóg zapłaty, ani wymóg bezpośredniej zapłaty, stąd też każda forma uregulowania należności – byle objęła jej całość – uprawnia do odliczenia podatku. Jeśli należność regulowana jest ratalnie, to prawo do odliczenia będzie mogło być zrealizowane w rozliczeniu za ten kwartał, w którym ostatecznie uregulowano całość należności. Jeśli podatek od odliczenia wynika z dokumentu celnego, wówczas warunkiem odliczenia jest zapłata podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z ewentualnych »korygujących« decyzji celnych organów podatkowych” [Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, VAT. Komentarz, LEX 2012].
  • „Przykład: Mały podatnik, korzystający z kasowej metody rozliczeń, w marcu 2011 r. zakupił towar. Za towar ten jednak zapłacił dopiero we wrześniu 2011 r. W tej sytuacji podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za trzeci kwartał 2011 r. – tj. za kwartał, w którym dokonał zapłaty. Podstawowym warunkiem nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego przez małego podatnika, rozliczającego się z podatku VAT metodą kasową, jest więc uregulowanie całej należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury bądź dokonanie zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji celnych. Odliczenie nie może nastąpić jednak wcześniej niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego” [Zasady odliczania podatku naliczonego, Dodatek nr 14 do Poradnika VAT nr 21 (309) z dnia 10.11.2011, www.podpowiada.gofin.pl].

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prawdopodobnie domyślam się, skąd powstała u Pana wątpliwość. Jeśli w trakcie trwania kwartału uregulowało się należność, można otrzymać fakturę po zakończeniu tego kwartału, a przed złożeniem deklaracji i warunki do odliczenia w kwartale, w którym dokonano płatności, są zachowane.

 

Podobnie wskazuje T. Michalik: „Ustawodawca przewiduje także, iż podatnik, o którym mowa, nie może odliczyć podatku naliczonego wcześniej niż z dniem otrzymania faktury. Konstrukcja przepisu wskazuje jednak na to, iż nie jest wymagane, aby faktura została przez podatnika otrzymana przed uregulowaniem należności. W istocie przepis ten wymaga jedynie, aby podatnik posiadał fakturę w chwili składania rozliczenia podatkowego” [T. Michalik, VAT. Komentarz, wyd. 8, Warszawa 2012].

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wydruk paragonu przy sprzedaży internetowej

Moja firma prowadzi sprzedaż internetową. Kiedy powinien być wydrukowany paragon: przy tzw. pobraniu, przy wpłacie na konto przed wysyłką, czy też przy zapłacie za pośrednictwem serwisu aukcyjnego? Czy możliwe jest drukowanie paragonu w dniu wysyłki?

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej

  1. Czy firma, której działalność polega na udostępnianiu serwisu internetowego, ma obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej? Czy zależy to od bycia płatnikiem VAT?
  2. Jaki będzie podatek VAT na abonamentowy dostęp do edukacyjnego serwisu internetowego dla dzieci?
  3. Czy klientowi indywidualnemu można wysyłać faktury w formacie .pdf? Czy potrzebna będzie zgoda klienta?
  4. Jak powinny być udokumentowane przychody w przypadku niewystawiania faktur ani rachunków?
  5. Czy firma musi weryfikować prawdziwość danych klientów indywidualnych na wystawianych fakturach?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »