.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Meldunek to nie prawo do lokalu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.07.2015

Czy osoba zameldowana, ale nie zamieszkująca pod tym adresem od 5 lat ma prawo wejść do mieszkania, którego nie jest właścicielem? Czy wezwana policja może zmusić mnie do wpuszczenia tej osoby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy meldunkowe służą należytej ewidencji osób w miejscu ich zamieszkiwania i nie mogą być wykorzystywane do celów, dla których nie zostały przewidziane. Ewidencja ludności służy rejestracji danych o miejscu zamieszkania i pobytu osób, a więc rejestracji stanu faktycznego a nie stanu prawnego. Zameldowanie pod określonym adresem potwierdza zatem jedynie miejsce zamieszkania osoby, a nie legalność jej pobytu w określonym lokalu.

 

Tak więc kwestia zameldowania nie ma tu żadnego znaczenia. Nie opisano w pytaniu szczegółów dotyczących prawa do lokalu.

 

Tytuł do przebywania w lokalu może wynikać z wielu tytułów – użyczenia, najmu, prawa wynikającego z Kodeksu rodzinnego. Dopóki istnieje tytuł prawny – nie zaistniały przesłanki do ustania prawa do lokalu – dana osoba ma prawo przebywać w lokalu.

 

Jeśli dana osoba ma jakiekolwiek prawo do lokalu – ma prawo w nim przebywać. Meldunek nie ma tu nic do rzeczy.

 

Policja w ogóle nie ma ani prawa, ani obowiązku interweniować w takiej sprawie. O ile nie dojdzie do przestępstwa czy wykroczenia. Może spisać notatkę i to wszystko. To nie jest sprawa karna ani dla policji – w żadnym wypadku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl